Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Домініканське душпастирство в Києві: життя юдеїв у часи Христа
12:32 Понеділок 0 759
10-12-2018, 12:32

Домініканське душпастирство в Києві: життя юдеїв у часи Христа

Що ми знаємо про батьківщину нашого Спасителя? Чи, читаючи Євангеліє, розуміємо контекст і значення слів і дій Ісуса? У суботу, 1 грудня 2018 року, учасники домініканського душпастирства в Інституті святого Томи Аквінського говорили про Єрусалим у часи Ісуса Христа. Зустріч провів отець Віктор Комарницький ОР.
Ізраїльський народ має справді багату історію: він квітнув у часи миру, воював, коли це було потрібно, не раз зазнавав неволі. Після найвідомішого полону, вавилонського, євреї зустрілися з кризою. Життя тих, хто не потрапив у неволю, тривало, як і раніше; їхнім культурним центром стала Самарія. І тому, коли єврейські старшини і священники, повернувшись із полону, взялися за відбудову Храму в Єрусалимі, вони наразилися на спротив. Ворожість між юдеями й самарянами дотривала аж до часів Ісуса (пор. Йн 4, 9).

Довга історія панування Персії, Греції й Сирії призвела до подій, описаних у книгах Макавеїв. Завдяки Юді Макавею Юдея, так би мовити, відбулася. Його сини започаткували царську династію Гасмонеїв, які були левітами – тобто цар і первосвященик поєднувалися в одній особі. Це, щоправда, провокувало ворожнечу як у самому роду, так і поза ним. Побачивши це, римляни, які з 63 року до Р. Х. панували над Юдеєю, усунули династію від влади й поставили свого правителя, Антипатра Ідуменянина. Його сином був Ірод Великий, відомий своїми статками й жорстокістю; про нього йдеться в Мт 2, де описана смерть вифлеємських дітей від руки царя.

Після смерті Ірода Великого, за часів Ісуса, Римська імперія остаточно взяла у свої руки панування в Юдеї: тут встановили тетрархів, а повнота політичної влади належала римському наміснику, Понтію Пилату. Було сформовано синедріон, який мав законодавчі та судові повноваження й керувався Торою, тобто опікувався справами як світськими, так і релігійними. За життя Ісуса синедріон складався здебільшого з фарисеїв. Вони ґрунтували своє життя на правилах Тори, організовували синагоги та школи. Саме фарисеї творили усну Тору – мідраші, які потім були записані в Мішну, тобто коментар до Тори. Ісус, як бачимо на сторінках Євангелія, добре знає їх вчення фарисеїв і розмовляє з ними на рівних.

Окрім того, виникла група, яка походила з роду Садока, священика царя Давида, – садукеї. Представники цієї священицької еліти посіли місце Гасмонеїв, вони служили при Храмі, з них обирали первосвященика. Садукеї відігравали доволі важливу роль у Юдеї, проте Ісус часто критикує їх за неправильне розуміння Писання.

Спаситель приходить у світ посеред цих політичних напруг, показуючи цілковито новий вимір авторитету і влади.

Юлія Бойко
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.