Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Річниця героїчного вибору: віддати життя за ближнього
13:06 Середа 0 909
29-07-2020, 13:06

Річниця героїчного вибору: віддати життя за ближнього

Сьогодні минає чергова річниця від дня, коли в концтаборі Аушвіц о. Максиміліан Марія Кольбе вирішив віддати своє життя за в’язня Франчішка Гайовнічка. Тоді за втечу одного арештанта нацисти мали покарати 10 осіб.
Про цю подію говорять свідчення очевидців із Аушвіца та дослідження істориків. Саме того дня, 29 липня, лагерфюрер Карл Фріч, дізнавшись про втечу, обрав 10 в’язнів із блоку № 14, прирікши їх на голодну смерть.

Отця Максиміліана привезли до Освенціма 28 травня 1941 р. У концтаборі Аушвіц він перебував під № 16670. Спочатку був задіяний на будівництві, проте через погіршення стану здоров’я став виконувати легшу роботу, допомагаючи на кухні та лагодячи одяг.

За кілька тижнів до смерті Максиміліан сказав в’язню Юзефу Стемлеру: «Ненависть – це не творча сила. Творча сила – це любов».

Plus24

Під час зібрання на майданчику табору обрали 10 осіб, які мали померти через те, що один із в’язнів, Зигмунт Пілавський, утік. Отець Максиміліан вийшов із шеренги та звернувся німецькою до лагерфюрера з проханням зайняти місце незнайомого йому в’язня, Франчішка Гайовнічка, який благав про милосердя, бо мав сім’ю. За такий жест священик міг бути одразу розстріляний. Однак німці погодилися на прохання Максиміліана.

Франчішек Гайовнічек з Папою Йоаном Павлом ІІ, La Luce di Maria

Отець Кольбе помирав у камері № 18, у підземеллі 11-го блоку, куди перевели приречених на голодну смерть. У спогадах в’язнів говориться, що арештанти спочатку співали та молились, а потім їхні голоси поступово затихали. Німці з торжествуючим виглядом виносили тіла тих, хто помер. Отець Кольбе помер останній, це сталося 14 серпня. Укол фенолу прискорив його смерть.

У 1971 р. отець Максиміліан Кольбе був проголошений блаженним, у 1982-му – святим. У камері смерті о. Максиміліана молились троє понтифіків: Йоан Павло ІІ, Бенедикт XVI та Франциск, які відвідували з паломництвом Аушвіц-Біркенау.

Камера, в якій помирав о. Максиміліан, Wikimedia

Франчішек Гайовнічек пережив війну. Помер у віці 94 роки в Польщі. Похований на цвинтарі при монастирі францисканців (Нєпокалянув).
Раймунд Кольбе народився 8 жовтня 1894 р. у Польщі. У 1910 р. вступив до монастиря, приймаючи ім’я Максиміліан. Навчався у Римі, де 1917 р. заснував товариство «Лицарство Непорочної». У 1927 р. під Варшавою заснував монастир-видавництво Нєпокалянув. Через три роки виїхав до Японії, звідки повернувся 1936 р. Став відповідальним за Нєпокалянув, який став найбільшим католицьким монастирем у світі.

З студентами нижчої духовної семінарії, з архіву Нєпокалянува 

У вересні 1939 р. німці вперше заарештували Кольбе та інших францисканців із Непокалянува. Однак у грудні вони були звільнені. 17 лютого 1941 р. Максиміліана заарештували вдруге. Спочатку він був у в’язниці Павяк, а потім потрапив до Аушвіц.

Переклад КМЦ за КАІ

Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.