Йоана Хрестителя не сприймали через його надмірний аскетизм. Ісуса Христа, навпаки, не вважали пророком за відсутність зовнішніх проявів цього аскетизму, за те, що пив і їв із грішниками. Якщо хтось хоче відкинути вчення Церкви, завжди знайде для цього привід: або ж вона занадто вимоглива, непристосована до сьогодення; або ж, щоб скомпрометувати її, витягатимуть на світло денне гріхи і вади її членів. Однак, як каже сьогодні Ісус, мудрість завжди виправдається своїми ділами. Іншими словами, правда завжди переможе. Особливо, коли це Правда з великої літери, коли це вчення самого Ісуса, підкріплене його благодатною присутністю у своїй Церкві.
Св. ЙОАНА ВІД ХРЕСТА, ПРЕСВІТЕРА І ВЧИТЕЛЯ ЦЕРКВИ (біл) Обов’язковий спомин
Св. Йоан де Єпез народився біля Авіля в Іспанії близько 1542 року. У віці дванадцяти років він вступив до ордену Кармелітів. Св. Йоан став головним помічником св. Терези в реформі ордену. Полюбив Христовий хрест і просив Бога, щоб йому ніколи не бракувало страждання. Ця молитва була вислухана. Реформаторська діяльність була для святого тернистим шляхом. Св. Йоан від Хреста проголошував необхідність абсолютного внутрішнього зубожіння, щоб дійти єдності з Богом. Своє вчення він висловлював у прозі та віршах. Помер у місті Убеда в 1591 році.
АНТИФОН НА ВХІДСв. ЙОАНА ВІД ХРЕСТА, ПРЕСВІТЕРА І ВЧИТЕЛЯ ЦЕРКВИ (біл) Обов’язковий спомин
Св. Йоан де Єпез народився біля Авіля в Іспанії близько 1542 року. У віці дванадцяти років він вступив до ордену Кармелітів. Св. Йоан став головним помічником св. Терези в реформі ордену. Полюбив Христовий хрест і просив Бога, щоб йому ніколи не бракувало страждання. Ця молитва була вислухана. Реформаторська діяльність була для святого тернистим шляхом. Св. Йоан від Хреста проголошував необхідність абсолютного внутрішнього зубожіння, щоб дійти єдності з Богом. Своє вчення він висловлював у прозі та віршах. Помер у місті Убеда в 1591 році.
Мене ж не доведи, Боже, чимось хвалитися, * як тільки хрестом Господа нашого Ісуса Христа, * яким для мене світ розп’ятий, а я – світові. (Гал 6, 14)
КОЛЕКТА
Боже, Ти обдарував святого пресвітера Йоана від Хреста повним самозреченням і безмежною любов’ю до хреста; † вчини, щоб ми, постійно наслідуючи його приклад, * могли дійти до вічного оглядання Твоєї слави. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Іс 48, 17-19
Читання з Книги пророка Ісаї.
Так говорить Господь, твій Відкупитель, Святий Ізраїля: «Я – Господь, Бог твій, який тебе навчає про корисне, який тебе веде по дорозі, що нею маєш ходити. Якби ж то ти вважав на Мої заповіді! Щастя твоє було б, мов річка, а справедливість твоя – як хвилі в морі. Немов піску, було б твого потомства; тих, що вийдуть із твого лона, немов його зернят; ім’я твоє не щезло б, не зникло б з-перед Мого обличчя». Слово Боже.
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 1, 1-2. 3. 4 і 6
Хто йде за Богом, має світло вічне.
Блаженний чоловік, який не ходить за радою безбожних, †
не стає на дорогу грішних *
і в згромадженні насмішників не засідає,
але в законі Господньому його бажання, *
і він роздумує день і ніч над Його законом.
Він буде, як дерево, посаджене над водними потоками, *
яке дасть плід свій у свою пору,
і листя якого не зів’яне, *
і все, що він учинить, буде вдалим.
Не так безбожні, не так! *
Вони, мов полова, яку вітер розвіває.
Адже Господь знає праведних дорогу, *
а дорога безбожних загине.
