Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Літургія на кожен день, 3 вересня, понеділок

Літургія на кожен день, 3 вересня, понеділок

Ісус повертається до свого рідного міста. Спершу Його приймають з радістю, але невдовзі радість перетворюється на злість, заздрість, підозру. Люди не бажають слухати про доброту Бога до язичників, поган. Ісус порівнює себе з двома великими пророками Ізраїлю, котрі не цурались язичників, служили їм. А через це власний народ не хотів приймати їхнє служіння. Так само Ісус як пророк не сприймається юдеями, тож і звертається зі своїм вченням до язичників, що в багатьох викликає злість. Для нас, християн, великою радістю є те, що Бог однаково любить всіх людей. Й оскільки усі ми є братами і сестрами, то також вчимося від Ісуса любити усіх людей. Вчимося розуміти одне одного, допомагати оточуючим. Й також не ховаймо спасіння лише для себе, але несімо його усім, хто готовий його прийняти.
СВ. ГРИГОРІЯ ВЕЛИКОГО, ПАПИ І ВЧИТЕЛЯ ЦЕРКВИ (біл) Обов’язковий спомин
Св. Григорій народився у Римі близько 540 року. Він був вже префектом міста, коли, залишивши кар’єру, заснував у власному будинку бенедиктинський монастир і ще шість монастирів у своїх маєтках на Сицилії. Кілька років був папським нунцієм у Константинополі. 3 вересня 590 року був обраний Папою. Протягом 15 років керував Церквою в бурхливий період переселення народів. Відновив церковне життя, провів реформу Літургії та церковного співу. Здобув для Христа аріанських лонгобардів і франків та спричинився до навернення Англії. Його письмові твори вплинули  на  формування християнської думки на Заході.  Помер  604  року. Св. Григорій належить до чотирьох великих Вчителів Західної Церкви.


АНТИФОН НА ВХІД
Святий Григорій, возведений на престол святого Петра, * шукав завжди лик Господній * і отримав дари Його любові.

КОЛЕКТА
Боже, Ти дбаєш про свій народ і з любов’ю ним керуєш, † дай за заступництвом святого Григорія, Папи, духа мудрості покликаним до керування Церквою, * щоб зростання пастви у святості було вічною радістю пастирів. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.

ПЕРШЕ ЧИТАННЯ

1 Кор 2, 1-5
Читання з Першого послання святого апостола Павла до корінтян.
Я, брати, коли прийшов до вас, не прийшов звіщати вам Божу таємницю вишуканими словами й мудрістю, бо я вирішив не знати серед вас нічого, крім Ісуса Хри­ста, і то розп’ятого. Тож перебував я серед вас у немочі, в страху і у ве­ликому трепеті; і моє слово, і моя проповідь – не в пере­конливих словах мудрості, а в проявах Духа та сили, щоб ваша віра була не через людську мудрість, а через Божу силу. Слово Боже.
 
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 119, 97-98. 99-100. 101-102
Як полюбив я Твій закон, мій Боже!
Як я люблю Твій закон, Боже! *
Весь день він мене навчає.
Твої заповіді мудрішим за моїх ворогів мене роблять; *
тож вони мої навіки!
За усіх моїх вчителів я став розумніший, *
тому що Твої свідчення є для мене повчанням.
Я зрозумів більше, ніж старці, *
бо заповіді Твої я пильную.
Я стримую від усякого поганого шляху свої ноги, *
щоб пильнувати Твого слова.
Від Твоїх присудів я не ухиляюсь, *
бо Ти мене навчаєш.

СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Лк 4, 18
Алілуя, алілуя, алілуя.
Господь послав Мене благовістити убогим,
проповідувати визволення полоненим.

