(зел) Субота Х звичайного тижня
Клятва на Святому Писанні і прикликання Господнього імені в судах використовується по сьогоднішній день. Проте це не перешкоджає людям вимовляти ці клятви у своїх низьких і фальшивих цілях. Якщо людина живе в правді Ісуса Христа, їй не потрібні ніякі клятви перед Богом, її слова звучать: “так” або “ні”. Цього вчить нас Ісус.
АНТИФОН НА ВХІДКлятва на Святому Писанні і прикликання Господнього імені в судах використовується по сьогоднішній день. Проте це не перешкоджає людям вимовляти ці клятви у своїх низьких і фальшивих цілях. Якщо людина живе в правді Ісуса Христа, їй не потрібні ніякі клятви перед Богом, її слова звучать: “так” або “ні”. Цього вчить нас Ісус.
Господь – моє світло й моє спасіння: кого маю боятись? * Господь – мого життя твердиня: кого маю страхатись? * Напасники моїй мої вороги, то вони спіткнуться й упадуть.
КОЛЕКТА
Боже, джерело всякого добра, вислухай наші смиренні благання † і вчини, щоб ми, натхнені Тобою, пізнавали те, що слушне, * і з Твоєю допомогою це виконували. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
2 Кор 5, 14-21
Читання з Другого Послання святого апостола Павла до корінтян.
Брати! Любов Христа спонукає нас, коли ми думаємо так: якщо один помер за всіх, то й усі померли. А Він помер за всіх, щоб ті, котрі живуть, більше не жили для самих себе, але для Того, хто за них помер і воскрес. Тому ми відтепер нікого не знаємо за тілом. Хоч ми знали Христа за тілом, але тепер більше не знаємо. Отже, хто в Христі, той нове творіння; давнє минуло, – ось постало нове! Все – від Бога, який примирив нас із собою через Христа і дав нам служіння примирення. Адже Бог у Христі примирив світ із собою, не зараховуючи їм їхні переступи, і доручив нам слово примирення. Отже, ми – посли від імені Христа, і тому наче сам Бог просить через нас. Від Імені Христа благаємо: примиріться з Богом! Того, хто не знав гріха, Він зробив за нас гріхом, щоб ми в Ньому стали Божою праведністю. Слово Боже.
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 103, 1-2. 3-4. 8-9. 11-12
Бог милосердний і безмірно щедрий.
Благослови, душе моя, Господа *
і, все нутро моє, –Його святе Ім’я.
Благослови, душе моя, Господа *
і не забувай усі Його благодіяння.
Він прощає всі твої беззаконня, *
зцілює всі твої хвороби.
Він визволяє твоє життя від могили, *
щедрістю і милосердям Він тебе вінчає.
Господь щедрий і милосердний, *
довготерпеливий і багатомилостивий.
Не завжди буде Він палати гнівом, *
не навіки обурюватися буде.
Бо як небо високо над землею, *
так звеличилася милість Його над тими, хто Його боїться.
Як схід від заходу далекий, *
так Він віддалив від нас наші беззаконня.
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Пс 119, 36. 29б
Алілуя, алілуя, алілуя.
Прихили серце моє, Боже, до Твоїх свідчень,
помилуй мене за Твоїм законом.
ЄВАНГЕЛІЄ
Мт 5, 33-37
† Читання святого Євангелія від Матея.
Того часу Ісус сказав своїм учням: «Ви чули, що сказано було стародавнім: “Не будеш клястися неправдиво і будеш виконувати перед Господом клятви свої”. А Я кажу вам зовсім не клястися: ні небом, бо воно є Божим престолом, ні землею, бо вона є підніжжям для Його ніг, ні Єрусалимом, бо це місто великого Царя; ні своєю головою не клянися, бо не можеш жодної волосини зробити ані білою, ані чорною. Тож нехай буде ваше слово: “Так – так”, “Ні – ні”, а що більше цього, – те від лукавого». Слово Господнє.
МОЛИТВА ВІРНИХ
За заступництвом Пресвятої Діви Марії, Матері Божої, просімо у Господа благодатей, потрібних нам, щоб жити згідно з Христовим Євангелієм:
1. Молімося за святу Церкву, щоб вона, завжди зберігаючи вірність Христові, ніколи не вдавалась у компроміси з силами зла.
2. Молімося за Святішого Отця, щоб він, укріплений силою Святого Духа, своїм служінням зміцнював віру та надію християн.
3. Молімося за політиків, щоб, ведені Божою Мудрістю, вони будували майбутнє народів на фундаменті правдомовності й довіри.
4. Молімося за людей, які осягають свої цілі брехнею та віроломністю, щоб, покинувши шлях, який провадить їх до загибелі, вони стали вірними слугами Істини.
5. Молімося за померлих, щоби Всемогутній Бог, Господь усього живого, привів їх до обітованої землі – обіцяного всім вірним Небесного Царства.
6. Молімося за нас самих, щоб ми, на подобу Богородиці Марії, нашої Матері, смиренно та з вдячністю приймали дари Божого милосердя.
Боже наш і Отче, вислухай милостиво наші молитви і уділи нам благодаті, щоб наше життя було продовженням Благої Христової Вісті. Котрий з Тобою живе і царює навіки вічні.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Боже, наш Отче, споглянь милостиво на наше служіння, † прийми дари, які ми Тобі приносимо, * і примнож нашу любов до Тебе. Через Христа, Господа нашого.
Префація звичайна № 40-45
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Господи, моя скеле, моя твердине, * мій визвольнику, мій Боже, моя скеле, * що до неї прибігаю.
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Милостивий Боже, нехай Твоя цілюща дія визволить нас від схильності до зла * і настановить на шлях праведності. Через Христа, Господа нашого.
«Блаженний» відповідає нашому «щасливий». Як блаженства, так і вся Нагірна проповідь передусім змальовують портрет Христа. Він єдиний повністю виконав Нагірну проповідь і жив блаженствами, які проголосив. Блаженства також змальовують «портрет» нової людини, яка має народитись зі Святого Духа – Духа розіп’ятого і воскреслого Христа. До блаженств не можна підходити як до закону, який маємо осягнути виключно своїми зусиллями, передусім вони – обітниці Ісуса, що той, хто має в собі Його Духа, виконуватиме вчинки вічного життя, визначені в заповідях блаженства і в усій проповіді Христа.
“Син Людський є Володарем суботи” (Лк 6,5) – це звучало для юдеїв як блюзнірство, бо тільки Бог, який дав свято шабату, має над ним владу. Ствердження Ісуса означає: “Я є Бог і тому маю владу над цим святом”. Святий Марко зберіг для нас слова Ісуса: “Суботу установлено для людини, а не людину для суботи” (Мк 2,27) – які є справжньою революцією, бо показують підпорядкування релігії благу людини, а не навпаки.
Всеукраїнський день молитовної пам’яті про постраждалих за віру в ХХ столітті (стор. 115)
Або: (біл) Перша Субота місяця
Меса про Непорочне Серце Пресвятої Діви Марії