Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Літургія на кожен день, 27 жовтня, неділя

Літургія на кожен день, 27 жовтня, неділя

Сьогодні святкуємо річницю освячення храму. Кожен храм це видимий знак присутності Бога серед людей. А також це місце зібрання віруючих в Христа. Дякуймо за дар храму і дар свободи. Просімо за померлих добродіїв нашого храму. Та молімося, щоб наша спільнота зростала у святості, будуючи духовну святиню Божого Царства на землі.
РІЧНИЦЯ ОСВЯЧЕННЯ ВЛАСНОГО ХРАМУ (біл) Урочистість
У храмах, дата освячення котрих невідома.

АНТИФОН НА ВХІД
Сповнений величі Бог у своєму храмі, * Бог наших батьків дає народові потугу й силу. * Благословен Бог.

Мовиться “Слава во вишніх”.

КОЛЕКТА

Боже, Ти щороку дозволяєш нам переживати день освячення цього храму; † вислухай прохання свого народу * і вчини, щоб він завжди служив Тобі  тут з чистим серцем і в повноті  осягнув плоди спасіння. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.

ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
1 Цар 8, 22-23. 27-30
Читання з Першої Книги Царів
Тими днями став Соломон перед Господнім жертовником, перед усією громадою Ізраїля, зняв руки до неба і промовив: «Господи, Боже Ізраїля! Нема бога, що був би Тобі рівня, ні на небі вгорі, ні на землі внизу. Ти бережеш завіт і милість слугам Твоїм, що ходять перед Тобою усім серцем. Чи ж Богові бо справді жити на землі? Таже ж небо і небо небес не можуть Тебе вмістити! А що вже цей храм, що я збудував Тобі! Однак зглянься, Господи, мій Боже, на молитву й на благання слуги Твого й вислухай взивання та мольбу, якими слуга Твій оце сьогодні Тебе молить. Нехай очі Твої споглядають уночі й удень на храм цей, на місце, про яке ти сказав: Ім’я Моє буде там! – Вислухай молитву, якою слуга Твій молитиметься на цьому місці! Вислухай благання  слуги Твого і народу Твого, Ізраїля, коли вони будуть молитися на цьому місці. Вислухай з місця, де Ти перебуваєш, з неба; вислухай і прости».   Слово Боже.

РЕСПОНСОРІЙНИЙ  ПСАЛОМ
Пс 84, 3-4. 5. 10. 11.
О які любі шатра Твої, Боже.
Знемагає моя душа й прагне до дворів Господніх! *
Серце моє й моє тіло радіють живим Богом.
Навіть пташина знаходить собі хатку, †
і ластівка собі гніздечко, куди кладе своїх писклят: *
а я жертовники Твої, Господи сил, Царю і мій Боже!
Щасливі, що живуть у Твоїм домі; *
вони повіки Тебе хвалять!
О щите наш, поглянь, о Боже! *
Подивися на лице помазаника Твого!
Один бо день у Твоїх дворах ліпший, *
ніж тисяча деінде,
волію стояти на порозі дому Бога мого, *
ніж у наметах беззаконня жити.

ДРУГЕ ЧИТАННЯ
1 Кор 3, 9б-11. 16-17
Читання з Першого Послання святого Павла Апостола до корінтян
Брати! Ви є Божою будівлею. Згідно з Божою благодаттю, яка мені дана, я, немов той мудрий будівничий, поклав підвалину, а інший будує на ній. Тож нехай кожний пильнує, як будує! Адже ніхто не може покласти іншої основи, крім уже покладеної, а нею є Ісус Христос. Хіба не знаєте, що ви – храм Божий, і що Божий Дух живе в вас? Якщо хто нищить Божий храм, того знищить Бог, адже Божий храм святий, а ним є ви.  Слово Боже.

СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Алілуя, алілуя, алілуя.
Вибрав та освятив цю святиню,
щоб Моя присутність перебувала там повіки.

ЄВАНГЕЛІЄ
Мт 16, 13-19

† Читання святого Євангелія від Матея
Прийшовши в околиці Кесарії Филипової, Ісус звернувся до своїх учнів, запитуючи: «За кого люди вважають Сина Людського?» Вони відповіли: «Одні – за Йоана Хрестителя, другі – за Іллю, інші – за Єремію або за одного з пророків». Каже їм Ісус: «А ви Мене за кого вважаєте?» У відповідь Симон-Петро промовив: «Ти є Христос, Син Бога живого!» А Ісус відповів йому і сказав: «Блаженний ти, Симоне, сину Йонин, бо не тіло і кров тобі це відкрили, а Мій Отець Небесний. І Я тобі кажу, що ти є Петро – скеля; і на цій скелі Я збудую свою Церкву, і брами аду не здолають її. Я дам тобі ключі Царства Небесного: і те, що ти зв’яжеш на землі, буде зв’язане на небесах; і те, що ти розв’яжеш на землі, буде розв’язане на небесах».  Слово Господнє

Мовиться “Вірую”.

