Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Кармелітський Скапулярій. Обітниці і зобов’язання
13:00 Субота 0 1 276
17-07-2021, 13:00

Кармелітський Скапулярій. Обітниці і зобов’язання

«Завжди носіть святий Скапулярій. Я завжди його ношу і багато отримав корисного з цієї побожності. Залишався я йому вірним, а він став для мене моєю сило». (св. Йоан Павло II)

Кармелітський скапулярій Пресвятої Богородиці з гори Кармель тісно пов’язаний з історією і духовністю Ордену Кармелітів. За традицією, вночі із 15 на 16 липня Матінка Божа об’явилася святому Симонові Штоку –  Генералові Ордену Кармелітів – і сказала: «Улюблений сину! Прийми Скапулярій твого ордену, привілей для тебе і кармелітів. Хто в ньому помре, не зазнає вогню вічного. Ось знак спасіння, порятунок у небезпеках, завіт миру і вічного зобов’язання». Всі привілеї і благодаті св. Скапулярія були багаторазово підтверджені Столицею Апостольською. Підтвердили їх Папа Климент VII, Пій V, Григорій XIII, Павло V, Климент X, а побожність до св. Скапулярія рекомендували вірним Папа Пій XI, Пій XII, Павло VI та Йоан Павло II.

Скапулярій за своєю сутністю є «хабітом». Той, хто його приймає, приєднується до кармелітського Ордену, який покликаний служінню Пресвятій Богородиці, щоб досвідчити солодку і материнську присутність Марії у повсякденному житті. Серцем цієї побожності є віддання себе Господу, за прикладом Марії, через присвячення себе Їй, життя в поєднанні з Нею, наслідування Її чеснот.


Духовне значення Скапулярія
 • Скапулярій є Марійною Шатою, знаком покути і навернення. Хто приймає Скапулярій, відрікається від злого духа, відновлює обітниці хрещення і віддає себе Марії як Її дитя. Хто приймає Скапулярій, той приймає до себе Марію, як прийняв її св. Йоан Апостол під хрестом, щоб жити з Нею в єдності і Їй служити.
 • Скапулярій означає присвячення себе Непорочному Серцю Марії і наслідування Її чеснот, особливо чесноти чистоти і покори. «Нехай всі, хто носить св. Скапулярій, який є пам’яткою, отриманою від Богородиці, бачать в ньому знак присвячення себе Непорочному Серцю Марії» (св. Йоан Павло II).
 • Скапулярій означає обітницю приятелювання з Марією, в якій Вона обіцяє допомагати нам у нашому спасінні, а ми обіцяємо наслідувати Її, служити Їй і розповсюджувати Її честь.
 • Скапулярій означає чернечу рясу Ордену, який покликаний служінню і шануванню Матері Божої. Приймаючи Скапулярій, прагнемо жити духом Кармелю, виконувати ту ж саму місію і жити у єдності з Марією, для Марії, через Марію і в Марії


Обітниці Скапулярія

Вся кармелітська традиція поєднана зі св. Скапулярієм  двома великими обітницями Марії і двома благодатями, які з них виходять:
 • Хто в ньому помре, не зазнає вогню вічного (слова Матері Божої сказані св. Симонові Штоку). Цим Марія обіцяє всім, хто носить Скапулярій, допомагати на дорозі спасіння.
 • Порятунок із чистилища в першу суботу після смерті. Це так званий привілей суботній. Матір Божа обіцяє про швидкий порятунок із чистилища (булла Папи Йоана XXII 1322 року) тим, хто носить Скапулярій, збереже чистоту і вірність у сімейному чи богопосвяченому житті, а також буде вірний молитві: «Я, ваша Матір, в першу суботу після вашої смерті з любов’ю прийду до вас і скільки вас зустріну в чистилищі, звільню і проведу вас на святу Гору вічного життя». Марія цим самим обіцяє всім, хто носить Скапулярій, допомагати в дорозі до святості.
 • Допомога і захист проти небезпек душі і тіла. Марія обіцяє підтримувати нас в дорозі наслідування Христа, а особливо в годині нашої смерті. Обіцяє допомогти нам в останній боротьбі за вічне життя.
 • Участь у духовному багатстві кармелітського Ордену під час життя і після смерті (під час св. Меси, покутах, молитві і жертовності), бо наша Матір і Цариця Кармелю єднає із собою в одну Родину тих, хто приймає Скапулярій.
Зобов’язання тих, хто носить Скапулярій

Щоб отримати всю велич обітниць пов’язаних зі св. Скапулярієм, потрібно усвідомити готовність взяти на себе деякі зобов’язання:
 • Зобов’язуємося піклуватися про своє спасіння. Первинні вимоги для отримання першої обітниці: піклування про своє спасіння, дотримання заповідей Божих і церковних, уникання смертельного гріха і жити в освяченій благодаті. Має бути свідома і добровільна пожертва, самозречення і покута з метою перемагати зло, а також нагорода Богу і для освячення ближніх.
 • Зобов’язуємося дотримуватися вірності і чистоти в сімейному чи богопосвяченому житті, наслідувати чесноти Матері Божої і старатися жити у святості, щоб за Її заступництвом бути врятованим із чистилища. Щодня треба знайти час на роздуми про життя Марії і про Її служіння Богу (наприклад, у таємницях Розарію), щоб могти Її наслідувати.
 • Зобов’язуємося до щоденної молитви, а особливо до Марії. Щодня відновлюємо наше присвячення Марії  через молитву, яка була дана під час прийняття Скапулярія («Під Твою милість…», «В мене тисячі проблем…» тощо).
 • Зобов’язуємося жити духовністю Ордену Кармелітів у характері нашого покликання і в єдності з цілим Орденом. Зобов’язуємося раз на рік, від 7 по 15 липня, відправити дев’ятницю до Матері Божої св. Скапулярія (особисто або у спільноті) і під час Урочистості 16 липня приступити до святих Таїнств, щоб отримати повний відпуст, жертвуючи за себе і за померлих.


Вказівки до Скапулярія

Щоб гідно прийняти і носити Скапулярій, потрібно:
 • Придбати Скапулярій.
 • Приготуватися духовно через святі Таїнства.
 • Попросити священика у своїй парафії або кармелітському монастирі, щоб посвятив і надів Скапулярій. Кожен католицький священик і диякон можуть посвятити і надіти кармелітський Скапулярій за спеціально затвердженим Обрядом.
 • Заповнити анкету про прийняття Скапулярія і переслати до нашого бердичівського Санктуарія, щоб ми могли вписати Вас до Книги Родини св. Скапулярія.
Скапулярій носимо на шиї так, щоб одна його частина була на грудях, а друга – на спині (можна його пізніше замінити на скапулярний медальйон.

Якщо Ви вирішите замінити Скапулярій на більш новий або на медальйон, то викидати його не можна, бо він освячений. Скапулярій потрібно спалити.

Джерело: Босі Кармеліти в Україні
 
Катехетика 16:00 Вівторок 0 210 Воздвиження [Чесного=Неабстрактного] Хреста Неможливо поклонятися хресту та іншим релігійним символам і не ототожнювати себе з тим, що і кого вони уособлюють. Тому не можна поклонятися абстрактному хресту, не розпізнавши особи розп'ятого Христа в історії серед розп'ять сотень тисяч людей і не виявивши співчуття та солідарності з ними.
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.