Звертаючись до учасників Формаційного курсу для військових капеланів, Святіший Отець наголосив на важливості формування сумління військових, що повинні бути «служителями безпеки й свободи народів».
Про це повідомляє Vatican News.У четвер, 31 жовтня 2019 року, Папа Франциск прийняв на аудієнції учасників V Формаційного курсу з міжнародного гуманітарного права для військових капеланів, що проходив від 29 до 31 жовтня на тему «Позбавлення особистої свободи в ситуаціях збройних конфліктів. Місія військових капеланів».
«Навіть серед руїн війни»
Посилаючись на своє звернення до учасників попереднього такого Формаційного курсу для капеланів, який відбувався 4 роки тому, Святіший Отець ще раз вказав на важливість того, аби пам’ятати про те, що «навіть серед страждань війни, кожна людина є безмежно священною». Він зазначив, що цей заклик набирає ще більшої ваги, коли мова йде про осіб, позбавлених волі задля причин, пов’язаних із збройними конфліктами, бо «уразливість, зумовлена полоном, збільшується через перебування в руках ворожої сили». Під час збройних конфліктів полонені нерідко стають жертвами порушення фундаментальних прав, серед яких – зловживання, насилля, різні форми тортур, нелюдське й жорстоке ставлення.
Єпископ Риму згадав також про численних цивільних осіб, яких викрадають, вбивають та які пропадають без вісті. Серед них багато богопосвячених осіб, про яких немає жодної звістки, або які заплатили своїм життям за посвяту Богові й служіння ближнім.
Дотримуватись міжнародного гуманітарного права
Папа Франциск зазначив, що міжнародне гуманітарне право передбачає численні норми, спрямовані на захист гідності утримуваних осіб, особливо в контексті міжнародних збройних конфліктів, наголошуючи на важливості строгого зберігання цих норм. Він додав, що це стосується всіх ув’язнених, незалежно від характеру й тяжкості злочинів, які вони вчинили. «Пошана до гідності та фізичної цілісності людини, – наголосив Святіший Отець, – не може залежати від вчинених дій, а є моральним обов’язком, до якого покликана кожна людина та влада».
Формувати сумління військових
Понтифік закликав військових ординаріїв та капеланів формувати сумління членів збройних сил й докладати зусиль для того, аби ті, кого довірено їхній душпастирській опіці, втілювали в життя норми міжнародного гуманітарного права. Папа закликав їх керуватися у своєму служінні євангельськими словами: «У тюрмі я був, і ви відвідали мене» (Мт 25, 36).
Папа наголосив, що ті, хто служить Христові у військовій сфері, служить також людині та її фундаментальним правам. Перебуваючи поруч з військовими під час міжнародних конфліктів, капелани «покликані відкривати їхні сумління на універсальне милосердя, що наближає людей одні до одних, незважаючи на расову приналежність, національність, культуру чи релігію».
Запобігати конфліктам
Наступник святого Петра вказав також на важливість служіння, спрямованого на запобігання конфліктам, що полягає у вихованні до приязні, взаєморозуміння, толерантності й пошани до всіх. Він пригадав, що в Душпастирській Конституції «Gaudium et spes» Другий Ватиканський Собор називає військових «служителями безпеки й свободи народів». «Ви перебуваєте серед них, – наголосив Папа, – для того, аби ці слова, які війна ображає й знецінює, могли стати дійсністю, могли надати зміст життя молодим і немолодим, які, подібно до військових, не бажають втрачати людські й християнські цінності».
Святий Престол та гуманітарне міжнародне право
На завершення, згадуючи 70-ту річницю підписання Женевських конвенцій, Святіший Отець підкреслив, що Святий Престол надає великого значення гуманітарному міжнародному праву, й побажав, аби його принципів дотримувались в кожних обставинах. Він також вказав на необхідність подальшого пояснення і зміцнення цих принципів, особливо, коли мова йде про внутрішні збройні конфлікти, й зокрема про захист гідності осіб, позбавлених волі задля причин, пов’язаних з цими конфліктами.