(фіол)
Сьогоднішнє Євангеліє – не просто перелік довгої родословної Ісуса, який може комусь навіть видатися нудним і зайвим. За цими постатями патріархів, царів, кількох жінок криється довга і складна історія вибраного народу. І це не просто історія одного з багатьох народів землі, це особлива історія, через яку Бог поступово об’являв людству себе самого і готував пришестя свого Сина. За цією сухою родословною Ісуса криється історія нашого спасіння.
АНТИФОН НА ВХІДСьогоднішнє Євангеліє – не просто перелік довгої родословної Ісуса, який може комусь навіть видатися нудним і зайвим. За цими постатями патріархів, царів, кількох жінок криється довга і складна історія вибраного народу. І це не просто історія одного з багатьох народів землі, це особлива історія, через яку Бог поступово об’являв людству себе самого і готував пришестя свого Сина. За цією сухою родословною Ісуса криється історія нашого спасіння.
Ликуйте, небеса, * радуйся, земле, * бо наш Господь прийде * і змилосердиться над своїми пригніченими.
КОЛЕКТА
Боже, Сотворителю і Відкупителю людської природи, Ти схотів, щоб Твоє Слово прийняло Тіло у лоні вічної дівочості; † прихились милостиво до наших молитов, * щоб Твій Єдинородний Син, який прийняв нашу людську природу, благоволив наділити нас участю у своїй божественності. Котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Бут 49, 2. 8-10
Читання з Книги Буття.
Тими днями Яків скликав своїх синів і сказав їм: «Зійдіться й слухайте, сини Якова, слухайте Ізраїля, вашого батька. Юдо, тебе брати твої будуть славити, твоя рука буде на карку твоїх ворогів. Сини твого батька схиляться тобі до ніг. Юда – молодий лев. Ти, мій сину, здобиччю зріс угору. Причаївся, немов лев, принишкнув, наче левиця: хто його сполошить? Берло від Юди не відніметься, ні жезл із-поміж стіп у нього, поки не прийде Той, якому він належить, і якому будуть коритися народи». Слово Боже.
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 72, 1-2. 3-4аб. 7-8. 17
За днів Господніх буде мир повіки.
Боже, дай свій суд цареві, – *
і синові царя свою справедливість,
щоб він судив у справедливості народ Твій *
і судом – Твоїх убогих.
Нехай принесуть гори мир народу, *
а пагорби – справедливість.
Він буде судити бідних із народу, *
спасатиме синів убогих.
За його днів процвітатиме справедливість †
і буде щедрота миру, – *
доки не зникне місяць.
І він буде панувати від моря і до моря, *
і від ріки аж до краю світу.
Нехай благословиться його ім’я навіки, *
його ім’я перебуватиме, доки існує сонце.
В ньому будуть благословенні всі земні народи, – *
всі люди назвуть його блаженним.
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Алілуя, алілуя, алілуя.
О Мудросте Всевишнього,
Ти керуєш усім з солодкістю і міццю,
прийди, щоб навчити нас розсудливості дороги.
ЄВАНГЕЛІЄ
Мт 1, 1-17
† Читання святого Євангелія від Матея.
