(біл) ІІІ Великодня Неділя
Багаторазово в нашому житті ми переживаємо різні втечі. Багато речей нас жахає, а диявол цей страх підсилює і призводить до паніки. Апостоли під час такої втечі пізнають присутність Христа, спочатку несвідомо, щоб наприкінці пережити Його повне об’явлення. Це слово дає нам надію, що Христос нас ніколи не залишає в біді, він постійно намагається вирвати нас з ситуації, в якій ми розгублені й перелякані.
АНТИФОН НА ВХІДБагаторазово в нашому житті ми переживаємо різні втечі. Багато речей нас жахає, а диявол цей страх підсилює і призводить до паніки. Апостоли під час такої втечі пізнають присутність Христа, спочатку несвідомо, щоб наприкінці пережити Його повне об’явлення. Це слово дає нам надію, що Христос нас ніколи не залишає в біді, він постійно намагається вирвати нас з ситуації, в якій ми розгублені й перелякані.
Воскликніте Богові, вся земле! * Співайте славу Імені Його, * воздайте Йому хвалу преславну. * Алілуя.
Мовиться “Слава во вишніх”.
КОЛЕКТА:
Боже, Ти своєму народові повернув молодість духу, † збережи його радість і вчини, щоб він, раді ючи з поверненої йому слави усиновлення, * з непохитною на- ді єю очі кував славного дня воскресі ння. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Діян 3, 13-15. 17-19
Читання з Діянь Апостолів.
Тими днями Петро звернувся до народу: «Бог Авраама, Бог Ісаака і Бог Якова, Бог наших батьків, прославив свого слугу Ісуса, якого ви видали й відреклися перед Пилатом, у той час, коли він присудив Його відпустити. Ви ж відреклися від Святого й Праведного, а випросили дарувати вам людину-вбивцю. Вождя життя ви вбили, та Бог воскресив Його з мертвих, свідками чого є ми. А тепер, брати, знаю, що зробили ви так через незнання – так само і ваші начальники. Бог же, як провістив наперед устами всіх пророків, що Його Помазанник має постраждати, так і виконав. Тож покайтеся і наверніться, аби були стерті ваші гріхи». Слово Боже.
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 4, 2 і 4. 7 і 9
Хай нас осяє світло Твого лику.
Коли я закликав, вислухав мене Бог праведності моєї. †
В утисках Ти послав мені розраду. *
Змилуйся наді мною і вислухай мою молитву.
Тож знайте, що Господь †
для праведного свого зробив дивовижне. *
Господь вислухає, коли я буду кликати до Нього.
Багато хто запитує: «Хто добро нам покаже?» *
Спрямуй на нас, Господи, світло Твого обличчя.
У спокої я відпочиваю і сплю одночасно, *
бо Ти, Господи, єдиний даєш мені жити в безпеці.
ДРУГЕ ЧИТАННЯ
1 Йн 2, 1-5а
Читання з Першого послання святого апостола Йоана.
Дітоньки мої, пишу вам це, щоб ви не грішили. А коли хто згрішить, то маємо Заступника перед Отцем, Ісуса Христа, Праведника. Він – умилостивлення за наші гріхи, і не тільки за наші, а й за гріхи всього світу. З того дізнаємося, що ми Його пізнали, якщо зберігаємо Його заповіді. Хто каже: «Я пізнав Його», а заповідей Його не дотримується, той неправдомовець, і в ньому немає правди. А хто дотримується Його слова, в тому Божа любов справді є досконалою. Слово Боже.
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Пор. Лк 24, 32
Алілуя, алілуя, алілуя.
Господи Ісусе, відкрий нам Писання;
нехай палають серця наші, коли Ти до нас мовиш.
ЄВАНГЕЛІЄ
Лк 24, 35-48
† Читання святого Євангелія від Луки.
