Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » А ви бачили найстаріший переклад Святого Письма?
12:00 П'ятниця 0 349
25-09-2020, 12:00

А ви бачили найстаріший переклад Святого Письма?

Монастир Абба Гаріма у північній Ефіопії має найдавніший ілюстрований переклад Євангелія. Як досі вважалося, кодекс датувався ХІ ст., однак дослідження С-14 довели, що створений він на шість століть раніше.
Про це пише Vatican News.


Рукописи Абба Гаріма знаходяться у православному монастирі на півночі Ефіопії, заснованому, ймовірно, близько VI ст., хоча пізніше обитель багато разів була спалена і знову відновлена, зокрема в Середньовіччі. Ці рукописи складаються з двох ілюстрованих кодексів, що містять чотири Євангелія, написаних класичною ефіопською мовою.


Про важливість відкриття для історії розповів єзуїт о. Рафал Зажечни, викладач Папського cхідного інституту, фахівець у галузі давньої Ефіопії: «Протягом останніх років ці рукописи були досліджені методом радіовуглецевого аналізу, який виявив, що матеріал, на якому написано ці кодекси, походить, імовірно, з кінця IV ст.».


Кодекси містять дуже багаті характерні візерунки та ілюстрації: зображення чотирьох євангелістів, багато додаткових ілюстрацій та орнаментів, що нагадують сирійські манускрипти того самого чи пізнішого періоду, між іншим Раббулі, який датується кінцем VI ст. Варто зазначити, що в ілюстраціях Абба Гаріма також можна знайти найстаріші зображення Єрусалимської святині.


Ці рукописи відомі вже з 70-х рр., це не сенсація, однак вони важливі з огляду на критику тексту Святого Письма, перекладеного класичною ефіопською мовою (ця давня мова вважається «ефіопською латиною»). Їх наявність у давні часи, а також у ранній період у монастирях підтверджує поширення християнської цивілізації на Сомалійському півострові вже у давні часи».


Євангеліє Абба Гаріма однозначно підтверджує, що переклад Святого Письма Нового Завіту класичною ефіопською мовою був готовий вже у V ст., що робить його одним із найстаріших в історії.

Зображення: Pinterest, Daily Mail, MLARB
Історія Церкви 18:21 Середа 0 905 7 фактів про Ікону Матері Божої Ченстоховської У 1931 році Папа Пій ХІ затвердив 26 серпня як День вшанування ікони Ченстоховської Богородиці. Цією дією було підсумовано тривалу та вкрай незвичайну історію образу, впродовж якої ікона перебувала у досить різних ролях та іпостасях: була народною “захисницею”, отримувала й заліковувала власні “рани”, багато “мандрувала” ін. Водночас, понтифік розпочав і нову, іншу сторінку історії ікони, коли вона стала справжнім символом й перетворила монастир у Ясній Ґурі, де образ знаходиться сьогодні, у знаний паломницький, а тому і туристичний центр. У День вшанування ікони Ченстоховської Богородиці, маємо нагоду подумати про те, чому ця реліквія є настільки важливою для християн різних конфесій.
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.