Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Проект реформи Римської Курії та плоди п’ятилітньої праці Ради кардиналів
09:46 Субота 0 1 472
16-06-2018, 09:46

Проект реформи Римської Курії та плоди п’ятилітньої праці Ради кардиналів

«Praedicate Evangelium» – «Проповідуйте Євангеліє» – це робоча назва проекту Апостольської конституції про Римську Курію, яка має прийти на заміну поточній Апостольській конституції «Pastor Bonus» (1988). Першу версію цими днями передала Папі Францискові комісія з дев’яти кардиналів (так звана К-9), яка допомагає йому з реформою Курії. Опублікований 13 червня документ містить не тільки плани, а й згадки про численні зміни, уже втілені в процесі реформи, що триває від початку понтифікату Папи Франциска.
Зустріч К-9, яка стала вже 25-ю, відбувалась у Ватикані з понеділка 11 червня до середи 13 червня; наступна запланована на 10–12 вересня цього року. У її підсумковому документі вказано, що «після принципових зауважень, які Папа висловлював із різних приводів, чимало ідей цієї реформи вже реалізовані», а в усіх пропозиціях, які Рада подала Папі для подальшого розгляду та які «можуть зазнати додаткових змін, визнаних за необхідні, доречні й корисні», ідеться не про якусь нововідкриту реальність, а про систему принципів, що лежать в основі реформи й мають у перспективі гарантувати її успішне завершення.

Перший варіант проекту «Praedicate Evangelium» представив на брифінгу директор ватиканської прес-служби Ватикану Ґреґ Берк. Він зазначив, що тепер Папа в разі потреби проконсультується з тими, кого вважатиме за доцільне залучити до справи, та внесе до тексту зміни, якщо вони будуть необхідні.

Про утворення комісії К-9 було оголошено через місяць після початку понтифікату Папи Франциска, 13 квітня 2013 року, у нормативно-правовому полі її діяльність оформили 28 вересня, а перша зустріч комісії відбулася вже 1 жовтня того самого року – ідеться в повідомленні, яке уклали папські радники на чолі з кардиналом Оскаром Родріґесом Марадіаґою за підтримки єпископа Марчелло Семераро, секретаря. У повідомленні також міститься інформація про перші плоди 139 робочих засідань.

Серед уже проведених заходів куріальної реформи згадано: заснування Папської комісії з координації діяльності Інституту релігійних справ (хірограф від 24 червня 2013); motu proprio про юрисдикцію держави-міста Ватикан у карних справах (11 липня 2013); створення Папської комісії з вивчення й організації економічної й адміністративної структури (хірограф від 18 липня 2013); створення Комітету фінансової безпеки Святого Престолу (motu proprio від 8 серпня 2013); motu proprio щодо утворення Служби фінансової інформації (15 листопада 2013); заснування Економічного секретаріату й Економічної ради (motu proprio від 24 лютого 2014) і того самого дня – Служби Папського генерального аудитора; заснування Папської комісії з питань захисту неповнолітніх (motu proprio від 22 березня 2014); переведення звичайної секції Адміністрації спадщини Святого Престолу в структуру Економічного секретаріату (motu proprio від 8 липня 2014); затвердження статутів нових економічних інституцій Святого Престолу (22 лютого 2015); заснування Секретаріату з питань комунікацій (motu proprio від 27 червня 2015); реформування канонічного процесу у справах оголошення недійсності шлюбу (motu proprio від 15 серпня 2015); motu proprio про занедбання єпископами справ сексуальних зловживань щодо дітей і неповносправних дорослих (4 червня 2016); motu proprio щодо перерозподілу повноважень між Економічним секретаріатом й Адміністрацією спадщини Святого Престолу (4 липня 2016); заснування Дикастерії у справах мирян, сім’ї та життя (15 серпня 2016); заснування Дикастерії у справах служіння інтегральному розвитку людини (17 серпня 2016); затвердження статутів Секретаріату з питань комунікацій (6 вересня 2016); затвердження статуту Папської академії життя (18 жовтня 2016); затвердження нового доповненого порядку беатифікаційного процесу (motu proprio від 11 липня 2017); передача у відання Папської ради з нової євангелізації повноважень щодо санктуаріїв (11 лютого 2017); внесення змін до Кодексу канонічного права у справі перекладу богослужбових книг (motu proprio від 3 вересня 2017); створення Папського богословського інституту Йоана Павла II для наукових досліджень шлюбу і сім’ї (motu proprio від 8 вересня 2017); заснування третьої секції Папського Державного секретаріату у справах дипломатичного персоналу (21 листопада 2017); motu proprio про врегулювання питань відставки з найвищих куріальних посад (12 лютого 2018); і, нарешті, затвердження статуту Дикастерії у справах мирян, сім’ї та життя (10 квітня 2018).

До цього довгого списку, аби спростувати ідею про те, що реформу Курії останніми роками нібито штучно гальмують, папські радники-кардинали додали згадку і про панівні принципи цієї реформи, які Папа проголошує, зокрема, у виступах на щорічних різдвяних аудієнціях для Римської Курії. Крім того, у документі наголошено, що підставовий принцип реформи можна знайти в пункті 27 Апостольського повчання «Evangelii Gaiudium», де Папа Франциск пише: «Я мрію про місійний варіант, який може перетворити будь-що... зробивши з нього канал, який сприятиме євангелізації сучасного світу».

Є три критерії, якими керувалася комісія К-9, готуючи реформу, сказано далі у звіті: принцип вірності історичній тяглості та зв’язків із досвідом минулого (традиція); принцип оновлення, зразком якого стали Економічний секретаріат, Економічна рада й Секретаріат із питань комунікацій; і принцип координації – спрощення структури, яке призвело до об’єднання різних відомств.

Під час зустрічі К-9 монсеньйор Браян Ферме, секретар Економічної ради, представив реформу фінансово-організаційної структури, підкресливши позитивні результати, отримані наразі: встановлено єдиний порядок підготовки бюджетів і підсумкових звітів; пильнішу увагу приділено бюджетним видаткам; посилено співпрацю та порозуміння під час утілення фінансової реформи; поступово змінюється ментальність щодо прозорості та підзвітності тощо.

Як зауважив наприкінці брифінгу Ґреґ Берк, хоча 28 вересня й мине п’ять років від утворення комісії у справі куріальної реформи, повноваження К-9 припинені не будуть і вона працюватиме далі.

Якопо Скарамуцці
Переклад КМЦ за La Stampa
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.