Книга родоводу Ісуса Христа, сина Давида, сина Авраама. Авраам породив Ісаака. Ісаак же породив Якова. Яків же породив Юду та братів його. Юда ж породив Фареса і Зару від Тамари. Фарес же породив Есрома. Есром же породив Арама. Арам же породив Амінадава. Амінадав же породив Наассона. Наассон же породив Салмона. Салмон же породив Вооза від Рахави. Вооз же породив Овида від Рути. Овид же породив Єссея. Єссей же породив Давида, царя. А Давид породив Соломона від тієї, що була в Урія. Соломон же породив Ровоама. Ровоам же породив Авію. Авія же породив Асафа. Асаф же породив Йосафата. Йосафат же породив Йорама. Йорам же породив Озію. Озія ж породив Йоатама. Йоатам же породив Ахаза. Ахаз же породив Єзекію. Єзекія ж породив Манасію. Манасія ж породив Амоса. Амос же породив Йосію. Йосія ж породив Єхонію та його братів під час вавилонського переселення. А після вавилонського переселення Єхонія породив Салатиїла. Салатиїл же породив Зоровавеля. Зоровавель же породив Авіюда. Авіюд же породив Еліякима. Еліяким же породив Азора. Азор же породив Садока. Садок же породив Ахима. Ахим же породив Еліюда. Еліюд же породив Елеазара. Елеазар же породив Маттана. Маттан же породив Якова. Яків же породив Йосифа, чоловіка Марії, від якої народився Ісус, названий Христом. Усіх же поколінь, від Авраама до Давида, – чотирнадцять поколінь; і від Давида до вавилонського переселення – чотирнадцять поколінь; і від вавилонського переселення до Христа – чотирнадцять поколінь. Слово Господнє.
МОЛИТВА ВІРНИХ
“Бог стає людиною” – мовить нам сьогоднішня літургія, наво- дячи родовід Господа Христа; просімо Його, щоб ми все більше ставали дітьми Божими:
1. Молімося за святу Церкву, щоб вона ревно допомагала віруючим йти Господніми шляхами і зростати у святості та чеснотах.
2. Молімося за керівників держав, щоб вони сумлінно служили довіреним їм народам.
3. Молімося за подружжя, щоб вони тривали у вірності та любові.
4. Молімося за дітей-сиріт, щоб вони знайшли опіку найближчої родини і людей доброго серця.
5. Молімося за наших померлих родичів та близьких, щоб Бог, Отець всіх людей, благоволив їх прийняти до слави Небесного Царства.
6. Молімося за нас, зібраних навколо вівтаря, щоб ми, споживаючи Тіло і Кров Христову, зростали у благодаті Божих дітей.
Господи і наш Отче, що єси на небесах, будь і на землі найкращим Отцем для нас та вислухай наші молитви, які ми з великим упованням склали на Твоєму вівтарі. Через Христа, Господа нашого.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Господи, освяти дари Твоєї Церкви * і вчини, щоб через ці достославні тайни ми змогли зміцнитись небесним хлібом. Через Христа, Господа нашого.
Префація на Адвент № 2
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Ось прийде Той, кого прагнуть всі народи, * і дім Божий наповниться хвалою. (Пор. Аг 2, 7)
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Всемогутній Боже, насичені Твоїм божественним даром, просимо Тебе: † здійсни це бажання, щоб ми, запалені від Твого Духа, * перед ликом Христа, який надходить, палали наче ясні світочі. Через Христа, Господа нашого.
«Блаженний» відповідає нашому «щасливий». Як блаженства, так і вся Нагірна проповідь передусім змальовують портрет Христа. Він єдиний повністю виконав Нагірну проповідь і жив блаженствами, які проголосив. Блаженства також змальовують «портрет» нової людини, яка має народитись зі Святого Духа – Духа розіп’ятого і воскреслого Христа. До блаженств не можна підходити як до закону, який маємо осягнути виключно своїми зусиллями, передусім вони – обітниці Ісуса, що той, хто має в собі Його Духа, виконуватиме вчинки вічного життя, визначені в заповідях блаженства і в усій проповіді Христа.
“Син Людський є Володарем суботи” (Лк 6,5) – це звучало для юдеїв як блюзнірство, бо тільки Бог, який дав свято шабату, має над ним владу. Ствердження Ісуса означає: “Я є Бог і тому маю владу над цим святом”. Святий Марко зберіг для нас слова Ісуса: “Суботу установлено для людини, а не людину для суботи” (Мк 2,27) – які є справжньою революцією, бо показують підпорядкування релігії благу людини, а не навпаки.
Всеукраїнський день молитовної пам’яті про постраждалих за віру в ХХ столітті (стор. 115)
Або: (біл) Перша Субота місяця
Меса про Непорочне Серце Пресвятої Діви Марії