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Алілуя, алілуя, алілуя.
Господь приходить, йдіть Йому назустріч –
Він є князем миру.
ЄВАНГЕЛІЄ
Мт 11, 16-19
† Читання святого Євангелія від Матея.
Того часу Ісус сказав натовпу: «З ким це Мені порівняти цей рід? Він подібний до дітей, які сидять на майданах і гукають до інших, кажучи: “Ми вам грали на флейті, та ви не танцювали; ми голосили, та ви не били себе в груди”. Бо прийшов Йоан, який не їсть, не п’є, а вони кажуть: “Біса має”. Прийшов Син Людський, який їсть і п’є, а вони кажуть: “Ось людина, що обжирається та впивається вином, друг митників та грішників”. Тож мудрість виправдана своїми ділами». Слово Господнє.
МОЛИТВА ВІРНИХ
Святий Йоан від Хреста молитвою та вірністю вписав чудову сторінку в історію Церкви; молімося до Господа, щоб і ми могли прислужитися славі Божій і людському благу:
1. Молімося за святу Церкву, щоб вона, витривало ведучи вірних тернистим і вузьким шляхом Заповідей Божих, укріплювала їх молитвою та святими таїнствами.
2. Молімося за вихователів духовних семінарій, щоб вони не тільки навчали семінаристів, але й виховували їх у істинній вірі та любові до ближнього.
3. Молімося за вчителів, щоб вони любили свою роботу і виконували її сумлінно та з любов’ю до своїх вихованців.
4. Молімося за дітей-сиріт, щоб вони не залишились без доброї і опікунської руки вихователів та людей щирого серця.
5. Молімося за померлих, особливо за ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щоб Господь дозволив їм оглядати світло свого обличчя повіки.
6. Молімося за нас самих, щоб Господь обдарував нас даром істинної молитви і щоб ми молилися як устами, так і серцем та думками.
Вислухай, Отче, смиренні благання своїх дітей та укріпи нас свої ми благодатями на дорозі до Твого Царства. Через Христа, Господа нашого.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Всемогутній Боже, поглянь на дари, які ми складаємо в день святого Йоана † і вчини, щоб ми, звершуючи тайни Господніх страстей, * наслі дували те, що чинимо. Через Христа, Господа нашого.
Префація про святих № 35
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Якщо хтось хоче йти за Мною, * нехай зречеться себе самого, * візьме хрест свій * і йде за Мною, – говорить Господь. (Пор. Мт 16, 24)
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Господи, наш Боже, у святому Йоані чудесно засяяла тайна хреста; † вчини милостиво, щоб ми, зміцнені цією жертвою, були вірними Христові * та у Церкві трудилися для спасіння всіх людей. Через Христа, Господа нашого.
«Блаженний» відповідає нашому «щасливий». Як блаженства, так і вся Нагірна проповідь передусім змальовують портрет Христа. Він єдиний повністю виконав Нагірну проповідь і жив блаженствами, які проголосив. Блаженства також змальовують «портрет» нової людини, яка має народитись зі Святого Духа – Духа розіп’ятого і воскреслого Христа. До блаженств не можна підходити як до закону, який маємо осягнути виключно своїми зусиллями, передусім вони – обітниці Ісуса, що той, хто має в собі Його Духа, виконуватиме вчинки вічного життя, визначені в заповідях блаженства і в усій проповіді Христа.
“Син Людський є Володарем суботи” (Лк 6,5) – це звучало для юдеїв як блюзнірство, бо тільки Бог, який дав свято шабату, має над ним владу. Ствердження Ісуса означає: “Я є Бог і тому маю владу над цим святом”. Святий Марко зберіг для нас слова Ісуса: “Суботу установлено для людини, а не людину для суботи” (Мк 2,27) – які є справжньою революцією, бо показують підпорядкування релігії благу людини, а не навпаки.
Всеукраїнський день молитовної пам’яті про постраждалих за віру в ХХ столітті (стор. 115)
Або: (біл) Перша Субота місяця
Меса про Непорочне Серце Пресвятої Діви Марії