Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Літургія на кожен день, 31 жовтня, неділя
18:01 Субота 0 758
30-10-2021, 18:01

Літургія на кожен день, 31 жовтня, неділя

Сьогодні святкуємо річницю освячення храму. Кожен храм це видимий знак присутності Бога серед людей. А також це місце зібрання віруючих в Христа. Дякуймо за дар храму і дар свободи. Просімо за померлих добродіїв нашого храму. Та молімося, щоб наша спільнота зростала у святості, будуючи духовну святиню Божого Царства на землі.
РІЧНИЦЯ ОСВЯЧЕННЯ ВЛАСНОГО ХРАМУ (біл) Урочистість
У храмах, дата освячення котрих невідома.

АНТИФОН НА ВХІД
Сповнений величі Бог у своєму храмі, * Бог наших батьків дає народові потугу й силу. * Благословен Бог.

Мовиться “Слава во вишніх”.

КОЛЕКТА
Боже, Ти щороку дозволяєш нам переживати день освячення цього храму; † вислухай прохання свого народу * і вчини, щоб він завжди служив Тобі  тут з чистим серцем і в повноті  осягнув плоди спасіння. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.

ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
1 Цар 8, 22-23. 27-30
Читання з Першої Книги Царів
Тими днями став Соломон перед Господнім жертовником, перед усією громадою Ізраїля, здійняв руки до неба і промовив: «Господи, Боже Ізраїля! Нема Бога, що був би Тобі рівня, ні на небі вгорі, ні на землі внизу. Ти бережеш завіт і милість слугам Твоїм, які ходять перед Твоїм обличчям усі м серцем. Чи ж Богові бо справді жити на землі ? Таж і небо, і небо небес не можуть Тебе вмістити! Тим більше цей храм, що я збудував Тобі! Однак зглянься, Господи, мій Боже, на молитву й на благання слуги Твого й вислухай взивання та мольбу, якими слуга Твій оце молиться перед Твоїм обличчям. Нехай очі Твої споглядають уночі й удень на храм цей, на місце, про яке ти сказав: “Ім’я Моє буде там!” Вислухай молитву, якою слуга Твій молитиметься на цьому місці! Вислухай благання слуги Твого і народу Твого, Ізраїля, коли вони будуть молитися на цьому місці. Вислухай з місця, де Ти перебуваєш, з неба; вислухай і прости».  Слово Боже.

РЕСПОНСОРІЙНИЙ  ПСАЛОМ
Пс 84, 3-4. 5. 10. 11.
О які любі шатра Твої, Боже.
Моя душа знемагає і лине до дворів Господніх, *
моє серце і моє тіло радіють живим Богом.
Адже й горобець знайшов собі дім, †
і ластівка – собі гніздо, де своїх пташенят розмістить,– *
Твої жертовники, Господи Воїнств, мій Царю і мій Боже!
Блаженні ті, які живуть у Твоєму домі: *
вони славитимуть Тебе повіки.
Ти – щит наш, о Боже, *
поглянь і подивися на обличчя помазаника свого.
Адже один день у Твоїх дворах, Боже, *
кращий за тисячі.
Я волію бути сторожем на порозі Божого дому, *
ніж в поселеннях грішників жити.

ДРУГЕ ЧИТАННЯ
1 Кор 3, 9б-11. 16-17
Читання з Першого Послання святого апостола Павла до корінтян
Брати! Ви є Божою буді влею. Згі дно з Божою благодаттю, яка мені була дана, я, немов той мудрий архітектор, поклав фундамент, а і нший будує на ньому. Тож нехай кожний зважає, як будує! Адже ніхто не може покласти і ншого фундаменту, крім уже покладеного, а ним є Ісус Христос. Хіба не знаєте, що ви – храм Божий, і що Божий Дух живе в вас? Якщо хто нищить Божий храм, того знищить Бог, адже Божий храм святий, а ним є ви.  Слово Боже.

СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
2 Хр 7, 16
Алілуя, алілуя, алілуя.
Я вибрав і освятив дім цей,
щоб Моє Ім’я було там повіки

ЄВАНГЕЛІЄ
Мт 16, 13-19
† Читання святого Євангелія від Матея
Того часу, прийшовши в околиці Кесарії Филипової, Ісус звернувся до своїх учнів, запитуючи: «За кого люди вважають Сина Людського?» Вони відповіли: «Одні – за Йоана Хрестителя, другі – за Іллю, інші – за Єремію або за одного з пророків». Каже їм Ісус: «А ви Мене за кого вважаєте?» У відповідь Симон-Петро промовив: «Ти є Христос, Син Бога живого!» А Ісус відповів йому і сказав: «Блаженний ти, Симоне, сину Йони, бо не тіло і кров тобі це відкрили, а Мій Отець Небесний. І Я тобі кажу, що ти є Петро – скеля; і на цій скелі Я збудую свою Церкву, і брами аду не здолають її. Я дам тобі ключі Царства Небесного: і те, що ти зв’яжеш на землі, буде зв’язане на небесах; і те, що ти розв’яжеш на землі, буде розв’язане на небесах».  Слово Господнє

Мовиться “Вірую”.

МОЛИТВА ВІРНИХ
Сьогодні ми святкуємо річницю освячення нашого храму, тож із вдячністю та упованням вознесімо до Господа наші прохання:
1. Молімося за святу Церкву, нехай достойне життя віруючих вчинить її найкращим храмом Бога.
2. Молімося за нашу Батьківщину – Україну, щоб у ній процвітала істинна свобода віросповідання і віруючі всіх конфесій могли без перешкод молитися у своїх храмах.
3. Молімося за всіх, хто працює в цьому храмі, щоб Господь обдарував їх своїми особливими благодатями.
4. Молімося за будівничих храмів, щоб Господь Бог благословив живих, а померлих прийняв у свою славу.
5. Молімося за померлих священиків та вірних, які служили та молилися у цьому храмі, щоб Бог прийняв їх до своєї небесної святині.
6. Молімося за нас самих, зібраних довкола вівтаря, щоб ми, віддаючи шану Господу Богу на землі, заслужили на благодать приймати участь у Його славі на небесах.
Вислухай, Господи, наші смиренні прохання, з якими ми звертаємося до Тебе, і вчини, щоб кожен, хто приходить у цей храм, зростав у святості та любові. Через Христа, Господа нашого.

МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Споминаючи день, коли дім Твій, Господи, Ти удостоїв слави і наповнив святістю, просимо Тебе: * вчини нас самих завжди угодним Тобі даром. Через Христа, Господа нашого.
ПРЕФАЦІЯ: Тайна Божого храму, яким є Церква
С. Господь з вами. В. І з духом твоїм. С. Угору серця. В. Підносимо їх до Господа. С. Подяку складаймо Господу Богу нашому. В. До- стойне це і праведне.
Воістину, достойне це і праведне, слушне та спасенне, * щоб ми завжди та всюди складали подяку * Тобі , святий Отче, Всемогутній вічний Боже, * через Ісуса Христа, Господа нашого. Бо у видимій споруді, котру дозволив Ти нам збудувати, * і у цьому місці, де Ти не перестаєш опікуватися родинами, що до Тебе прямують, * Ти предивно звершуєш і являєш тайну Твоєї єдності з нами, адже споруджуєш собі той храм, котрим є всі ми, * і Церкві, розпорошеній по всьому світі, Ти даєш зростати в єдності Господнього тіла, * щоб вона дійшла до повноти споглядання миру в небесному Єрусалимі. Тому разом із незліченними сонмами святих у храмі слави Твоєї ми Тебе прославляємо, * благословляємо і возвеличуємо, взиваючи: Свят, Свят, Свят…

АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Ви є храмом Божим, і Дух Божий у вас перебуває. Храм Божий святий, а ним є ви. (Пор. 1 Кор 16-17)

МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
 Просимо, Господи, нехай свя- щенний Твій люд отримає плоди Твого благословення та радість, * щоб відновило його духовно те, що в цей святковий день він звершив у тілі. Через Христа, Господа нашого.

