Свв. ПЕТРА і ПАВЛА, АПОСТОЛІВ (черв) Урочистість
Петро дізнався ким є після того, як в Ісусові розпізнав Месію, Божого Сина. Пізнання Ісуса провадить до пізнання себе. Може дивно, але саме так є. Хто не пізнає Бога, матиме проблему з власною тотожністю. А проблеми з власною тотожністю провадять до багатьох життєвих помилок. Бог Отець кожному хоче об’явити свого Сина. Однак ми мусимо для цього дати Йому шанс. Петро дав його – довго дивився на Ісуса і уважно прислуховувався до Його навчання.
АНТИФОН НА ВХІДПетро дізнався ким є після того, як в Ісусові розпізнав Месію, Божого Сина. Пізнання Ісуса провадить до пізнання себе. Може дивно, але саме так є. Хто не пізнає Бога, матиме проблему з власною тотожністю. А проблеми з власною тотожністю провадять до багатьох життєвих помилок. Бог Отець кожному хоче об’явити свого Сина. Однак ми мусимо для цього дати Йому шанс. Петро дав його – довго дивився на Ісуса і уважно прислуховувався до Його навчання.
Ось вони, котрі , живучи у тілі, * своєю кров’ю оросили Церкву, * пили чашу Господню і стали приятелями Бога.
Мовиться «Слава во вишніх»
КОЛЕКТА
Боже, Ти наділив день урочистості апостолів Петра і Павла великою та святою радістю; † дай Твої й Церкві в усьому наслідувати вчення тих, * від кого вона отримала основи віри. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Діян 12, 1-11
Читання з Діянь Апостолів.
Тими днями цар Ірод простягнув руки, щоби декому з Церкви заподіяти зло. Він убив мечем Якова, брата Йоанового. А коли побачив, що це подобається юдеям, задумав схопити й Петра. Були тоді дні Опрісноків. Він схопив його і посадив до в’язниці, передав чотирьом четвіркам воїнів, щоб стерегли його, бажаючи вивести його до народу після Пасхи. Отже, Петра стерегли у в’язниці. А ревна молитва за нього підіймалася від Церкви до Бога. Тієї ночі, коли Ірод мав його вивести, Петро спав між двома воїнами, скований двома залізними ланцюгами, і вартові перед дверима стерегли в’язницю. І ось Господній ангел став перед ним, і світло засяяло в кімнаті. Штовхнувши Петра в бік, він підвів його, кажучи: «Швидко вставай!» І залізні кайдани поспадали з його рук. Ангел же сказав йому: «Підпережися і надінь своє взуття!» Тож він зробив це. І каже йому: «Одягнися у свій одяг і йди за мною!» Вийшовши, він попрямував за ним, не знаючи, чи те, що відбувається через ангела, є дійсністю, бо думав, що бачить видіння. Минувши першу й другу сторожі, вони прийшли до залізної брами, яка вела до міста, – вона сама собою їм відчинилася. Вийшовши, проминули одну вулицю, – і раптом ангел відступив від нього. Отямившись, Петро сказав: «Нині твердо знаю, що Господь послав свого ангела і вирвав мене з рук Ірода та від усього, чого сподівався юдейський народ!» Слово Боже.
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 34, 2-3. 4-5. 6-7. 8-9
Визволи, Боже, мене від тривоги.
Величатиму Господа повсякчас, – *
хвала Його постійно на моїх устах.
Господом буде хвалитися моя душа, *
нехай почують лагідні й розвеселяться.
Звеличуйте Господа зі мною, *
тож разом прославимо Його Ім’я.
Я шукав Господа, і Він дав мені відповідь, *
і визволив мене від усіх моїх страхів.
Погляньте на Нього і просвітіться, *
і ваші обличчя не будуть засоромлені.
Цей убогий заволав – і Господь почув, – *
Він спас його від усіх його бід.
Господній ангел отабориться навкруги тих, які Його бояться, – *
і визволить їх.
Скуштуйте й побачите, як добрий Господь, *
блаженний чоловік, що покладає на Нього надію.
ДРУГЕ ЧИТАННЯ
2 Тим 4, 6-8. 17-18
Читання з Другого Послання святого апостола Павла до Тимотея.
Любий! Я вже стаю жертвою, і настає час мого відходу. Я боровся доброю борнею, свій біг закінчив, віру зберіг. А тепер приготовлено мені вінець праведності, який того дня дасть мені Господь, справедливий Суддя, і не лише мені, а й усім, хто полюбив Його прихід. А Господь став при мені й підкріпив мене, аби через мене сповнилася проповідь: щоб усі язичники почули, і я був визволений з пащі лева. Господь визволить мене від усякого лихого діла і спасе для свого Небесного Царства. Йому слава навіки-віків. Амінь. Слово Боже.
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Мт 16, 18
Алілуя, алілуя, алілуя.
Ти є Петро; і на цій скелі Я збудую свою Церкву,
і брами аду не переможуть її.
