28 червня 2018 року Папа Франциск прийняв делегацію Константинопольського Патріарха, яка прибула на святкування урочистості апостолів Петра і Павла.
Про це повідомляють Новини з Ватикану.«Сподіваюся, що помножуватимуться нагоди, за яких ми, католики та православні, на всіх рівнях могтимемо разом працювати, молитись і звіщати єдине Євангеліє Ісуса Христа, отримане через апостольську проповідь, щоб дедалі більше відчувати на цій спільній дорозі єдність», – цими словами Папа Франциск підсумував промову до делегації Константинопольської Православної Церкви.
Обмін делегаціями
Уже склався звичай із нагоди вшанування небесних покровителів Римської й Константинопольської єпископських катедр обмінюватися делегаціями, коли представники Апостольської Столиці беруть участь у святкуваннях з нагоди спомину святого апостола Андрія у Стамбулі, а делегація Вселенського Патріархату приїздить до Рима на урочистість апостолів Петра і Павла. Кілька разів Єпископи Рима й Константинопольські Патріархи особисто брали участь у цих святкуваннях.
Цього року до Ватикану також прибула православна делегація, яку очолює архієпископ Тельміський Іов, співголова Змішаної комісії богословського діалогу між Католицькою та Православною Церквою. Прибувши в середу, 27 червня, делегація відвідала Папську Раду сприяння єдності християнам. Уранці 28 червня її прийняв Папа Франциск, а на вечір заплановано участь у консисторії з нагоди введення в сан нових кардиналів. Делегати також будуть присутні на святковій Месі, яку Папа Франциск очолить 29 червня.
Пам’ять апостолів – згадка про спільне коріння
Вітаючи гостей, Єпископ Рима зазначив, що їхня участь у богослужіннях на честь покровителів Римської Церкви – це знак зростання сопричастя, яке пов’язує Католицьку Церкву та Вселенський Патріархат. «Творити спомин про апостолів, про їхнє навчання та свідчення, означає згадувати про спільне коріння, на якому зросли наші Церкви-сестри, й усвідомлювати спільну місію на служінні Євангелію, щоб творити нове людство, спрямоване до Бога», – сказав Папа.
Виклики секуляризації та спільна відповідь
«У багатьох суспільствах, які традиційно називали себе християнськими, поряд зі світлими прикладами вірності Господові Ісусові Христові спостерігаємо поступове згасання християнської віри, занепад її впливу як на вибори окремих осіб, так і на публічні постанови». Папа вказав на такі явища, як «зневага до гідності людської особи, ідолопоклонство грошам, поширення насильства, абсолютизація науки й техніки, непомірна експлуатація природних ресурсів».
У цьому контексті Глава Католицької Церкви приєднався до слів Його Святості Вартоломея, який у нещодавньому виступі в Римі на міжнародному конгресі «Нові політики та стилі життя в цифрову епоху» закликав відкинути «цинічну» фразу «нема альтернативи», називаючи неприйнятним той факт, що «альтернативні форми розвитку й сила соціальної солідарності та справедливості зазнають обструкції й обмов». Церква, за словами Патріарха, здатна «створити нові можливості для перетворення світу».
«Мені відрадно ствердити, що цей збіг поглядів із моїм любим братом Вартоломеєм перекладається в конкретну спільну працю. Протягом цих останніх місяців Вселенський Патріархат і Католицька Церква співпрацювали в ініціативах щодо таких важливих тем, як боротьба проти сучасних форм рабства, захист сотворіння, пошуки миру», – сказав Папа. Він також подякував Константинопольському Патріархові за згоду приєднатися до молитви за мир, яка 7 липня відбудеться в Барі.