Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Подорожі, реформи, пандемія: 2021 рік з Папою Франциском
13:01 П'ятниця 0 84
31-12-2021, 13:01

Подорожі, реформи, пандемія: 2021 рік з Папою Франциском

Огляд року, що завершується, в світлі подій, якими була позначена діяльність Папи Франциска.
Про це пише Vatican News.

Три міжнародні подорожі, від руїн Мосула та батьківщини Авраама в Іраку через столиці та периферії Центральної Європи до колиски західної цивілізації та перехреста страждань на острові Лесбос у Греції; вісім Апостольських листів Motu proprio, що впроваджують реформи в душпастирській, судовій та фінансовій сферах; проголошення нечуваного досі синодального процесу, й, очевидно, зустрічі, аудієнції, міжнародні події в Римі та поза ним. А посеред усього цього – десятиденна госпіталізація з хірургічною операцією на кишечнику. Таким видався 2021 рік для Папи Франциска, якому 17 грудня сповнилося 85 років життя.

Тривожний початок

Розпочався рік з тривожної звістки: Святіший Отець не зміг очолити Святу Месу в перший день року через загострення невралгії сідничного нерва. Зрештою, розпочинався рік з непевності, пов’язаної з пандемією, а «зустрічі» мали віртуальний характер: загальні аудієнції та молитва «Ангел Господній» транслювалися з робочого кабінету в Апостольському палаці. Проблиском надії став початок кампанії щеплень, яка у Ватикані розпочалася всередині січня. Серед перших, хто отримали щеплення, були Папа Франциск та його попередник Бенедикт XVI. За виразним бажанням Святішого Отця, кампанія також охопила незахищені верстви Вічного Міста, осіб, які через неврегульований статус не мають систематичного доступу до охорони здоров’я.

Паломництва

І ось знаки «зцілення», якими стали міжнародні подорожі після понад річної перерви. Першою з них були відвідини Іраку 5-8 березня, в якій Франциск став першим Папою, що ступив на землю праотця Авраама, і де відбулася історична зустріч з лідером шиїтської вітки ісламу Великим Аятолою Аль-Сістані. Далі, 12 вересня, Свята Меса в Будапешті на завершення 52-го Міжнародного Євхаристійного Конгресу та чотириденні відвідини Словаччини, позначені зустрічами з постраждалими від голокосту та відвідинами «ромського» кварталу в Будапешті. Врешті, Кіпр і Греція на початку грудня, де на землі, що стала колискою сучасної цивілізації, відвідуючи табір біженців, Папа звернувся із закликом не допустити її загибелі через глобалізацію байдужості.


Реформи

В очікуванні на проголошення нової Апостольської конституції про Римську Курію, протягом року Папа Франциск вніс зміни в різні сфери церковного та ватиканського життя. Апостольським листом Motu proprio «Spiritus Domini» (11 січня) він постановив, що мирянські служіння читця і аколіта можна надавати жінкам. У лютому Святіший Отець оновив законодавство в карній сфері, після чого 23 травня була підписана Апостольська конституція Pascite gregem Dei, якою проголошено нову редакцію VI Книги Кодексу Канонічного Права. Наприкінці квітня – нові антикорупційні приписи та розширення юрисдикції Ватиканського Трибуналу на єпископів і кардиналів, а в травні Апостольський лист «Antiquum Ministerium» про створення мирянського інституційного служіння катехита. В липні побачив світ Апостольський лист «Traditionis Custodes» щодо служіння Святої Меси в дособоровому обряді.

Госпіталізація

Рік, що минає, запам’ятається повідомленнями про здоров’я Папи. Крім вже згаданих невралгії сідничного нерва та щеплень, 4 липня світ облетіла звістка про госпіталізацію Святішого Отця на планову операцію на кишечнику. Протягом десяти днів всі з нетерпінням очікували на повідомлення про його самопочуття, а в пам’яті закарбувалася молитва «Ангел Господній» 11 липня, проведена з балкону лікарняної палати в оточені хворих дітей.

Нечуваний синодальний шлях

Рік, що минає, став також впровадженням у життя ще однієї новизни в житті Церкви – нової методології проведення ватиканських Синодів Єпископів, що тепер залучає всі дієцезії світу. Папа Франциск особисто розпочав цей процес у Ватикані 9-10 жовтня, який через тиждень відкрився в усіх місцевих Церквах світу дієцезальним етапом, за яким слідуватиме континентальний та зустріч єпископів у Ватикані в жовтні 2023 року.

Заклики та зустрічі

Протягом року Папа Франциск звернувся зі різними закликами на такі теми як щеплення, мир, роззброєння, піклування про спільний дім, солідарність. Щодо вакцинації проти Covid-19, він закликав як до рівномірного розподілу вакцин, так і не піддаватися скептицизмові, ідеологіям і фальшивим новинам і прийняти щеплення, названа «актом любові». На початку жовтня у Ватикані зібралися релігійні лідери та науковці, що в контексті приготування до Cop26 у Ґлазґо звернулися із закликом до політичних лідерів. Кілька тижнів перед тим з’явилося спільне послання Папи Франциска, Патріарха Вартоломея І та Кентерберійськоко Архиєпископа Джастіна Уелбі з нагоди Дня молитви за піклування про створений світ. З такою ж наполегливість Святіший Отець нагадував про мир і роззброєння, взявши також участь у зустрічі, організованій Спільнотою святого Егідія при римському Колізеї.


Поряд із зустрічами із «могутніми світу цього», тобто главами держав і урядів, яких протягом року було чимало, з лідерами громадянського суспільства, Папа Франциск не забував і про бідних. Напередодні Всесвітнього дня бідних він зустрівся з убогими на батьківщині святого Франциска місті Ассізі. Важливі заклики до могутніх світу прозвучали 16 жовтня в його відеозверненні з нагоди IV Всесвітньої зустрічі народних рухів.
Ватиканська аналітика 09:01 П'ятниця 0 220 Виклик сексуальних зловживань. Що зробив Папа після зустрічі в лютому 2019 року У лютому 2019 року Папа Франциск запросив очільників усіх єпископатів до Ватикану на Зустріч, присвячену темі захисту неповнолітніх у Церкві з метою розглянути питання сексуальних зловживань, скоєних представниками духовенства. Схожа зустріч, зосереджена на центральній і східній Європі, відбуватиметься від 19 до 22 вересня у Варшаві. В цій статті о. Федеріко Ломбарді поміщає цю зустріч у контекст шляху, пройденого Церквою дотепер.
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.