Не є легко переступити через упередження, але це єдиний шлях до інтеграції, що є запорукою цілісного розвитку. Такими думками Папа Франциск поділився, відвідуючи ромську спільноту в східній Словаччині.
Про це повідомляє Vatican News.«Ніхто у Церкві не повинен почувати не на місці, або відсунутим вбік. Це не просто слова, це спосіб буття Церквою», – такими словами Папа Франциск розпочав своє слово, звернене до мешканців Луніка ІХ, автономного району міста Кошиці в східній Словаччині, заселеного переважно ромами. Саме зустріч з ромською громадою, в якій душпастирюють послідовники святого Джованні Боско, стало першою пообідньою зустріччю передостаннього дня його Апостольської подорожі до Словаччини.
По обіді, 14 вересня 2021 року, Папа Франциск від’їхав із Кошицької духовної семінарії до Луніка ІХ. Зустріч з ромами відбулася на площі перед салезіянським душпастирським осередком, очільник якого о. Петер Бешиней привітав Святішого Отця разом зі своїми співбратами та дітьми. Після короткого вітального слова настоятеля, своїми свідченнями поділилися змішана та ромська подружні пари, одна з яких згадала про незабутню прощу до Риму та зустріч з Папою, а інша розповіла про непросте зростання в цьому кварталі, і про те, що завдяки підтримці сім’ї та душпастирів вдалося здобути вищу освіту та знайти працю.
Досвід сім’ї та Церкви
У світлі свідчень, які прозвучали, Папа Франциск нагадав про те, що Бог бачить у кожному з нас Свою дитину. «Якщо я приймаю цей погляд, звернений на мене, то вчуся добре дивитися на інших: відкриваю, що маю поруч із собою інших Божих дітей і визнаю їх братами і сестрами. Цим і є Церква, родиною братів і сестер з тим самим Отцем», – наголосив він, додавши: «Ви підтримуєте велику любов і пошану до сім’ї та дивитеся на Церкву в світлі цього досвіду».
Покликаючись на свідчення Яна, що є ромом, і словачки Беати, які «поставили мрію про сім’ю понад свої великі відмінності», Святіший Отець підкреслив, що їхнє подружжя є свідченням того, «наскільки конкретність життя разом може причинитися до падіння багатьох стереотипів, які здаються нездоланними». «Не є легко переступити через упередження, також і між християнами», – додав він, нагадуючи, що Ісус в Євангелії, натомість, навчав: «Не осуджуйте».
Щоб пізнати, потрібно признати
Однак ми, як зазначив далі Папа, часто вважаємо себе правильними, коли поводимося як «суворі судді для інших», милостиві до себе, непохитні щодо інших… «Як же часто судження, так насправді, є пересудами, як же часто ми навішуємо ярлики! Це означає спотворювати словами красу Божих дітей, які є нашими братами», – сказав він, наголошуючи на недопустимості применшувати реальність ближнього до заздалегідь сфабрикованих власних моделей. Бо для того, «щоб по-справжньому пізнати», потрібно, насамперед, «признати», признати, що «кожен носить у собі незатерту красу Божої дитини».
«Дорогі браття й сестри, надто часто ви були предметом упередженості та немилостивих суджень, дискримінаційних стереотипів, дифамаційних слів і жестів. Через це всі ми збідніли, стали біднішими на людяність. Щоби повернути гідність, нам потрібно перейти від пересудів до діалогу, від замкнутості до інтеграції», – наголосив Святіший Отець, покликаючись на свідчення Ніколи та Рене, що є цінним посланням про те, що «там, де є піклування про особу, де є душпастирство, де є терпеливість і конкретність, там дозрівають плоди».
На дорозі інтеграції
Наголосивши на тому, що «закривати людей у ґетто нічого не вирішує», а «дорогою до мирного співжиття є інтеграція», Папа закликав ромів наважуватися на сміливі рішення задля майбутнього своїх дітей, щоб вони «виростали добре вкоріненими у своєму походженні, але, водночас, щоб не були закритими для них будь-які можливості».
«Дякую тим, які провадять цю працю інтеграції, що, крім неабияких труднощів, іноді, також зустрічає нерозуміння та невдячність, навіть і в Церкві», – сказав Святіший Отець, звертаючись до священиків, богопосвячених осіб і мирян, які присвячують свої сили дбанню про цілісний розвиток своїх братів і сестер. «Не бійтеся виходити назустріч марґіналізованим. Там зауважите, що виходите назустріч Ісусові», – закликав він.
На завершення відбулася молитва "Отче наш", після чого Папа уділив присутнім своє благословення.