(зел) П’ятниця VII звичайного тижня
“На початку так не було”, – каже Ісус фарисеям, коли ті питають Його у справі розлучень. “На початку” – це коли Бог сотворив перших людей і хотів, щоб вони були відображенням Його любові, Його досконалим образом. Людство і люди “на початку” – це люди такі, якими їх хоче бачити Бог: здатні любити без зради і підступу, бути вірними одне одному, і радість свого існування черпати з присутності любимої людини. І якщо в реальному житті воно не завжди так, то це тому, що ми втратили віру в те, що ми – діти Божі, і що щастя, яке Він нам хоче дати, – можливе. Ісус власне для того й прийшов на світ, щоб вернути його до стану, який був “на початку”, щоб вчинити з нього світ, в якому пануватимуть любов і вірність.
Або (біл) довільний спомин св. БЕДИ ДОСТОЙНОГО, пресвітера і Вчителя Церкви“На початку так не було”, – каже Ісус фарисеям, коли ті питають Його у справі розлучень. “На початку” – це коли Бог сотворив перших людей і хотів, щоб вони були відображенням Його любові, Його досконалим образом. Людство і люди “на початку” – це люди такі, якими їх хоче бачити Бог: здатні любити без зради і підступу, бути вірними одне одному, і радість свого існування черпати з присутності любимої людини. І якщо в реальному житті воно не завжди так, то це тому, що ми втратили віру в те, що ми – діти Божі, і що щастя, яке Він нам хоче дати, – можливе. Ісус власне для того й прийшов на світ, щоб вернути його до стану, який був “на початку”, щоб вчинити з нього світ, в якому пануватимуть любов і вірність.
Св. Беда народився в північній Англії у 673 році. Вступив до бенедиктинського абатства Джерроу, де провів все своє життя в молитвах і науковій праці. Ще за життя його називали “Достойним”. Помер він 25 травня 735 року. Його називають найученішим серед святих і найсвятішим серед учених. Він говорив: «Священик, який без поважної причини не відправляє Служби Божої, позбавляє Пресвяту Трійцю слави, ангелів – радості, грішників – відпущення вин, праведних – допомоги благодаті, душі в чистилищі – охолоди, Церкву Христову – духовних благословінь, себе ж – ліків та допомоги».
Спільні Меси: про Вчителів Церкви (стор. 127)
Або (біл) довільний спомин св. ГРИГОРІЯ VII, Папи
Гільдебранд народився у Тосканії близько 1028 року. Вступив до відомого бенедиктинського абатства в Клюні, був радником декількох Пап. У 1073 році був обраний Папою і прийняв ім’я Григорія VII. Взявся за реформу Церкви, але зустрів протидію з боку імператора Генріха IV. Продовжував реформи, що були направлені на незалежність Церкви від світської влади: через від- міну інвеститури, дякуючи якій світська влада назначала на церковні посади, через боротьбу з симонією, тобто купівлею церковних посад, й через за- кріплення целібату. Помер у вигнанні в Салерно у 1085 році. Його останніми словами були: “Я полюбив праведність, а неправду – зненавидів. Тому й помираю у вигнанні”. Поразка св. Григорія стала перемогою – його принципи були прийняті в усій Церкві.
Спільні Меси: про Папу (стор. 128)
Або (біл) довільний спомин св. МАРІЇ МАГДАЛИНИ ДЕ ПАЦЦІ, діви
Св. Марія Магдалина народилася у Флоренції в 1566 році. У молодому віці вступила до монастиря Кармеліток. Гаслом її життя були слова: “Терпіти і не помирати”. Очищена стражданням, вона пізнала великі містичні переживання. Померла 25 травня 1607 року.
Спільні Меси: про одну діву
АНТИФОН НА ВХІД
Господи! Я ж бо надіявся на Твою ласку. * Нехай раді є моє серце Твоїм спасі нням! * Заспіваю Господу, добро бо мені вдіяв. (Пс 13, 6)
КОЛЕКТА
Всемогутній Боже, вчини, щоб ми постійно заглиблювались у Твоє вчення * та виконували словом і вчинком те, що Тобі до вподоби. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
Або:
Боже, Ти благоволив освітити свою Церкву знаннями святого Беди, пресвітера; † вчини милостиво, щоб ми, Твої слуги, завжди були осяяні світлом його мудрості * та зміцнені його заслугами. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
Або:
Просимо, Боже: дай своїй Церкві духа мужності та ревність у праведності, яким Ти благоволив обдарувати святого Папу Григорія, † та вчини, щоб вона, відкидаючи беззаконня, * могла в любові вільно чинити те, що праведне. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
Або:
Боже, в своїй великій любові до невинності Ти прикрасив небесними дарами святу Марію Магдалину, діву, яка палала любов’ю до Тебе; * вчини, щоб ми наслідували в чистоті та любові святу, яку сьогодні вшановуємо. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Як 5, 9-12
Читання з Послання святого апостола Якова.
