Завтра відзначатимемо IV Великодню неділю, яка присвячена євангельському образу Ісуса Доброго Пастиря. Цікаво, що власне, перші християнські зображення Ісуса Христа у римських катакомбах - це зображення Ісуса як Доброго Пастиря.
Одне із найбільш відомих таких зображень, а саме мозаїка, датована V століттям, знаходиться в Равенні (Італія). На ній бачимо як Ісус ніжно погладжує одну з овець, що тулиться до нього. Мозаїка, звичайно, натякає на слова Ісуса з Євангелія від святого Йоана: «Я Добрий Пастир... Я знаю своїх овець і вони мене знають... мої вівці слухають мій голос і за Мною слідують...».Єдине, що може нас сьогодні здивувати на цій мозаїці, це — обличчя Ісуса — без бороди, схоже на обличчя римських героїв. Чому? І чому саме тема Доброго Пастиря так сподобалася раннім християнським спільнотам Риму, Равенни та ін.?
Отож перші християни Італії чудово знали міф про грецького героя Орфея, який спустився в країну мертвих — і повернувся живим. Орфей повинен був оточити себе тваринами, яких він приручив, граючи на лірі. Можливо, під впливом цього міфу, перші християни бачили в образі Доброго Пастиря, насамперед, натяк на Воскресіння? Може, вівці, які пасуться і туляться навколо Ісуса, це — душі померлих, виведені з відхлані? На таке розуміння мозаїки натякає хрестоподібна пастирська палиця, на яку спирається Христос. Символ Його спасительної смерті одночасно є символом пастуха, який веде отару на тихі води Небесного Царства.
Отець Алоїз Кособуцький OSPPE
Зображення: Pinterest