Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Стати як обійнята Ісусом дитина. Коментар до Євангелія
11:48 Неділя 0 149
3-10-2021, 11:48

Стати як обійнята Ісусом дитина. Коментар до Євангелія

Тільки повернення людини до власного початку може повернути їй вірність та непорушність в стосунках, що грунтуються на любові Бога, який віддає нам себе до остатку, до смерті на хресті.
Читання святого Євангелія від Марка (10,2-16/ довше або 10,2-12/ коротше)

Того часу підійшли фарисеї та, випробовуючи Його, запитували Його, чи можна чоловікові відіслати від себе дружину. Він же у відповідь сказав їм: «Що вам повелів Мойсей?» А вони промовили: «Мойсей дозволив написати розвідного листа і відіслати». Ісус же сказав їм: «Через скам’янілість вашого серця він написав вам цю заповідь. Але від початку творіння чоловіком і жінкою Бог створив їх. Ось тому залишить людина свого батька й матір і приліпиться до своєї жінки, і будуть двоє одним тілом, так що вони вже не двоє, а одне тіло. Отже, що Бог поєднав, те людина хай не розлучає!» Вдома учні знову розпитували Його про це. І Він каже їм: «Якщо хто відішле від себе свою дружину та одружиться з іншою, той чинить проти неї перелюб; і якщо вона відішле від себе свого чоловіка і вийде заміж за іншого, то й вона чинить перелюб».

Кінець коротшого фрагменту

І приносили до Нього дітей, щоби доторкнувся до них. А учні забороняли їм. Побачивши це, Ісус обурився і сказав їм: «Дозвольте дітям приходити до Мене. Не забороняйте їм, бо для таких є Царство Боже. Воістину кажу вам: якщо хто не прийме Божого Царства, як дитина, той не увійде до нього!» Він обійняв їх і, поклавши на них руки, благословив.

Сторінка сьогоднішнього Євангелія розповідає про непорушність шлюбу, але торкається також і інших взаємозв’язків, властивих людям (дружба, стосунки батьки-діти тощо). Розмова між Ісусом та фарисеями починається з питання цих останніх, чи можна чоловікові відіслати від себе дружину. Фарисеї, – зазначає Марк, – "випробовують" Ісуса, тобто провокують Його (грецьке дієслово peiradzo, що означає "спокушувати", видає їхні зовсім не благі наміри), бо насправді вже знають відповідь на власне питання. Втім слова Ісуса змініють перспективу: "Що вам повелів Мойсей?" – Ісус не заперечує існування чи легітимність існуючої норми, але разом з тим підкреслює її тимчасовий характер і ставить акцент на відповідальності самих іудеїв.

Якщо Мойсей дозволив відсилати власну дружину – це тому, що іудеї мають "скам’яніле" серце, тому що не здатні дивитися на шлюб очима любові, а оцінюють все мірою норм і приписів. Тільки скам’яніле серце може закритися на любов і робить людські взаємовідносини  банальними й позбавленими життя, бо життя може народитися тільки з любові. "Від початку творіння чоловіком і жінкою Бог створив їх [...] І будуть двоє одним тілом, так що вони вже не двоє, а одне тіло", – читаємо. Ісус повертає своїх слухачів до початку, до часів Створіння, до кореня людського існування: Бог нас створив і призначив для життя в єдності один з одним. Коли людина забуває, що вона є творінням Божим і намагається керувати власним життям, стосунками з іншими так, немов би йшлося про творіння людських рук – вона прирікає себе на безмежно сумне існування і на поразку.

Тільки повернення людини до власного початку може повернути їй вірність та непорушність в стосунках, що грунтуються на любові Бога, який віддає нам себе до остатку, до смерті на хресті. Маємо повернутися до любові Бога, стати як обійнята Ісусом дитина, щоб переживати наші стосунки з іншими у вірності, так, так як залишався вірним Христос аж до власної смерті на хресті.

Питання

Бог віддав себе за мене, залишився вірним своїй любові до мене до самої смерті на хресті. Які почуття це в мене викликає?

В моїх стосунках з іншими я дію згідно з приписами чи згідно з любов’ю? Як я можу покращити цей вимір мого життя?

Ірина Кладій для КМЦ
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.