Не нарікайте один на одного, брати, щоб вам не бути засудженими. Ось Суддя стоїть перед дверима. Брати, майте за приклад страждання і довготерпіння пророків, які промовляли Господнім Ім’ям. Тому що блаженними називаємо тих, які витерпіли. Ви чули про терпіння Йова і знаєте Господній кінець, бо Господь багатомилостивий і співчутливий. Та насамперед, брати мої, не кляніться ні небом, ні землею, ні якоюсь іншою клятвою. Нехай же буде у вас «так» – це «так», а «ні» – це «ні», щоб ви не підпали під осуд. Слово Боже.
РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 103, 1-2. 3-4. 8-9. 11-12
Бог милосердний і безмірно щедрий.
Благослови, душе моя, Господа *
і, все нутро моє, – Його святе Ім’я.
Благослови, душе моя, Господа *
і не забувай усі Його благодіяння.
Він прощає всі твої беззаконня, *
зцілює всі твої хвороби.
Він визволяє твоє життя від могили, *
щедрістю і милосердям Він тебе вінчає.
Господь щедрий і милосердний, *
довготерпеливий і багатомилостивий.
Не завжди буде Він палати гнівом, *
не навіки обурюватися буде.
Бо як небо високо над землею, *
так звеличилася милість Його †
над тими, хто Його боїться.
Як схід від заходу далекий, *
так Він віддалив від нас наші беззаконня.
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Йн 17, 17 б. а
Алілуя, алілуя, алілуя.
Твоє Слово, Господи – то істина.
Освяти нас істиною своєю!
ЄВАНГЕЛІЄ
Мк 10, 1-12
† Читання святого Євангелія від Марка.
Того часу Ісус приходить на територію Юдеї, що на другому боці Йордану. Збирається знову до Нього натовп, і Він, за звичаєм, знову їх навчає. Підійшли фарисеї та, випробовуючи Його, запитували Його, чи можна чоловікові розлучатися з дружиною. Він же у відповідь сказав їм: «Що вам заповів Мойсей?» А вони промовили: «Мойсей заповів написати розвідного листа і відпустити». Ісус же сказав їм: «Він вам написав цю заповідь через ваше жорстокосердя. Але від початку творіння Богстворив їх чоловіком і жінкою. Ось тому залишить чоловік свого батька й матір і з’єднається зі своєю дружиною, і будуть двоє одним тілом, так що вони вже не двоє, а одне тіло. Отже, що Бог поєднав, те людина хай не розлучає!» Вдома учні знову розпитували Його про це. І Він каже їм: «Якщо хто розлучиться зі своєю дружиною та одружиться з іншою, той чинить проти неї перелюб; і якщо вона розлучиться зі своїм чоловіком і вийде заміж за іншого, то й вона чинить перелюб». Слово Господнє.
МОЛИТВА ВІРНИХ
Сім’я є основою Церкви і суспільства; просімо Господа, щоб Він ви- слухав наші прохання і обдарував наші сім’ї свої ми благодатями:
1. Молімося за святу Церкву, щоб вона, завжди вірна Христові, своєму Нареченому, зміцнювала християнські подружжя в любові та вірності.
2. Молімося за Святішого Отця, щоб його піклування про вшанування святості та гідності подружжя і сім’ї принесло плоди по всьому світі.
3. Молімося за державні законодавчі установи, щоб вони непохитно стояли на захисті нерозривності подружнього зв’язку.
4. Молімося за подружжя, котрі переживають кризу, щоб молитва та прийняття святих таїнств укріпили їхню віру та взаємну любов і допомогли розв’язати всі проблеми.
5. Молімося за померлих, щоб вони удостоїлися разом з усією родиною Божих дітей взяти участь у весільній трапезі Агнця.
6. Молімося за нас, зібраних навколо Господнього вівтаря, щоб усе, що ми чинимо, випливало з пошани до Божих заповідей та любові до ближнього.
Сотворителю і Отче людського роду, вислухай молитви своїх дітей і огорни своєю опікою всі родини; нехай у них запанує Твій мир і любов. Через Христа, Господа нашого.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Боже, наш Отче, звершуючи з належною пошаною Твої тайни, смиренно просимо, † щоб дари, принесені на славу Твоє ї величі, * спричинилися до нашого спасіння. Через Христа, Господа нашого.
Префація звичайна № 40-45
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Розповім про всі чуда Твої . * Я буду радуватися й веселитися з-за Тебе, * оспі вуватиму Ім’я Твоє, Всевишній.
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Всемогутній Боже, вчини, щоб ми осягли плоди спасіння, * завдаток якого отримали в цьому таїнстві. Через Христа, Господа нашого.