Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Добрий Пастир з римських катакомб
10:00 Субота 0 533
7-05-2022, 10:00

Добрий Пастир з римських катакомб

Завтра відзначатимемо IV Великодню неділю, яка присвячена євангельському образу Ісуса Доброго Пастиря. Цікаво, що власне, перші християнські зображення Ісуса Христа у римських катакомбах - це зображення Ісуса як Доброго Пастиря.
Одне із найбільш відомих таких зображень, а саме мозаїка, датована V століттям, знаходиться в Равенні (Італія). На ній бачимо як Ісус ніжно погладжує одну з овець, що тулиться до нього. Мозаїка, звичайно, натякає на слова Ісуса з Євангелія від святого Йоана: «Я Добрий Пастир... Я знаю своїх овець і вони мене знають... мої вівці слухають мій голос і за Мною слідують...».

Єдине, що може нас сьогодні здивувати на цій мозаїці, це — обличчя Ісуса —  без бороди, схоже на обличчя римських героїв. Чому? І чому саме тема Доброго Пастиря так сподобалася раннім християнським спільнотам Риму, Равенни та ін.?

Отож перші християни Італії чудово знали міф про грецького героя Орфея, який спустився в країну мертвих — і повернувся живим. Орфей повинен був оточити себе тваринами, яких він приручив, граючи на лірі. Можливо, під впливом цього міфу, перші християни бачили в образі Доброго Пастиря, насамперед, натяк на Воскресіння? Може, вівці, які пасуться і туляться навколо Ісуса, це — душі померлих, виведені з відхлані? На таке розуміння мозаїки натякає хрестоподібна пастирська палиця, на яку спирається Христос. Символ Його спасительної смерті одночасно є символом пастуха, який веде отару на тихі води Небесного Царства.

Отець Алоїз Кособуцький OSPPE

Зображення: Pinterest
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.