МОЛИТВА ВІРНИХ
Сьогодні ми святкуємо річницю освячення нашого храму, тож із вдячністю та упованням вознесі мо до Господа наші прохання:
1. Молімося за святу Церкву, нехай достойне життя віруючих вчинить її найкращим храмом Бога.
2. Молімося за нашу Батьківщину – Україну, щоб у ній процвітала істинна свобода віросповідання і віруючі всіх конфесій могли без перешкод молитися у своїх храмах.
3. Молімося за всіх, хто працює в цьому храмі, щоб Господь обдарував їх своїми особливими благодатями.
4. Молімося за будівничих храмів, щоб Господь Бог благословив живих, а померлих прийняв у свою Славу.
5. Молімося за померлих священиків та вірних, які служили та молилися у цьому храмі, щоб Бог прийняв їх до своєї небесної святині.
6. Молімося за нас самих, зібраних довкола вівтаря, щоб ми, віддаючи шану Господу Богу на землі, заслужили на благодать приймати участь у Його славі на небесах.
Вислухай, Господи, наші смиренні прохання, з якими ми звертаємося до Тебе, і вчини, щоб кожен, хто приходить у цей храм, зростав у святості та любові. Через Христа, Господа нашого.

МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Споминаючи день, коли дім Твій, Господи, Ти удостоїв слави і наповнив святістю, просимо Тебе: * вчини нас самих завжди угодним Тобі даром. Через Христа, Господа нашого.

ПРЕФАЦІЯ: Тайна Божого храму, яким є Церква
С. Господь з вами. В. І з духом твоїм. С. Угору серця. В. Підносимо їх до Господа. С. Подяку складаймо Господу Богу нашому. В. Достойне це і праведне.
Воістину, достойне це і праведне, слушне та спасенне, * щоб ми завжди та всюди складали подяку * Тобі , святий Отче, Всемогутній вічний Боже, * через Ісуса Христа, Господа нашого. Бо у видимій споруді, котру дозволив Ти нам збудувати, * і у цьому місці, де Ти не перестаєш опікуватися родинами, що до Тебе прямують, * Ти предивно звершуєш і являєш тайну Твоєї єдності з нами, адже споруджуєш собі  той храм, котрим є всі ми, * і Церкві, розпорошеній по всьому світі, Ти даєш зростати в єдності Господнього тіла, * щоб вона дійшла до повноти споглядання миру в небесному Єрусалимі. Тому разом із незліченними сонмами святих у храмі слави Твоє ї ми Тебе прославляємо, * благословляємо і возвеличуємо, взиваючи: Свят, Свят, Свят…

АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Ви є храмом Божим, і Дух Божий у вас перебуває. Храм Божий святий, а ним є ви. (Пор. 1 Кор 16-17)

МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ

Просимо, Господи, нехай священний Твій люд отримає плоди Твого благословення та радість, * щоб відновило його духовно те, що в цей святковий день він звершив у тілі. Через Христа, Господа нашого.

Або:  (в інших храмах та місцях відправлення Богослужінь)

(зел) XXХ НЕДІЛЯ ЗВИЧАЙНОГО ПЕРІОДУ
Фарисей поставив у центр своїх молитов власні вчинки. Був свідомий того, що як він їх бачить, так їх бачить і Бог, і що в цьому не має нічого поганого. Йому вдалося добре себе представити, але при цьому він втратив Бога. Грішник не має нічого, чим би справив позитивне враження. Відчував провину, тяжкість гріха, пустоту. Це його привело до покірного пониження себе та прохання про відпущення гріхів. Здається, існує лише одна підставова різниця між грішником та фарисеєм з Євангелія. Обидва вони грішники, а лише один з них уміє жаліти та просити про відпущення.

АНТИФОН НА ВХІД
Хай радується серце тих, що Господа шукають. * Шукайте Господа і Його силу, * шукайте Його обличчя завжди.

Мовиться «Слава во вишніх»

КОЛЕКТА
Всемогутній, вічний Боже, примнож нашу віру, надію та любов † і допоможи нам полюбити те, що Ти нам наказуєш, * щоб ми могли осягнути те, що дає спасіння. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.

ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Сир 35, 12-14. 16-18
Читання з Книги Сираха.
Господь – суддя, Він не зважає на особи. А й не зважа­тиме Він на особу, яка проти бідного, – Він бо вислухає просьбу покривдженого. Проханням сироти Він не по­гордує, ані вдовою, яка свою скаргу виливає. Хто поклоняється Богу, той буде доброзичливо прий­нятий, і молитва його аж до хмар досягне. Смиренного молитва крізь хмари пробивається: він не матиме втіхи, аж поки вона не дійде; не спиниться, поки Всевишній над ним не зглянеться і суддя справедливий не розсудить. Слово Боже.

РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 34, 2-3. 17-18. 19 і 23
Вбогий покличе, Бог його почує.
Благословлятиму Господа в кожному часі, – *
хвала Його на моїх устах постійно.
Господом хвалитися душа моя буде. *
Хай почують лагідні і звеселяться.
Вбогий покличе, Бог його почує.
Обличчя Господнє – проти тих, які зло чинять, *
щоб вигубити із землі про них всяку пам’ять.
Вони закликали – і Господь почув їх *
та визволив їх від всякого горя.
Господь близький до тих, чиї серця у скрусі, *
і спасе пригноблених духом.
Господь душі своїх слуг відкупить, *
і не будуть осуджені †
всі ті, котрі на Нього покладають надію.

ДРУГЕ ЧИТАННЯ
2 Тим 4, 6-8. 16-18
Читання з Другого послання святого апостола Павла до Тимотея.
Любий! Я вже стаю жертвою, і настає час мого від­ходу. Я поборовся доброю боротьбою, свій біг закінчив, віру зберіг. А тепер приготовлено мені вінець правед­ності, який того дня дасть мені Господь, справедливий Суддя, і не лише мені, а й усім, хто полюбив Його прихід. При моїй першій обороні нікого не було зі мною, але всі мене покинули. Хай не буде їм це зараховано. А Господь став при мені й підкріпив мене, аби через мене сповни­лось провіщення: щоб усі язичники почули, і я був виз­волений з пащі лева. І Господь визволить мене від усяко­го лихого діла і спасе для свого Небесного Царства. Йому слава навіки-віків. Амінь. Слово Боже.

СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Пор. 2 Кор 5, 19
Алілуя, алілуя, алілуя.
Бог у Христі примирив світ із собою,
і доручив нам слово примирення.

ЄВАНГЕЛІЄ
Лк 18, 9-14
† Читання святого Євангелія від Луки.

Того часу Ісус деяким, переконаним щодо себе, ніби вони пра- ведні, і які за ніщо мають інших, розповів таку притчу: «Два чоловіки піднялися до храму помолитися: один фарисей, а другий митник. Фарисей, ставши, про себе так молився: “Боже, дякую Тобі, що я не такий, як інші люди, – грабіжники, несправедливі, перелюбники або як оцей митник; я пощу двічі на тиждень, даю деся­тину з усього, що надбаю”. А митник, здалека стоячи, не смів навіть очей звести до неба, але бив себе в груди, промовляючи: “Боже, будь милосердний до мене, грішного”. Кажу вам, що цей, на відміну від іншого, зійшов до свого дому оправданий, бо кожний, хто буде себе під­носити, буде принижений; а той, хто буде принижувати себе, буде піднесений». Слово Господнє.

Мо­вить­ся “Ві­ру­ю”

МО­ЛИ­Т­ВА ВІ­Р­НИХ
Всі охрещені становимо священицький народ, тому про­сі­мо Го­с­по­да:
1. Мо­лі­мо­ся за свя­ту Це­р­к­ву, щоб її ві­р­ні охо­че до­по­ма­га­ли бли­ж­нім і не­сли всю­ди ра­дість.
2. Мо­лі­мо­ся за на­шу Ба­ть­кі­в­щи­ну, щоб Го­с­подь бе­ріг її у своє­му ми­рі та об­да­ру­вав єд­ні­с­тю і зла­го­до­ю.
3. Мо­лі­мо­ся за всіх ка­то­ли­ків, щоб во­ни ві­р­но ви­ко­ну­ва­ли Го­с­по­д­ні за­по­ві­ді і бу­ли для сві­ту при­кла­дом іс­тин­них хри­с­ти­ян.
4. Мо­лі­мо­ся за ба­ть­ків та ви­хо­ва­те­лів, щоб во­ни роз­ви­ва­ли у ді­тей та мо­ло­ді пра­в­ди­вість і по­чут­тя від­по­ві­да­ль­но­с­ті за ко­ж­не сло­во і вчи­нок.
5. Мо­лі­мо­ся за ду­ші по­ме­р­лих, щоб Го­с­подь їх всіх удо­сто­їв по­в­но­тою спа­сін­ня.
6. Молімося за нашу євхаристійну спільноту, щоб ми, завжди заслухані в Слові, всім серцем, усією душею та всім розумом любили Бога, а ближнього – як себе, і цим будували єдність між собою та поширювали цивілізацію любові в усьому світі.
Го­с­по­ди, ви­слу­хай на­ші про­хан­ня і від­крий нам очі, щоб ми пі­зна­ли свої грі­хи та сла­б­ко­с­ті, а пі­зна­в­ши їх, по­ка­я­ли­ся пе­ред То­бою і удостоїли­ся бла­го­да­ті про­щен­ня. Че­рез Хри­с­та, Го­с­по­да на­шо­го.

МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Просимо, Господи: поглянь милостиво на дари, які ми Тобі складаємо, † нехай ця жертва нашого служіння * примножить Твою славу. Через Христа, Господа нашого.

Префація на Неділі звичайного періоду № 20-27

АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Радітимемо Твоєму спасінню, * і йменням нашого Бога возвеличимось! (Пс 20 (19), 6)

МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Просимо, Господи: нехай Твоє таїнство вчинить в нас те, що воно означає, † щоб ми осягнули в повноті те, * що нині звершуємо у знаках.  Через Христа, Господа нашого.