Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » 16 серпня – довільний спомин святого Стефана Угорського, короля, покровителя каменярів і мулярів
08:01 Понеділок 0 2 021
16-08-2021, 08:01

16 серпня – довільний спомин святого Стефана Угорського, короля, покровителя каменярів і мулярів

Стефан І (бл. 975–1038) був першим королем Угорщини і її захисником від посягань Священної Римської імперії. Часи його правління позначені тривалим миром і розквітом християнства в державі.
Походив Стефан із князівської династії Арпадів. При народженні отримав язичницьке ім’я Ваїк, але згодом був охрещений у соборі святого Стефана. Миропомазання йому вділив святий Войцех.

995 року одружився із Гізелою Баварською, а коли за два роки помер його батько, став правителем Угорщини. За час князювання об’єднав підвладні території в єдину структуру й підтримував розвиток християнства. Традиція передає, що в нагороду за це Стефан отримав від Папи Сильвестра ІІ золоту корону й був визнаний королем Угорщини.

Після коронації 1000 р. Стефан утворив у державі нові дієцезії й митрополії, збудував кілька монастирів (найвідоміший – бенедиктинський у Паннонхальмі) та змінив правову систему, додавши туди християнських цінностей. Щоб краще керувати державою, вдосконалив територіально-адміністративний поділ. Вирізнявся особливим ушануванням Богородиці, якій присвятив Угорщину, щедрістю до вбогих та справедливістю в судах над підлеглими.

Коли 1031 року його син Емерик, єдиний спадкоємець, загинув під час полювання, король призначив наступником на престолі племінника, піклуючись про християнське майбутнє свого краю – адже найближчий претендент, його кузин Вазул, вороже ставився до віри Христової.

Помер Стефан 15 серпня 1038 року, а вже 1083 року Папа Григорій VII дав дозвіл вшановувати його в цілій Церкві, що тоді дорівнювало канонізації. 2000 року канонізацію визнав константинопольський патріарх Вартоломей І. Стефану Угорському присвячені твори Ференца Еркеля, Людвіга ван Бетховена, Дьюли Бенцура.

Зображають святого в королівських шатах і короні. Атрибути – подвійний хрест, скіпетр, держава.

Покровитель Угорщини, королів, каменярів і мулярів, захисник від дитячої смерті.

Уклала Юлія Бойко
Святі дня 08:00 Вівторок 0 1 982 21 вересня – свято святого Апостола Матея, Євангеліста, покровителя бухгалтерів Про апостола Матея дізнаємося з Євангелій (Мт 9, 9-13; Мк 2, 13-17; Лк 5, 27-32). Традиція передає, що Леві в Євангелії від Луки й син Алфея в Марка (Мк 2, 14) – це та сама людина, яку Євангеліє від Матея зве іменем Матей.
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.