ЄВАНГЕЛІЄ
Лк 4, 16-30

† Читання святого Євангелія від Луки.
Того часу Ісус прибув у Назарет, де був вихований, увійшов за своєю звичкою в день суботній до синагоги та встав, щоби читати. І дали Йому книгу пророка Ісаї. І, роз­горнувши книгу, Він знайшов місце, де було написано: «Дух Господній на Мені, тому що Він помазав Мене благовістити убогим, послав мене проповідувати полоненим визволення, сліпим – прозріння, відпустити пригноблених на волю; звіщати рік Господній сприятливий!» Згорнувши книгу, Він віддав її слузі та й сів, а очі всіх у синагозі були зосереджені на Ньому. І Він почав говорити до них: «Сьогодні сповнилося це Писання у вухах ваших». Усі були свідками Йому, дивуючись словам благодаті, які линули з Його уст. Тож вони казали: «Чи не син це Йосифа?» А Він промовив до них: «А як же ж, скажете Мені цю приказку: “Лікарю, вилікуй самого себе!” Зроби й тут, на своїй батьків- щині, те, що, чули ми, сталося в Капернаумі». І Він промовив: «Во- істину кажу вам, що жодний про­рок не приймається на своїй бать- ківщині. По правді кажу вам, що багато вдів було у дні Іллі в Ізраїлі, коли небо замкнулося на три роки й шість місяців, коли став­ся великий голод по всій землі. Та до жодної з них не був посланий Ілля, тільки в Сарепту Сидонську – до жін­ки-вдови. І багато було прокажених в Ізраїлі за пророка Єлисея, але ніхто з них не очистився, тільки Нааман – сирієць!» Почувши це, всі в синагозі сповнилися гнівом. І, вставши, вигнали Його геть з міста, і повели Його до урвища гори, на якій було збудоване їхнє місто, щоб Його скинути; та Він, пройшовши поміж ними, віддалився. Слово Господнє.

МОЛИТВА ВІРНИХ
Сьогодні Церква згадує святого Григорія Великого, Папу і Вчителя Церкви; за його заступництвом звернімося до Господа Бога з нашими проханнями:

1. Молімося за святу Церкву, щоб вона завжди оновлювалася і допомагала сучасному світові наблизитися до Господа.
2. Молімося за Святішого Отця, щоб він, за прикладом святого Григорія Великого, Папи, мужньо і вірно керував Церквою в наш неспокійний час.
3. Молімося за священиків, щоб своїм святим життям вони були прикладом для своїх парафіян.
4. Молімося за богословів та викладачів духовних семінарій, щоб вони ревно навчали майбутніх священиків і допомагали молодому поколінню йти дорогою істини.
5. Молімося за наших померлих братів і сестер, щоб милостивий Бог обдарував їх вічним спочиванням у Христі.
6. Молімося за нас самих, щоб ми, вірно виконуючи Господню волю, зростали у святості та любові.

Боже, Ти у святому Григорії дав нам взірець святості та ревності у служінні Тобі; вчини, щоб ми, служачи ближнім працею та молитвою, допомагали їм прийти до Тебе. Через Христа, Господа нашого.

МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Просимо, Господи: зглянься над нами і вчини, † щоб ця жертва, яка була принесена заради відкуплення всього світу від гріхів, * у день спомину святого Григорія посприяла нашому спасінню. Через Христа, Господа нашого.

Префація про святих пастирів № 38

АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Вірний і кмітливий управитель, * якого пан настановив над челяддю своєю, * щоб дати їй у визначену пору мірку пшениці. (Пор. Лк 12, 42)

МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Господи, Ти наситив нас Христом – живим Хлібом, † вчини нас учнями Христа- Учителя, щоб ми, у спомин святого Григорія навчаючись Твоєї істини, * в любові її  чинили. Через Христа, Господа нашого.
Літургія на кожен день, 9 вересня, понеділок (зел) Понеділок ХХІІІ звичайного тижня
Різні люди приходили до Ісуса. Приходили голодні, бідні, хворі, каліки, щоб Ісус їм допоміг, зцілив, нагодував, потішив. Приходили люди, котрі просто захоплювались Його особою, Його наукою. Але приходили також фарисеї, книжники, щоб спіймати Його на якомусь слові, вчинку, щоб оскаржити Його перед старшинами, скомпрометувати Його перед людьми. Задумаймося, чи ми не є часом подібними до фарисеїв. Може, ми слідкуємо за кимось, щоб скомпрометувати його перед іншими людьми. Може, любимо висміяти когось, щоб показати себе кращими. Якщо таке трапляється в нашому жит- ті, то просімо Бога про пробачення за це все, і просімо про ласку покори.
Або: (біл) довільний спомин св. ПЕТРА КЛАВЕРА, пресвітера
Народився 1580 року в убогій робітничій сім’ї в Каталонії. 1596 року розпочав навчання в університеті в Барселоні і вступив до ордену єзуїтів. Не закінчивши навчання, за наказом ордену 1610 року виїхав до Колумбії. 1616 року на одному з островів Карибського моря отримав священицьке рукоположення. Працював, цілковито віддаючи себе всього служінню чорношкірим невільникам з Африки, і охрестив їх кількадесят тисяч. Опікувався також прокаженими. Помер 8 вересня 1654 року, у віці 74 років. Святий Петро Клавер – покровитель місій серед чорношкірих.
Спільні Меси: про одного пастиря (стор. 119)
Або: (черв) довільний спомин бл. ВЛАДИСЛАВА БЛОНДЗІНСЬКОГО, пресвітера, і сподвижників, мучеників
Народився 6 липня 1908 року в Мислятичах, Мостиського повіту, на території довоєнної Польщі. У 1924 р. вступив до Згромадження Святого Архангела Михаїла, де у 1926 р. склав чернечі обіти. Після закінчення Пере- мишльської Вищої духовної семінарії був 1938 р. рукоположений у пресвітери. Все своє життя бл. Владислав присвятив вихованню молоді з убогих родин у дусі «стриманості та працелюбності». Під час Другої світової війни, незважаючи на небезпеку, організував таємну гімназію, що згодом стало приводом до його арешту в 1944 році. Блаж. Владислав Блондзінський загинув 8 вересня 1944 року в концтаборі Грос-Розен під час робіт у каменоломні. Він є одним із 108 мучеників Другої світової війни, зачислених Святішим Отцем Йоаном Павлом ІІ до лику блаженних 13 червня 1999 року.
Спільні меси: про багатьох мучеників  (стор. 120)


Літургійний зошит Літургія на кожен день, 5 вересня, четвер (зел) Четвер ХХІІ звичайного тижня
Всі ми – люди віруючі. Ходимо до Церкви, молимося, приступаємо до Святих Таїнств. Але не раз, коли приходять якісь випробовування, то ми надіємось тільки на свої сили, здібності. Думаємо, що все залежить від нас. А коли відчуваємо, що не можемо дати раду в житті, то впадаємо в розпач, бо бракує нам вже сил. Вчімося не тільки вірити в Ісуса, але і довіряти Йому. Пам’ятаймо: у цьому житті не все залежить від нас.
Або (біл) довільний спомин св. ТЕРЕЗИ з КАЛЬКУТТИ, діви
Мати Тереза (Агнес Гонджа Бояджіу) народилася 27 серпня 1910 р. у Скоп’є (сучасна Македонія, тоді Албанія). У 18 років Агнес вступила до місіонер- ської конгрегації «Ірландські Сестри Лорето» – чернечої спільноти, що працювала в Індії. Черниця Тереза викладала в монастирській школі у східній Калькутті, й вона дедалі більше переймалася бідністю, яка її оточувала.  У віці 36 років с. Тереза відчула заклик «залишити монастир і служити бідним, живучи серед них». 1948 року заснувала Згромадження Місіонерок Любові і присвятила себе служінню знедоленим жителям калькуттських нетрів. 1979 року була удостоєна Нобелівської премії миру. Їй випала нелегка й радісна доля нести людям благу вістку, що Бог є любов і що сенс життя кожного смертного тільки в тому, щоб любити і бути любленим. Мати Тереза померла в Калькутті 5 вересня 1997 року. 4 вересня 2016 року Папа Франциск проголосив Матір Терезу святою.
Спільні Меси: про одну діву
Або (біл) Перший Четвер місяця
Меса про священицькі покликання, (стор. 118)