Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Літургійне служіння єпископа під час Пасхального Тридення. Інтерв'ю з єпископом Яцеком Пилем
11:38 Середа 0 668
28-03-2018, 11:38

Літургійне служіння єпископа під час Пасхального Тридення. Інтерв'ю з єпископом Яцеком Пилем

Єпископ-помічник Одесько-Сімферопольської дієцезії Яцек Пиль OMI розповів КМЦ про особливості літургійного служіння єпископа в Пасхальне Тридення й пояснив, чому в Україні переносять Месу посвячення олій із Великого Четверга на Великий Вівторок.
– Ваше Преосвященство, які особливі обов’язки має в літургії Пасхального Тридення єпископ?

Пасхальне Тридення – центр літургійного року, тож дивно було б, якби в ньому забракло участі єпископа. Адже пастир завжди перебуває серед своїх овець. Найперший обов’язок єпископа в цей період – головування під час Меси. Єпископ бере участь у Службі Божій і переживає її передусім як християнин і священик. Люд Божий розуміє, яку об’єднавчу роль відіграє єпископ і, за словами святого Ігнатія Атіохійського про те, що «де єпископ, там і Церква», громадиться навколо нього. Ця теза справджується й на практиці: наприклад, на Месу посвячення олій пресвітери дієцезії збираються в кафедральному соборі, розташування якого зазвичай збігається з розташуванням єпископської резиденції.

Утім, рубрики Месалу не зобов’язують єпископа відправляти вранішню Месу Великого Четверга саме в катедрі. Наприклад, у Сімферополі про храм можна лише мріяти, тому цього року олії я святитиму в ялтинському храмі у Великий Віторок, а вечірню Месу служитиму в Євпаторії у Великий Четвер. Там теж переживатиму літургію Великої П’ятниці аж до ранку Великої Суботи. Надвечір’я Пасхи я зустріну вже в Сімферополі, а звідти на світанку вирушу до Севастополя, щоб о десятій годині ранку служити Великодню Месу перед храмом, який нам іще не належить, але який ми просимо віддати нашій спільноті.

Загалом єпископ робить усе, передбачене для священика рубриками Месалу. Якщо під час Меси Господньої Вечері відбувається обряд омивання ніг, то його здійснює головний служитель. Коли ж єпископ служить Літургію разом із іншими священиками, він завжди головує – а тому й омиває ноги іншим. Такий самий принцип діє й у Пасхальній Месі, де є обряд Хрещення: його завжди уділяє головний служитель, і якщо це єпископ, то хрестить він.

– Тобто присутність єпископа на Месах та участь в обрядах Пасхального Тридення має насамперед об’єднавче значення?

Так. Адже, по-перше, єпископ – це об’єднавчий знак для тієї частини Божого люду, яка є в його дієцезії. Як і кожен священик під час кожної Літургії, він уособлює Христа. По-друге, хай би де й коли він служив Месу, він завжди головує.

– Чому в деяких дієцезіях України Великий Четвер розпочинається у вівторок?

Наші дієцезії розлогі й широкі, тому приїхати у Великий Четвер на вранішню Месу до Одеси, скажімо, з Кіровограду дорогами, які й дорогами назвати важко, означає витратити дуже багато часу й сил. Окрім того, після Меси зазвичай відбувається формаційна зустріч для священиків, тож вирушити назад вони зможуть лише у другій половині дня. А мусять же повернутися до парафій не дуже втомленими, щоб відслужити Месу Господньої Вечері, а з іншого боку – не вкрай пізно, щоб вірні після Літургії теж встигли на транспорт додому. Як бачите, причини перенесення вранішньої меси Великого Четверга суто практичні. Звісно, кожен єпископ у своїй дієцезії сам вирішує, чи робити це і на який день. У рубриках Римського Месалу є такий припис щодо Меси посвячення олій: «Якщо цього дня складно зібрати духовенство й вірних навколо єпископа, це благословення можна провести в один із попередніх днів, але незадовго до Великодня».

Розмовляла Вікторія Семенова

За темою:
Літургійні аспекти Великого Четверга
Пасхальне Тридення: пасторально-історичне тло
Дві зради: Велика Середа

Залишити коментар

Клацніть на зображення щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Інтерв'ю 12:58 Неділя 0 606 «Господь милосердний до всього світу». Інтерв'ю з отцем Володимиром Кусьнежем до Неділі Божого Милосердя Сьогодні Церква святкує Неділю Божого Милосердя. Що таке Боже милосердя? Як воно виявлялося в часи Старого Завіту? Як взаємодіють Господні справедливість і милосердя? На ці та інші запитання КМЦ відповів бібліст отець Володимир Кусьнеж.