Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Фінансовий звіт Апостольського Престолу за 2020 рік: ситуація краща, ніж прогноз
11:02 Понеділок 0 255
26-07-2021, 11:02

Фінансовий звіт Апостольського Престолу за 2020 рік: ситуація краща, ніж прогноз

На фоні зменшення надходжень та пожертв, вдалося уникнути песимістичних прогнозів завдяки скороченню видатків, яке, однак, не позначилося на здійсненні місії Апостольського Престолу.
Про це пише Vatican News.

Важкий рік, що вимагав від ватиканських відомств скоротити видатки, однак, зросла допомога, що надавалися Церквам у країнах, які найбільше постраждали від пандемії. Такі дані випливають із підсумкового фінансового звіту Апостольського Престолу за 2020 рік, оприлюдненого 24 липня 2021 року. В інтерв’ю для Редакційного Директора Дикастерії в справах комунікації Андреа Торніеллі його деталі пояснив о. Хуан Антоніо Ґерреро Альвес, ТІ, Префект Секретаріату з економічних питань.

Результати кращі, ніж очікувалося

Як зазначив о. Ґерреро, в 2020 році, позначеному пандемією, результат виявився «дещо кращим від кращого з прогнозованих сценаріїв». «Доброю новиною є те, що завдяки докладеним зусиллям, результати дуже наближені до результатів нормального року». Зокрема, базовий дефіцит є на 14,4 мільйона євро меншим, ніж у попередньому році: 64,8 мільйона євро в 2020 проти 79,2 мільйона євро в 2019. Однак, віддача від фінансових інвестицій була нижчою на 51,8 мільйона євро, а надзвичайний прибуток нижчий на 17,8 мільйона євро, що означає, що загальний дефіцит минулого року був 11,1 мільйона євро, а цього року – 66,3 мільйона євро.

Але потрібно пам’ятати, що йдеться про звіт лише Апостольського Престолу, а існують ще такі дійсності як Губернаторство, Інститут Релігійних Справ, лікарні, фундації, пенсійний фонд, фонд медичного забезпечення, тощо, зобов’язання та ризики яких також стосуються Апостольського Престолу. «Якщо звести всі ці структури разом, то картина буде дещо гіршою», – додав Префект, пояснивши, що йдеться про неприбуткові організації, а чимало з них є збитковими, бо «надають послуги, які повністю не покриваються фінансово».

Між економією та солідарністю

Отець Ґерреро похвалив дикастерії за те, що «діяли відповідально», скоротивши видатки. І хоч на перший погляд сума здається незначною (із 318 мільйонів євро до 314,4 мільйона), тобто, лише 3,3 мільйона євро, в дійсності, якщо відрахувати фінансові навантаження, які цього року були високими з причини змін обмінних курсів, скорочення видатків становить майже 26 мільйонів євро. «І вони були б ще меншими, якщо б не 6,7 мільйона надзвичайних видатків, пов’язаних із covid, та ще 3,5 мільйона, включених у звичайні видатки». Чудовим жестом священик також називає те, що «деякі дикастерії, пов’язані із Церквами, які найбільше потребують допомоги», не лише скоротили власні видатки, але й «помножили свої пожертви для цих Церков», щоби долати виклики, пов’язані з пандемією.

Петрів гріш і пожертви

Якщо йдеться про надходження зі збірки «Петрів гріш», яка раніше не входила до зведеного звіту, то 2020 року було отримано 44 мільйони євро, а виділено на місію Святішого Отця 50 мільйонів євро, та ще 12 мільйонів на різні доброчинні проекти в різних країнах. Тобто, «Петрів гріш» витратив на 18 мільйонів євро більше, ніж зібрав, черпаючи із попередньо накопичених коштів. Загалом, від 2015 по 2019 рік пожертви на «Петрів гріш» зменшилися на 23%, а 2020 року – на 18%.

Отець Ґерреро зауважив, що загальні надходження у 2020 році зменшилися на 58,5 мільйона євро, що є наслідком зменшення кількості відвідувачів і загального погіршення економічної ситуації. Водночас, практично незмінним залишився показник пожертв, як призначених на певні цілі, так і тих, які передаються дієцезіями світу: від 55,8 мільйона в 2019 році до 56,2 мільйона в 2020.

За словами Префекта Секретаріату з економічних питань, пандемія «допомогла дикастеріям усвідомити свої слабкі місця, визначити сфери для покращення та зробити позитивні кроки на дорозі реформи». Він заначив, що ми мали нагоду побачити слабкі місця в процесах прийняття рішень, але це спонукало «працювати разом в скоординованіший спосіб». У цьому контексті він висловив сподівання на те, що «кроки, які чиняться в належному напрямку покращення управління, ефективнішого контролю та більшої прозорості, допоможуть відновити вірогідність».

Зменшення видатків

Найпомітнішим у звіті є зменшення видатків. Порівнюючи з 2019 роком, на 6,2 мільйона євро зменшилися видатки на подорожі та організацію заходів, так звані «комерційні» видатки скоротилися на 4,9 мільйона. Відкладено чимало ремонтних робіт, що призвело до зменшення видатків на 4,6 мільйона євро. «Також і нунціатури затягли пояси та зменшили свої видатки на 4 мільйони євро, така сама доля спіткала консультаційні послуги, що зменшилися на 1,6 мільйона євро, на 19% менше, ніж попереднього року. Єдиною статтею, що не зменшилася, є податки, яких було заплачено практично так само, як минулого року: 18,8 мільйона євро», – зазначив о. Ґерреро, додаючи, що «від усіх нас, що працюємо в Апостольському Престолі та в пов’язаних інституціях, вимагалося зробити певні жертви, зменшити чи не збільшувати зарплати».

До більшої прозорості

Інтерв’ю не оминуло увагою також і судову справу, пов’язану з придбанням нерухомості в Лондоні, що завдало збитків Апостольському Престолові. «Цей процес, – переконаний Префект Секретаріату з економічних питань, – говорить нам про минуле, нещодавнє минуле, але минуле. Помилки завжди можуть трапитися, але сьогодні я не бачу можливості для того, аби такі події могли повторитися… А той факт, що процес відбувається, означає, що внутрішній контроль спрацював: звинувачення вийшли зсередини, з Ватикану». Священик підкреслив, що впроваджувані протягом останніх років заходи рухаються у вірному напрямку. Ватиканська економіка стає прозорішою, і цей поступ визнаний міжнародними організаціями.

«Ми усвідомлюємо, що швидкість, з якою якийсь закон приймається, швидкість, з якою він впроваджується в життя та швидкість переміни звичок і культури – це дуже різні швидкості. Іноді потрібен інтелект, іноді – воля, а іноді – терпеливість», – підсумовує о. Хуан Ґерреро.
Інтерв'ю 10:01 Понеділок 0 313 Отець Олександр Карчаєв OCD: «Той, хто довірився Господу, не буде ніколи засоромлений» На початку червня цього року, у Всеукраїнському санктуарії Матері Божої Святого Скапулярію, відбулися священицькі свячення отця Олександра Карчаєва, який належить до Ордену Босих Кармелітів.
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.