Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » 28 січня – обов'язковий спомин св. Томи Аквінського, покровителя теологів та студентів
09:01 П'ятниця 0 1 399
28-01-2022, 09:01

28 січня – обов'язковий спомин св. Томи Аквінського, покровителя теологів та студентів

Народився святий Тома (1225–1274) в місцевості Рокказекка, неподалік від Аквіну (Італія). Батько, лицар Ландульф, походив із Ломбардії, мати – з Нормандії.
У 5 років хлопця віддали на навчання в бенедиктинський монастир у Монте-Кассіно, аби підготувати йому забезпечене майбутнє. Маючи неповні 20 років, Тома покинув монастир і вирушивна навчання в Неапольський університет. Там познайомився з жебручим орденом, засновником якого був святий Домінік, і вступив до нього. Родина була проти вибору Томи, однак навіть ув’язненя не вплинуло на його вибір.

В 1245–1248 роках навчався в Паризькому університеті під керівництвом святого Альберта Великого, а далі попрямував за ним у Кельн, де йотримав пресвітерські свячення. Завдяки Альбертові Тома познайомився з трудами Арістотеля, авторитет і філософію якого часто використовував у своїх працях. Викладав теологію в університетах італійських міст і Парижа, а згодом, 1272 року, організував університет у Неаполі.

Святий Тома написав важливі для Церкви теологічні трактати: «Суму теології» та «Суму проти язичників». Залишив також багато коментарів до Святого Письма, «Сентенцій» Петра Ломбардського, текстів Арістотеля; писав теологічні трактати та складав євхаристійні гімни. Поєднав віру й науку, духовний і тілесний аспекти людини, теологію і філософію, яку називав служницею теології; першим зміг зібрати та сконцентрувати в одну цілісність філософські й теологічні знання. Обдарований Богом, Тома схилявся перед Ним у покорі, особливо глибоко переживав Євхаристію. Після одного з молитовних екстазів припинив писати теологічні праці, бо побачив, що все написане – пил перед Божими речами.

1274 року на запрошення Григорія Х Тома вирушив на ІІ Ліонський собор, однак помер дорогою. Канонізований 1323 року.

Зображають святого в домініканському габіті. Атрибути – книга, модель храму, чаша, гостія, голуб, сонце на грудях.

Покровитель теологів, студентів, католицьких університетів і шкіл.

Уклала Юлія Бойко

Зображення: Тома Аквінський, Андреа ді Бонаюто 
Святі дня 08:00 Четвер 0 918 12 травня Церква згадує святого Панкратія, покровителя дітей За переказами, Панкратій походив із Фригії. Малою дитиною втратив батьків, тому виховував його дядько Діонісій. Разом із дядьком хлопець і переїхав до Рима, де йому вділив Таїнство Хрещення святий Папа Марцелін.
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.