Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Літургія на кожен день, 25 травня, п'ятниця

Літургія на кожен день, 25 травня, п'ятниця

(зел) П’ятниця VII звичайного тижня
“На початку так не було”, – каже Ісус фарисеям, коли ті питають Його у справі розлучень. “На початку” – це коли Бог сотворив перших людей і хотів, щоб вони були відображенням Його любові, Його досконалим образом. Людство і люди “на початку” – це люди такі, якими їх хоче бачити Бог: здатні любити без зради і підступу, бути вірними одне одному, і радість свого існування черпати з присутності любимої людини. І якщо в реальному житті воно не завжди так, то це тому, що ми втратили віру в те, що ми – діти Божі, і що щастя, яке Він нам хоче дати, – можливе. Ісус власне для того й прийшов на світ, щоб вернути його до стану, який був “на початку”, щоб вчинити з нього світ, в якому пануватимуть любов і вірність.

Або (біл) довільний спомин св. БЕДИ ДОСТОЙНОГО, пресвітера і Вчителя Церкви
Св. Беда народився в північній Англії у 673 році. Вступив до бенедиктинського абатства Джерроу, де провів все своє життя в молитвах і науковій праці. Ще за життя його називали “Достойним”. Помер він 25 травня 735 року. Його називають найученішим серед святих і найсвятішим серед учених. Він говорив: «Священик, який без поважної причини не відправляє Служби Божої, позбавляє Пресвяту Трійцю слави, ангелів – радості, грішників – відпущення вин, праведних – допомоги благодаті, душі в чистилищі – охолоди, Церкву Христову – духовних благословінь, себе ж – ліків та допомоги».
Спільні Меси: про Вчителів Церкви (стор. 127)
Або (біл) довільний спомин св. ГРИГОРІЯ VII, Папи
Гільдебранд народився у Тосканії близько 1028 року. Вступив до відомого бенедиктинського абатства в Клюні, був радником декількох Пап. У 1073 році був обраний Папою і прийняв ім’я Григорія VII. Взявся за реформу Церкви, але зустрів протидію з боку імператора Генріха IV. Продовжував реформи, що були направлені на незалежність Церкви від світської влади: через від- міну інвеститури, дякуючи якій світська влада назначала на церковні посади, через боротьбу з симонією, тобто купівлею церковних посад, й через за- кріплення целібату. Помер у вигнанні в Салерно у 1085 році. Його останніми словами були: “Я полюбив праведність, а неправду – зненавидів. Тому й помираю у вигнанні”. Поразка св. Григорія стала перемогою – його принципи були прийняті в усій Церкві.
Спільні Меси: про Папу (стор. 128)
Або (біл) довільний спомин св. МАРІЇ МАГДАЛИНИ ДЕ ПАЦЦІ, діви
Св. Марія Магдалина народилася у Флоренції в 1566 році. У молодому віці вступила до монастиря Кармеліток. Гаслом її життя були слова: “Терпіти і не помирати”. Очищена стражданням, вона пізнала великі містичні переживання. Померла 25 травня 1607 року.
Спільні Меси: про одну діву

АНТИФОН НА ВХІД
Господи! Я ж бо надіявся на Твою ласку. * Нехай раді  є моє серце Твоїм спасі  нням! * Заспіваю Господу, добро бо мені вдіяв. (Пс 13, 6)

КОЛЕКТА
Всемогутній Боже, вчини, щоб ми постійно заглиблювались у Твоє вчення * та виконували словом і вчинком те, що Тобі   до вподоби. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
Або:
Боже, Ти благоволив освітити свою Церкву знаннями святого Беди, пресвітера; † вчини милостиво, щоб ми, Твої  слуги, завжди були осяяні світлом його мудрості * та зміцнені його заслугами. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
Або:
Просимо, Боже: дай своїй Церкві духа мужності та ревність у праведності, яким Ти благоволив обдарувати святого Папу Григорія, † та вчини, щоб вона, відкидаючи беззаконня, * могла в любові вільно чинити те, що праведне. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
Або:
Боже, в своїй великій любові до невинності Ти прикрасив небесними дарами святу Марію Магдалину, діву, яка палала любов’ю до Тебе; * вчини, щоб ми наслідували в чистоті та любові святу, яку сьогодні вшановуємо. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.

ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Як 5, 9-12
Читання з Послання святого апостола Якова.
Не нарікайте один на одного, брати, щоб вам не бути засудженими. Ось Суддя стоїть перед дверима. Брати, майте за приклад страждання і довготерпіння пророків, які промовляли Господнім Ім’ям. Тому що блаженними називаємо тих, які витерпіли. Ви чули про терпіння Йова і знаєте Господній кінець, бо Господь багатомилостивий і співчутливий. Та насамперед, брати мої, не кляніться ні небом, ні землею, ні якоюсь іншою клятвою. Нехай же буде у вас «так» – це «так», а «ні» – це «ні», щоб ви не підпали під осуд. Слово Боже.

РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 103, 1-2. 3-4. 8-9. 11-12
Бог милосердний і безмірно щедрий.
Благослови, душе моя, Господа *
і, все нутро моє, – Його святе Ім’я.
Благослови, душе моя, Господа *
і не забувай усі Його благодіяння.
Він прощає всі твої беззаконня, *
зцілює всі твої хвороби.
Він визволяє твоє життя від могили, *
щедрістю і милосердям Він тебе вінчає.
Господь щедрий і милосердний, *
довготерпеливий і багатомилостивий.
Не завжди буде Він палати гнівом, *
не навіки обурюватися буде.
Бо як небо високо над землею, *
так звеличилася милість Його †
над тими, хто Його боїться.
Як схід від заходу далекий, *
так Він віддалив від нас наші беззаконня.

СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Йн 17, 17 б. а
Алілуя, алілуя, алілуя.
Твоє Слово, Господи – то істина.
Освяти нас істиною своєю!

ЄВАНГЕЛІЄ
Мк 10, 1-12
† Читання святого Євангелія від Марка.
Того часу Ісус приходить на територію Юдеї, що на другому боці Йордану. Зби­рається знову до Нього натовп, і Він, за звичаєм, знову їх навчає. Підійшли фарисеї та, випро­бовуючи Його, запитували Його, чи можна чоловікові розлучатися з дру­жиною. Він же у відповідь сказав їм: «Що вам заповів Мойсей?» А вони промовили: «Мойсей за­повів написати розвідного листа і відпустити». Ісус же сказав їм: «Він вам на­пи­сав цю заповідь через ваше жор­сто­косердя. Але від початку творіння Богстворив їх чоловіком і жінкою. Ось тому залишить чоловік сво­го батька й матір і з’єднається зі сво­єю дружиною, і будуть двоє одним тілом, так що вони вже не двоє, а одне тіло. Отже, що Бог поєднав, те людина хай не розлучає!» Вдома учні знову розпитували Його про це. І Він каже їм: «Якщо хто роз­лу­читься зі своєю дружиною та одру­житься з іншою, той чинить проти неї перелюб; і якщо вона розлучиться зі своїм чоловіком і вийде заміж за іншо­го, то й вона чинить перелюб». Слово Господнє.

МОЛИТВА ВІРНИХ
Сім’я є основою Церкви і суспільства; просімо Господа, щоб Він ви- слухав наші прохання і обдарував наші сім’ї свої ми благодатями:
1. Молімося за святу Церкву, щоб вона, завжди вірна Хрис­тові, своєму Нареченому, зміцнювала християнські под­ружжя в любові та вірності.
2. Молімося за Святішого Отця, щоб його піклування про вшанування святості та гідності подружжя і сім’ї принес­ло плоди по всьому світі.
3. Молімося за державні законодавчі установи, щоб вони не­похитно стояли на захисті нерозривності подружнього зв’язку.
4. Молімося за подружжя, котрі переживають кризу, щоб мо­литва та прийняття святих таїнств укріпили їхню віру та взаємну любов і допомогли розв’язати всі проблеми.
5. Молімося за померлих, щоб вони удостоїлися разом з усі­єю родиною Божих дітей взяти участь у весільній трапезі Агнця.
6. Молімося за нас, зібраних навколо Господнього вівтаря, щоб усе, що ми чинимо, випливало з пошани до Божих заповідей та любові до ближнього.

Сотворителю і Отче людського роду, вислухай молитви своїх дітей і огорни своєю опікою всі родини; нехай у них запанує Твій мир і любов. Через Христа, Господа нашого.

МОЛИТВА НАД ДАРАМИ

Боже, наш Отче, звершуючи з належною пошаною Твої  тайни, смиренно просимо, † щоб дари, принесені на славу Твоє ї величі, * спричинилися до нашого спасіння. Через Христа, Господа нашого.

Префація звичайна № 40-45

АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Розповім про всі чуда Твої . * Я буду радуватися й веселитися з-за Тебе, * оспі  вуватиму Ім’я Твоє, Всевишній.

МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Всемогутній Боже, вчини, щоб ми осягли плоди спасіння, * завдаток якого отримали в цьому таїнстві. Через Христа, Господа нашого.