Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Апостольські Бібліотека та Архів – протиотрута від амнезії
14:01 Понеділок 0 86
29-03-2021, 14:01

Апостольські Бібліотека та Архів – протиотрута від амнезії

Про важливу роль ватиканських Бібліотеки та Архіву, про їхні завдання, місію та інше в інтерв’ю для ватиканських медіа розповів кардинал Жозе Толентіно де Мендонса, Головний Архіваріус та Бібліотекар Святої Римської Церкви.
Про це повідомляє Vatican News.

Тиша, яка є пам’яттю, скарбницею знань, подихом нескінченності. Саме так можна охарактеризувати атмосферу, яка панує в Ватиканській Апостольській Бібліотеці та Ватиканському Апостольському Архіві, що є установами, погляд яких сьогодні звернений у майбутнє, які відкриті на нові технології, зберігаючи та поважаючи, водночас, давні свідчення традиції Церкви. За словами кардинала Жозе Толентіно де Мендонси, Бібліотекара та Архіваріуса Святої Римської Церкви, ще на початку ХVІІ століття, за понтифікату Павла V, було здійснено відмежування Бібліотеки, яка є інституцією «зберігання та вивчення», від Архіву, що виконує місію «інтелектуального милосердя», адже ділиться своїм багатством із науковцями всього світу.
  
Місія Бібліотеки та Архіву

Перше запитання нашої колеги очільнику ватиканських Бібліотеки та Архіву стосувалось того, який внесок ці інституції роблять у місію Святого Престолу та Папи. «Щоб зрозуміти покликання та місію цих столітніх установ, мабуть, найправильнішим, що можна зробити, є повернутись до центрального значення виміру пам’яті у житті Церкви. Вона справді опирає своє існування на історичній та сакраментальній пам’яті жестів та слів Ісуса. Чим більше Церква усвідомлює живу пам’ять, що пульсує у ній і гарантує її безперервність, тим живішою вона є. Бібліотека та Архів є протиотрутою від амнезії», – відповів кардинал.

Далі він підкреслив, що до головних завдань Бібліотеки можна зарахувати місію зберігати деякі давні свідчення манускриптів Святого Письма. Саме у Бібліотеці можна зауважити, що католицькість не є абстракцією, адже вона обіймає та належно цінує усе те, що є людським: усі прояви людської культури. Саме таким чином, впродовж багатьох століть формується та розвивається монументальний депозит людської думки. Подібний універсальний характер знаходимо також і в документах Ватиканського Апостольського Архіву, які є, свого роду, продовженням книги Діянь Апостолів, розповідаючи про розвиток Христової Церкви. Саме тому Папа Бенедикт XVI підкреслив, що Апостольські Бібліотека та Архів є «інтегральною частиною необхідних засобів для здійснення Петрового служіння» та відіграють важливу роль в управлінні Церквою.

Місія в час карантину

«Апостольські Архів та Бібліотека зробили все можливе, щоб злагіднити вплив цієї дуже великої кризи в охороні здоров’я. В дійсності, ми ніколи не закривались, навіть якщо протягом декількох місяців ми не могли фізично приймати науковців», – розповів кардинал Жозе Толентіно де Мендонса, відповідаючи на запитання журналістки про те, як очолювані ним інституції працюють в реаліях сьогоднішньої пандемічної кризи. Серед іншого, він зазначив, що ватиканські Бібліотека та Архів були одними із перших, які відкрились для відвідувачів, як це лише стало можливим, аби дати можливість науковцям з усього світу продовжити їхні наукові пошуки.

Виклик новітніх технологій

Далі розмова перейшла на тему новітніх технологій та виклику, який вони становлять для ватиканських Архіву та Бібліотеки. «Як часто повторює Папа Франциск, ми не лише переживаємо зміни епохи, але – епоху змін. Це правда: ми сьогодні перебуваємо всередині епохальної зміни, яка, безумовно, матиме незворотний вплив на світ бібліотек та архівів. Принаймні один позитивний момент ми вже можемо констатувати: суспільство майбутнього дедалі більше цінуватиме знання. А це означає, що спадщина, яку ми представляємо, є обов’язковою складовою майбутнього. Однак, на даний час залишаються відкритими багато питань, що стосуються як збереження нових способів людського спілкування, так і форм побудови самого знання. Вірити, що перехід від аналогового до цифрового здійснюється в один клік – це ілюзія. Це вимагає тривалого шляху в співпраці», – мовив кардинал, підкреслюючи при цьому, що крокувати в ногу із часом не є факультативом, але необхідністю, тому, апостольські Архів та Бібліотека ніколи не зупинялись на цьому шляху. Тому, вже понад десятиліття триває процес розбудови віртуальної Бібліотеки. Отож, на даний час вже існують дві Бібліотеки: фізична та віртуальна, фонд якої на сьогодні вже нараховує понад 20% всіх манускриптів, наявних у фізичній. Також і ватиканський Архів крокує шляхом оцифрування бази документів.
Інтерв'ю 10:02 Понеділок 0 70 Патріарх Сако про візит Папи до Іраку: це маленький рай після великого пекла Минув місяць від апостольської подорожі Папи Франциска до Іраку. Щоденна ватиканська газета «L'Osservatore Romano» опублікувала інтерв’ю з кардиналом Луїсом Рафаїлом Сако, Патріархом Католицької Халдейської Церкви, який, зокрема, розповів про зміни, які відбулись в країні, дякуючи відвідинам Святішого Отця.
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.