ЄВАНГЕЛІЄ
Мт 16, 13-19
† Читання святого Євангелія від Матея
У той час, прийшовши в околиці Кесарії Филипової, Ісус звернувся до своїх учнів, запитуючи: «За кого люди вважають Сина Людського?» Вони відповіли: «Одні – за Йоана Хрестителя, другі – за Іллю, інші – за Єремію або за одного з пророків». Каже їм Ісус: «А ви Мене за кого вважаєте?» У відповідь Симон-Петро промовив: «Ти є Христос, Син Бога живого!» А Ісус відповів йому і сказав: «Блаженний ти, Симоне, сину Йонин, бо не тіло і кров тобі це відкрили, а Мій Отець Небесний. І Я тобі кажу, що ти є Петро; і на цій скелі Я збудую свою Церкву, і брами аду не переможуть її. Я дам тобі ключі Царства Небесного: і те, що ти зв’яжеш на землі, буде зв’язане на небесах; і те, що ти розв’яжеш на землі, буде розв’язане на небесах». Слово Господнє.
Мовиться “Вірую”
МОЛИТВА ВІРНИХ
В урочистість Апостолів Петра і Павла ми прагнемо молитися за святу Церкву, за Святі шого Отця і за нас, дітей Церкви:
1. Молімося за всі християнські Церкви, щоб їхні духовні керівники шукали згоди і єдності, бо всі ми – брати і сестри у одній вірі.
2. Молімося за Святішого Отця, наступника святого Петра, щоб Господь завжди підтримував його благодатями Святого Духа і беріг від усякої небезпеки.
3. Молімося за нашого єпископа, за єпископів та священиків усього світу, щоб вони мудро і невтомно вели паству дорогою спасіння.
4. Молімося за всіх місіонерів та проповідників Божого Слова, щоб вони, за прикладом святого апостола Павла, невтомно несли Євангеліє Христа до кожної людини і кожної країни.
5. Молімося за душі в чистилищі, щоб Господь відкрив для них брами Небесного Царства.
6. Молімося за нас самих, щоб ми своїм істинно християнським життям були апостолами Божого Царства на землі.
З упованням звертаємося до Тебе, Боже, з нашими проханнями і благаємо: вислухай нашу молитву і щедро обдаруй свій народ Твоїми благодатями. Через Христа, Господа нашого.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Господи, нехай молитва Апостолів супроводжує дари, які ми принесли Твоєму Імені, * та вчини, щоб ми з відданістю брали участь у звер- шенні таїнства. Через Христа, Господа нашого.
ПРЕФАЦІЯ: Подвійна місія Петра і Павла в Церкві.
С. Господь з вами. В. І з духом твоїм. С. Угору серця. В. Підносимо їх до Господа. С. Подяку складаймо Господу Богу нашому. В. До- стойне це і праведне.
Воістину, достойне це і праведне, слушне та спасенне, * щоб ми завжди та всюди складали подяку Тобі , * святий Отче, Всемогутній, вічний Боже. Ти нам дозволяєш з радістю вшановувати святих апостолів Петра і Павла. * Петро першим сповідував віру, * Павло ж ревно відстоював її ясне розумі ння. * Петро з решти Ізраїля збудував першу Церкву, * а Павло був проголошений наставником і вчителем язичницьких народів. Так зібравши різними способами одну родину Христову, * вони отримали один вінець як на землі, так і на небі. Тому зі всіма Ангелами та Святими * прославляємо Тебе, безустанно взиваючи: Свят, Свят, Свят Господь Бог Саваот…
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Відрік Петро Ісусові: * “Ти – Христос, Бога живого Син”. * У відповідь Ісус сказав до нього: * “Ти – Петро (скеля) і Я на цій скелі збудую Мою Церкву”.
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Боже, Ти поживив нас цим таїнством; † вчини, щоб ми жили в Церкві як перші християни, перебуваючи у ламанні хліба та вченні Апостолів * і, утверджені Твоєю любов’ю, були одним серцем та однією душею. Через Христа, Господа нашого.
«Блаженний» відповідає нашому «щасливий». Як блаженства, так і вся Нагірна проповідь передусім змальовують портрет Христа. Він єдиний повністю виконав Нагірну проповідь і жив блаженствами, які проголосив. Блаженства також змальовують «портрет» нової людини, яка має народитись зі Святого Духа – Духа розіп’ятого і воскреслого Христа. До блаженств не можна підходити як до закону, який маємо осягнути виключно своїми зусиллями, передусім вони – обітниці Ісуса, що той, хто має в собі Його Духа, виконуватиме вчинки вічного життя, визначені в заповідях блаженства і в усій проповіді Христа.
“Син Людський є Володарем суботи” (Лк 6,5) – це звучало для юдеїв як блюзнірство, бо тільки Бог, який дав свято шабату, має над ним владу. Ствердження Ісуса означає: “Я є Бог і тому маю владу над цим святом”. Святий Марко зберіг для нас слова Ісуса: “Суботу установлено для людини, а не людину для суботи” (Мк 2,27) – які є справжньою революцією, бо показують підпорядкування релігії благу людини, а не навпаки.
Всеукраїнський день молитовної пам’яті про постраждалих за віру в ХХ столітті (стор. 115)
Або: (біл) Перша Субота місяця
Меса про Непорочне Серце Пресвятої Діви Марії