Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Близькість Папи в рік соціального дистанціювання

Близькість Папи в рік соціального дистанціювання

Протягом 2020 року, коли не було апостольських подорожей та численних аудієнції, Папа Франциск супроводив численних віруючих і невіруючих в усьому світі Святою Месою з «Дому святої Марти».
Рік 2020 для Папи Франциска, як і для кожного з нас, був глибоко позначений пандемією. Жодної подорожі, лише кілька загальних аудієнцій за участі невеликої кількості людей наприкінці літа, знову перервані з приходом другої хвилі заражень, прилюдні богослужіння у спрощеній формі за участі невеликих груп вірних. Чого забракло, так це щоденних контактів з людьми, фізичних контактів, що складаються з обіймів, рукостискань, вимовлених пошепки слів зі сльозами на очах, благословень, перехресних поглядів… Також і Папа Франциск у власний спосіб був змушений здійснювати свою місію в режимі smartworking, залишаючись вдома, сполучаючись у віртуальний спосіб, помножуючи телефонні дзвінки.

Рік Папи Франциска був позначений словами Апостольського напоумлення «Querida Amazonia», що зібрало розпізнавання Синоду, який відбувся у жовтні 2019 року та було оприлюднене напередодні вибуху пандемії, ставши промовистим закликом приглянутися до того, що діється в цьому забутому регіоні. Вказівка на конкретні шляхи для людяної екології, що рахується з бідними, для цінування культур і для місіонерської Церкви з амазонським обличчям.

Пізніше, коли здавалося, що covid-19, принаймні в Італії, надав перемир’я, Папа Франциск відновив загальні аудієнції за участі вірних, пропонуючи цикл повчань про майбутнє, яке хочемо збудувати після пандемії. Врешті, в жовтні подарував нову енцикліку «Fratelli tutti», що вказала на братерство та соціальну дружбу як відповідь на тіні ненависті, насильства та егоїзму, що, як здається, іноді, переважають у нашому світі, що потерпає не лише від коронавірусу, але й від війн, несправедливості, злиднів, кліматичних змін.

Подією-символом року, що завершується, у пам’яті всіх залишилося 27 березня, Statio Orbis, благання, піднесене до Бога, аби Він втрутився і допоміг людству, враженому пандемією: самотній Папа Франциск під дощем на розпачливо порожній як ніколи площі Святого Петра, водночас, наповненій, як ніколи, завдяки мільйонам людей, через телебачення сполучених в мовчазній молитві. Папа, який повільно сходить широкими сходинками до паперті базиліки та нагадує нам про те, що всі ми перебуваємо в одному човні, не маючи можливості врятуватися наодинці, цілує стопи Ісуса на розп’ятті з храму святого Марчелло, яке римляни процесійно носили під час епідемій чуми, благословить місто та світ Найсвятішими Тайнами, в той час як здаля, серед паралізованого локдауном Риму, звучать сирени…

Однак, була ще одна щоденна подія, не така яскрава, але ще більше важлива, яка дозволила Папі Францискові під час першої частини цього 2020 року супроводжувати мільйони людей в усьому світі, в період страху та розгубленості. Це була щоденна Свята Меса в каплиці «Дому святої Марти»: протягом трьох місяців Наступник святого Петра тихенько стукав до дверей наших домівок, запрошував нас не на слухання великих промов чи довгих катехиз, але, насамперед, слів із Святого Писання, коментованих короткими проповідями, сказаними експромтом, за якими, після Святої Меси, слідувала мовчазна адорація Пресвятої Євхаристії.

Кожного ранку, полудня чи вечора, відповідно до часових поясів, численні люди, також і непрактикуючі християни, а то й невіруючі, налаштовувалися через радіо, телебачення та потокові трансляції на слухання євангельського послання та голосу Єпископа Риму, що став настоятелем світу. І якщо картина самотнього Папи на площі 27 березня вражала, ще більше зворушували зображення багатьох вірних, від Америк до Європи, у Китаї, як і в Африці, які стоять навколішки перед екраном чи смартфоном під час освячення.

Глибока простота цих богослужінь, випереджених короткими молитвами за найбільше постраждалі від Covid-19 категорії, супроводила нас, дарувала проблиски надії, допомагала молитися та почуватися менш самотніми, менш ізольованими, менше покинутими. Близькість до Божого люду та супровід, здійснений за допомогою цих Святих Мес, що потрапили на екрани в кожній частині світу, унаочнили, що для Папи означає бути пастирем Вселенської Церкви, заступником за поранене людство, свідком Євангелія, що діє для блага всього людського роду, різними способами, часто непередбачливими та прихованими.

Джерело: Vatican News
Ватиканська аналітика Мужі надії. Попередники Папи Франциска про чесноту надії На початку нового року ми завжди плекаємо нові сподівання, прагнучи, аби в майбутньому все йшло краще, ніж в минулому. Про другу богословську чесноту часто говорили Понтифіки останнього періоду: кожен в різних контекстах, але завжди з однаковою духовною наснагою.

Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.