Того часу учні Ісуса розповіли про те, що сталося в дорозі, та як вони розпізнали Його при ламанні хліба. Коли вони говорили про це, сам Ісус став посеред них і сказав їм: «Мир вам!» Та злякавшись, охоплені жахом, вони думали, що бачать духа. А Він сказав їм: «Чому ви збентежені, чому сумніви постають у ваших серцях? Гляньте на Мої руки, на Мої ноги! Це ж Я сам! Доторкніться до Мене і подивіться, що дух тіла й костей не має, так як Я, як бачите, їх маю!» Сказавши це, Він показав їм руки та ноги. А як вони ще не вірили з радості і дивувалися, Він сказав їм: «Чи маєте тут щось із їжі?» Вони подали Йому частину печеної риби. Тож, взявши, Він їв перед ними. І промовив до них: «Це слова, які Я сказав вам, коли ще був з вами, що потрібно, аби збулося все написане про Мене і в Законі Мойсея, і в Пророків, і в Псалмах». Тоді відкрив їхній розум, щоби розуміли Писання. І Він сказав їм: «Так написано: Христос мав постраждати та воскреснути з мертвих на третій день, і що мало проповідуватися в Ім’я Його покаяння для прощення гріхів між усіма народами, почавши з Єрусалима. Ви ж є свідками цього». Слово Господнє.
Мовиться “Вірую”.
МОЛИТВА ВІРНИХ
Христос супроводжує нас на шляхах нашого життя так само, як супроводжував апостолів; довіряючи Божому Провидінню, як діти взиваємо:
1. Молімося за Святу Церкву, щоб перемога Христа була для всіх віруючих провіщенням і початком перемоги їхньої віри.
2. Молімося за священиків та монахів, щоб вони, вірні своєму покликанню та наповнені Святим Духом, зміцнювали вірних у дотриманні Божих заповідей.
3. Молімося за невіруючих, щоб Господь дарував їм прозріння.
4. Молімося за дітей, які невдовзі приймуть перше Причастя, щоб вони зустріли Ісуса не тільки у храмі, але й у своїх сім’ях.
5. Молімося за померлих, які не встигли повністю спокутувати свої гріхи, щоб Господь очистив їх і дарував їм вічне щастя на небесах.
6. Молімося за нас самих, щоб ми вміли пізнавати Господа у Його Слові, в Євхаристії та у своїх ближніх.
Всемогутній, вічний Боже, Ти укрив свою велич в природі, любов – у серцях людей, а істину – у вченні Церкви; допоможи нам пізнати і покохати Тебе на землі, щоб ми потім могли радіти разом з Тобою на небесах. Через Христа, Господа нашого.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ:
Просимо, Господи: прийми дари торжествуючої Церкви, † а оскі льки Ти дарував їй джерело такої великої вті хи, * уділи їй повноти ві чної радості. Через Христа, Господа нашого.
Префація Великодня № 13-17
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Ісус сказав до своїх учнів: * “Йдіть, поснідайте!” * Взяв хліб і давав учням. * Алілуя.
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ:
Просимо, Господи: поглянь милостиво на свій народ, † котрий Ти благоволив відновити вічними тайнами, * і приведи його до нетлі нного преславного воскресіння у плоті. Через Христа, Господа нашого.
1 комментарій
«Блаженний» відповідає нашому «щасливий». Як блаженства, так і вся Нагірна проповідь передусім змальовують портрет Христа. Він єдиний повністю виконав Нагірну проповідь і жив блаженствами, які проголосив. Блаженства також змальовують «портрет» нової людини, яка має народитись зі Святого Духа – Духа розіп’ятого і воскреслого Христа. До блаженств не можна підходити як до закону, який маємо осягнути виключно своїми зусиллями, передусім вони – обітниці Ісуса, що той, хто має в собі Його Духа, виконуватиме вчинки вічного життя, визначені в заповідях блаженства і в усій проповіді Христа.
“Син Людський є Володарем суботи” (Лк 6,5) – це звучало для юдеїв як блюзнірство, бо тільки Бог, який дав свято шабату, має над ним владу. Ствердження Ісуса означає: “Я є Бог і тому маю владу над цим святом”. Святий Марко зберіг для нас слова Ісуса: “Суботу установлено для людини, а не людину для суботи” (Мк 2,27) – які є справжньою революцією, бо показують підпорядкування релігії благу людини, а не навпаки.
Всеукраїнський день молитовної пам’яті про постраждалих за віру в ХХ столітті (стор. 115)
Або: (біл) Перша Субота місяця
Меса про Непорочне Серце Пресвятої Діви Марії