Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » 17 серпня – довільний спомин святого Гіацинта (Яцека Одровонжа), священика, покровителя молоді ІІІ тисячоліття
08:00 Понеділок 0 1 825
17-08-2020, 08:00

17 серпня – довільний спомин святого Гіацинта (Яцека Одровонжа), священика, покровителя молоді ІІІ тисячоліття

Яцек (Гіацинт) Одровонж (1183–1257) народився у Верхній Сілезії. Походив зі шляхетного роду з християнськими традиціями. Навчався в кафедральній школі від блаженного Вінцентія Кадлубка у Кракові, а також, імовірно, в Парижі та Болоньї. Свячення отримав перед 1219 роком і став каноніком у краківському кафедральному соборі.
1220 року відвідав Рим разом зі своїм дядьком і єпископом Іво Одровонжем. Тут, натхненний святим Домініком, він вступив у Орден Проповідників і 1221 року прийняв габіт із рук засновника.

Яцек Одровонж вирізнявся аскетизмом і любов’ю до Євхаристії, вшануванням Діви Марії, уважністю до потреб ближніх, надзвичайною жвавістю та ревністю в проповідуванні. Ці його чесноти докладалися до швидкого розвитку ордену. Засновував монастирі в Чехії, Австрії, а найбільше – в Польщі. 1228 року вирушив на служіння серед прусів на територіях сучасної України, Літви й Білорусі. На місії Яцек працював 4-5 років, а потім мусив через татарську навалу повернутися до Польщі. Тут він далі проповідував, сповідав і брав участь у провінціальних капітулах. Помер 15 серпня 1257 року в Кракові, де й був похований.

Традиція розповідає про численні чудеса, які відбувались і за життя святого Яцека, і після його смерті. Святий воскрешав померлих, повертав зір незрячим, переходив через річки, не замочивши ніг. Особливо відоме чудо підняття колосів, побитих градом, а також чудо, яке сталося під час втечі від татар: тоді святий виніс разом із Пресвятими Дарами статую Богородиці, яка важила понад 100 кг.

З 1427 року культ Яцека дозволений у польських домініканських монастирях. Канонізований він був 1594 року.

Зображають святого в домініканському габіті, інколи у присутності Діви Марії. Атрибути – Пресвяті Дари, фігурка Богородиці, розгорнутий сувій.

Покровитель Польщі, зокрема Краківської архідієцезії, Литви, матросів, молоді ІІІ тисячоліття. Захисник від загрози потонути.

Уклала Юлія Бойко

Залишити коментар

Клацніть на зображення щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Святі дня 08:00 Середа 0 135 16 вересня - обов'язковий спомин святих Корнелія, Папи і Кипріяна, єпископа, мучеників Походив святий Корнелій (бл. 200-253) з римського роду Корнеліїв. Про його молоді роки майже нічого не відомо, однак він згадується в 236-250 рр. як священник біля Папи Фабіана. Святий Кипріан свідчить, що Корнелій поступово пройшов усі етапи, необхідні для рукоположення. Тому, ймовірно, змолоду належав до Христових учнів.