(зел) П’ятниця ХІХ звичайного тижня
Питання про нерозривність подружжя – це питання про нерозривність Христа і Його Церкви, за яку Він взяв відповідальність. На цій вірності має ґрунтуватись кожен шлюбний зв’язок між чоловіком і жінкою. Ми маємо можливість обрати і наслідувати вірність Ісуса Христа.
Або: (біл) довільний cпомин св. ГІАЦИНТА, пресвітера
Святий Гіацинт народився в Камєні (Сілезія) наприкінці ХІІ століття. Після навчання у Парижі та Болонії був рукоположений у пресвітери і призначений краківським каноніком. Товаришуючи єпископові Івонові в дорозі до Риму, зустрівся зі святим Домініком і з його рук разом з блаженним Чеславом прийняв чернечу рясу. Повернувшись у Краків, Гіацинт заснував там перший у Речі Посполитій монастир домініканців. З Кракова багаторазово вирушав у місійні подорожі на Русь, до Прусії й до границь Литви. Виснажений працею, помер у Кракові в день Внебовзяття Пресвятої Діви Марії у 1257 році. Разом із Архангелом Михаїлом є покровителем Києва.
Спільні Меси: про одного пастиря (стор. 127)
АНТИФОН НА ВХІДПитання про нерозривність подружжя – це питання про нерозривність Христа і Його Церкви, за яку Він взяв відповідальність. На цій вірності має ґрунтуватись кожен шлюбний зв’язок між чоловіком і жінкою. Ми маємо можливість обрати і наслідувати вірність Ісуса Христа.
Або: (біл) довільний cпомин св. ГІАЦИНТА, пресвітера
Святий Гіацинт народився в Камєні (Сілезія) наприкінці ХІІ століття. Після навчання у Парижі та Болонії був рукоположений у пресвітери і призначений краківським каноніком. Товаришуючи єпископові Івонові в дорозі до Риму, зустрівся зі святим Домініком і з його рук разом з блаженним Чеславом прийняв чернечу рясу. Повернувшись у Краків, Гіацинт заснував там перший у Речі Посполитій монастир домініканців. З Кракова багаторазово вирушав у місійні подорожі на Русь, до Прусії й до границь Литви. Виснажений працею, помер у Кракові в день Внебовзяття Пресвятої Діви Марії у 1257 році. Разом із Архангелом Михаїлом є покровителем Києва.
Спільні Меси: про одного пастиря (стор. 127)
Поглянь, Господи, на Твій союз, * життя Твоїх убогих не забудь повіки. * Встань, Боже, відстоюй Твою справу * і не забудь крику тих, котрі Тебе шукають.
КОЛЕКТА
Всемогутній, вічний Боже, за повчанням Святого Духа ми осмілюємося Тебе називати Отцем; † зміцнюй в наших серцях духа усиновлених дітей, * щоб ми могли отримати обіцяну спадщину. Через Господа на- шого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
Або:
Всемогутній вічний Боже, завдяки Твоїй благодаті святий Гіацинт витривалим проголошенням Євангелія відновив і зміцнив у вірі багато народів; † за його заступництвом помнож і нашу віру, * щоб ми стали спроможними трудитись на Твою славу і для спасіння людей. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Єз 16, 59-63
Читання з Книги пророка Єзекиїла.
Так говорить Господь Бог: «Я вчиню з тобою, як ти чинила, зневаживши присягу й розірвавши союз зі Мною. Та Я згадаю про союз Мій із тобою за днів молодощів твоїх і встановлю з тобою союз віковічний. Ти спогадаєш про твою поведінку й засоромишся, коли Я візьму твоїх сестер, старших і менших від тебе, і дам їх тобі за дочок, – та не з Моєї умови з тобою. Я встановлю з тобою Мій союз, і ти взнаєш, що Я – Господь, щоб ти згадала й засоромилась, і не посміла більш зі стиду й уст відкрити, коли Я прощу тобі все, що ти коїла», – слово Господа Бога». Слово Боже.
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Іс 12, 2-3. 4бвг. 5-6
Гнів Твій минувся, Ти мене розрадив.
Ось Бог – моє спасіння! Я уповаю і не боюся, *
бо Господь моя сила і моя пісня,
Він – моє спасіння! *
Ви будете з радістю черпати воду з джерел спасіння.
Хваліте Господа, *
взивайте Його Ім’я!
Розголосіть між народами про Його діла великі, *
нагадуйте, що Ім’я Його величне!
Співайте Господу, бо він учинив велике; *
нехай про це по всій землі взнають!
Ликуйте й веселіться, мешканці Сіону! *
Бо Святий Ізраїля – великий у твоєму лоні.
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГГЕЛІЄМ
1 Сол 2, 13
Алілуя, алілуя, алілуя.