Або:  (в інших храмах та місцях відправлення Богослужінь)
(зел) XXХI НЕДІЛЯ ЗВИЧАЙНОГО ПЕРІОДУ
Як не дивно, але в заповіді любові не написано про те, щоб любити усіх на світі, лише любити ближнього свого. Хоч Святе Писання заохочує до постави любові, яка огортає всіх, однак в самій заповіді маємо наказ любити ближнього. Набагато легше любити дітей в Африці, або ескімоса на Алясці, ніж свого сусіда, або тещу, або начальника на роботі. Легше нам мати 300 – 400 друзів у «Фейсбук», ніж відважитися порозмовляти з тим, хто є поруч. Цікаво, а чого більше Господь прагне?

АНТИФОН НА ВХІД
Не покидай мене, о Господи; * мій Боже, не віддаляйсь від мене! * Поспіши мені на допомогу, * Господи, сило мого спасіння! (Пор. Пс 38 (37), 22-23)

Мовиться «Слава во вишніх».

КОЛЕКТА
Всемогутній і милостивий Боже, Ти допомагаєш Твоїм вірним гідно і славно служити Тобі ; * дозволь нам без перешкод прямувати до Твоїх обі тниць. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.

ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Втор 6, 2-6
Читання з Книги Второзаконня.
Мойсей промовив до народу, кажучи: «Бійся Господа, Бога твого, та й пильнуй усі установи й заповіді Його, які я наказую тобі, ти сам і твій син, і син твого сина, по всі дні життя твого, щоб довголітнім тобі бути. Слухай же, Ізраїлю, і вважай, щоб ти ви- конував їх, щоб був щас­ливий та щоб розмножились ви вельми, як обіцяв тобі Господь, Бог твоїх отців, на землі, що тече медом та моло­ком. Слухай, Ізраїлю: Господь Бог наш – Господь єди- ний. Любитимеш Господа, Бога твого, всім серцем твоїм і всією душею твоєю, і всією силою твоєю. Оці слова, які я заповідаю тобі сьогодні, мусять бути в твоєму серці». Слово Боже.

РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 18, 2-3а. 3бв-4. 47 і 51аб
Буду любити Бога, мою силу.
Любитиму Тебе, Господи, моя сило. *
Господь – моя Скеля,
моя надійна опора, мій Спаситель, *
мій Бог, моя Скеля.
Я надіятимусь на Нього: Він – щит мій, *
ріг мого спасіння, мій притулок.
Я закличу до Господа, який хвали достойний, *
і від ворогів моїх врятований буду.
Живий Господь! Благословенна моя Скеля! *
Нехай звеличиться Бог мого спасіння!
Ти посилаєш велику перемогу своєму цареві, *
своєму помазанцю Давиду виявляєш милосердя.

ДРУГЕ ЧИТАННЯ
Євр 7, 23-28
Читання з Послання до євреїв.
Брати! Священиків першого Завіту було багато, оскільки смерть не давала залишатися їм, а Цей, пере­буваючи вічно, має священство нескінченне. Тому Він може навіки спасати тих, хто приходить до Бога через Нього, будучи завжди живим, аби заступатися за них. Такого потрібно було нам Первосвященика: святого, не­винного, непричетного до зла, відділеного від грішників, вищого за небо. Йому не треба щодня, як первосвященикам, прино­сити жертви, – спочатку за свої гріхи, а потім за гріхи народу, бо Він це зробив один раз, принісши самого себе. Адже Закон установлює первосвящениками людей, які мають немочі, а слово клятви, що після Закону, установ­лює Сина, удосконаленого навіки. Слово Боже.

СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Йн 14, 23
Алілуя, алілуя, алілуя.
Якщо хто любить Мене, той буде зберігати Моє слово;
і Мій Отець любитиме його, і Ми прийдемо до нього.

ЄВАНГЕЛІЄ
Мк 12, 28б-34
† Читання святого Євангелія від Марка.
Того часу підійшов до Ісуса один із книжників і запи­тав Його: «Яка заповідь є першою з усіх?» Ісус відповів: «Перша є: “Слухай, Ізраїлю: Господь, наш Бог – єдиний Господь, і любитимеш Господа, Бога свого, всім серцем своїм, і всією своєю душею, і всім своїм розумом, і всією своєю силою”. І друга оця: “Любитимеш свого ближнього, як самого себе!” Іншої, більшої заповіді від цих немає». І сказав Йому книжник: «Добре, Учителю, по правді сказав Ти, що Бог є один і немає іншого, крім Нього, і що любити Його всім серцем, усім розумом, усією силою, і що любити ближнього, як себе самого, – це більше за всі всепалення та жертви». А Ісус, побачивши, що він розумно відповів, сказав йому: «Ти недалеко від Божого Царства!» І ніхто не наважувався Його більше запитувати. Слово Господнє.


Мовиться “Вірую”.

МОЛИТВА ВІРНИХ
Христос дав нам найбільшу заповідь – заповідь любові до Бога та ближнього, просімо, щоб все наше життя було служінням в дусі істинної любові:
1. Святіший Отець ревно дбає про те, щоб найменші цього світу, а особливо ненароджені, каліки та психічно хворі, були оточені належною опікою; молімося, щоб суспільство і держава дбали про них.
2. Наша Батьківщина потребує сьогодні злагоди, взаємної любові та духовності; молімося, щоб усі наші співвітчизники при- єдналися до духовної та матеріальної відбудови України.
3. Священики повинні вказувати, якою має бути любов до Бога і до ближнього; молімося, щоб вони зуміли подолати людську слабкість і стати втіленням любові у Церкві.
4. Діти-сироти особливо потребують любові; молімося, щоб Господь благословив їх, а люди ставилися до них з правдивою любов’ю та розумінням.
5. Душі в чистилищі потребують нашої допомоги; молімося, щоб всемилостивий Господь простив їх і з любов’ю прийняв до свого Царства.
6. На вівтарі Христос виявляє до нас любов, складаючи у жертву за нас своє Тіло; молімося, щоб ми також жертовно служили нашим ближнім.
Боже, наповни нас своєю любов’ю і вчини, щоб ми з правдивої любові до Тебе служили нашим братам. Через Христа, Господа нашого.

МО­ЛИ­Т­ВА НАД ДА­РА­МИ
Го­с­по­ди, не­хай ця же­р­т­ва ста­не для Те­бе чи­с­тою, * а для нас – ще­д­рим да­ром Тво­го ми­ло­се­р­дя. Через Христа, Господа нашого.

Пре­фа­ція на Не­ді­лі Зви­чай­но­го пе­рі­оду № 20-27

АН­ТИ­ФОН НА ПРИ­ЧА­С­ТЯ
Го­с­по­ди, Ти ме­ні сте­ж­ку жит­тя по­ка­жеш, * на­по­в­ни ме­не ра­ді­с­тю Тво­го об­лич­чя, Го­с­по­ди.

МО­ЛИ­Т­ВА ПІ­С­ЛЯ ПРИ­ЧА­С­ТЯ
Про­си­мо, Го­с­по­ди: при­множ в нас дію Тво­єї си­ли, † щоб ми, по­жи­в­ле­ні не­бе­с­ни­ми тай­на­ми, * при­го­ту­ва­ли­ся отри­ма­ти ті обіт­ни­ці, які не­суть Твої да­ри. Через Христа, Господа нашого.
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.