Прийміть Слово Боже не як людське слово,
а як істинно Боже Слово.
ЄВАНГЕЛІЄ
Мт 19, 3-12
† Читання святого Євангелія від Матея.
Того часу підійшли до Ісуса фарисеї і, випробовуючи Його, питають: «Чи дозволено чоловікові відіслати від себе свою дружину з будь-якої причини?» А Він у відповідь сказав: «Хіба не читали ви, що Творець на початку створив їх чоловіком і жінкою?» І сказав: «Тому залишить чоловік батька й матір і приліпиться до своєї жінки, і двоє будуть одним тілом. То вже буде не два, а одне тіло. Отже, що Бог поєднав, людина хай не розлучає». Кажуть Йому: «А чому ж Мойсей звелів дати розвідний лист і її відіслати?» Він каже їм: «Мойсей через закам’янілість вашого серця дозволив вам відсилати від себе ваших дружин, але спочатку так не було. Кажу ж вам, що кожен, хто відсилає від себе свою дружину, – за винятком розпусних зв’язків, – і одружується з іншою, чинить перелюб». Його учні кажуть Йому: «Коли така справа чоловіка з жінкою, то не варто одружуватися». Він же сказав їм: «Не всі можуть збагнути це слово, а лише ті, кому дано. Бо є скопці, що такими народилися з лона матері; є скопці, яких оскопили люди, і є скопці, які задля Царства Небесного оскопили самі себе. Хто може збагнути, нехай збагне». Слово Господнє.
МОЛИТВА ВІРНИХ
Праобразом союзу Бога з людиною є подружній союз; вознесімо до Бога наші прохання за Церкву й людську спільноту, віддаймо під опіку Господа подружжя та родини, які є фундаментом кожного суспільства:
1. Молімося за Святішого Отця, щоб його турбота про належне визнання ролі подружжя і сім’ї у суспільстві принесла благословенні плоди.
2. Молімося за нашу столицю Київ, щоб, втішаючись заступництвом св. Гіацинта, було містом морального ладу і Божого миру.
3. Молімося за багатодітні подружжя, щоб вони гідно виконували свої обов’язки, а їхнє оточення ставилося до них доброзичливо і з любов’ю.
4. Молімося за розлучені подружжя, щоб вони віднайшли дорогу, яка допоможе виправити все те, що знищило їхню любов та злагоду.
5. Молімося за померлих наших братів і сестер, щоб Господь очистив їх від усякого бруду гріха і благоволив дати їм нев’янучий вінець святості.
6. Молімося за наших батьків, рідних та близьких, щоб Бог обдарував їх благодатями миру, любові та радості.
Господи, Ти сотворив чоловіка та жінку, а їхній зв’язок вчинив джерелом життя людини на землі; очисти це джерело від усього, чим зневажила його людина, і поверни йому гідність заради слави Твого Імені й блага людства. Через Христа, Господа нашого.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Господи, наш Боже, прийми милостиво дари, яких Ти сам уділяєш своїй Церкві для приношення, * та своєю силою переміни їх у таїнство нашого спасіння. Через Христа, Господа нашого.
Префація звичайна № 40-45
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Слав Господа, Єрусалиме, що насичує Тебе ситтю пшеничною. (Пс 147Б, 1. 3 (147, 12. 14))
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Господи, нехай причастя Твоїх таїнств дарує нам спасіння * і укріпить нас у світлі Твоєї істини. Через Христа, Господа нашого.
«Блаженний» відповідає нашому «щасливий». Як блаженства, так і вся Нагірна проповідь передусім змальовують портрет Христа. Він єдиний повністю виконав Нагірну проповідь і жив блаженствами, які проголосив. Блаженства також змальовують «портрет» нової людини, яка має народитись зі Святого Духа – Духа розіп’ятого і воскреслого Христа. До блаженств не можна підходити як до закону, який маємо осягнути виключно своїми зусиллями, передусім вони – обітниці Ісуса, що той, хто має в собі Його Духа, виконуватиме вчинки вічного життя, визначені в заповідях блаженства і в усій проповіді Христа.
“Син Людський є Володарем суботи” (Лк 6,5) – це звучало для юдеїв як блюзнірство, бо тільки Бог, який дав свято шабату, має над ним владу. Ствердження Ісуса означає: “Я є Бог і тому маю владу над цим святом”. Святий Марко зберіг для нас слова Ісуса: “Суботу установлено для людини, а не людину для суботи” (Мк 2,27) – які є справжньою революцією, бо показують підпорядкування релігії благу людини, а не навпаки.
Всеукраїнський день молитовної пам’яті про постраждалих за віру в ХХ столітті (стор. 115)
Або: (біл) Перша Субота місяця
Меса про Непорочне Серце Пресвятої Діви Марії