Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » ІІ неділя Адвенту. Щоб відродитися, треба пройти через пустелю

ІІ неділя Адвенту. Щоб відродитися, треба пройти через пустелю

Пропонуємо Вашій увазі коментар до Євангелія сьогоднішнього дня, що допоможе глибше пережити зустріч зі Словом, а також питання, що допоможуть роздумувати над власним духовним життям.
Мк 1,1-8: Початок Євангелія Ісуса Христа, Сина Божого.
Як написано в пророка Ісаї:
«Ось, Я посилаю Мого ангела перед обличчя Твоє,
який приготує дорогу Твою.
Голос того, хто волає в пустелі:
“Приготуйте дорогу Господню,
робіть прямими стежки Його”».
З’явився Йоан Хреститель у пустелі, проповідуючи хрещення покаяння для прощення гріхів. І виходили до нього з усієї Юдейської землі та всі мешканці Єрусалима, і, визнаючи свої гріхи, були хрещені ним у річці Йордані. Йоан був одягнений в одяг з верблюжої шерсті, мав
шкіряний пояс на стегнах своїх і їв сарану та дикий мед. І він проповідував, кажучи: «Слідом за мною йде сильніший за мене, якому я не достойний, нахилившись, розв’язати ремінця Його сандалів. Я похрестив вас водою, а Він буде хрестити вас Духом Святим!»

Проголошення нового початку

Перед нами два початки: з одного боку, початок доброї новини/євангелія в Марка, а з іншого – початок “Kниги Розради”*, до якого посилає цитування з пророка Ісаї. Великий пророк сповіщає вигнанцям у Вавилоні радісну звістку: їхня неволя, Вавилонський полон, який вважався покаранням за скоєні гріхи, скінчився. Скінчився час виправлення, добіг кінця час очищення народу. Тепер починається нове діяння Бога – визволення тих, хто перебував у полоні, і прихід Месії Спасителя! Тепер народ Ізраїлю може повернутися до рідного краю/землі обітованої та відновити зруйнований зв’язок з Богом.

І ось у Марка ще один вісник, Йоан Хреститель, виголошує новий початок в Юдейській пустелі – через “хрещення покаяння для прощення гріхів”. І пророк Ісая, і євангеліст Марк звертають нашу увагу на те, що пустеля є місцем, з якого починається повернення. Що таке пустеля? Пустеля – це місце, вороже для життя. Випалена земля, без води, без захистку, натомість сповнена небезпек – це точно не те місце, де можна жити. Однак пустелю доводиться долати, щоб досягти іншого місця, кращого, бажаного... Це місце, яке змінює; це місце, де можна почути Бога. Не випадково в давньоєврейській мові термін мідбар, “пустеля”, за звучанням подібний до слова міддабер, “той, хто говорить”. В пустелі Бог об’явиться Мойсею, і та зустріч змінить його життя назавжди. Через пустелю пройде й Ізраїль, що був в Єгипетському рабстві, але вийде з неї вже іншим, відродженим, Божим народом. Щоб відродитися, щоб почати заново, потрібно пройти через пустелю.

Пустеля символізує нашу порожнечу, нашу вбогість, нашу слабкість. Ми вважаємо, що треба починати з власних якостей та заслуг аби зустріти Господа. Проте Він знаходить нас саме у нашій бідності, у нашій незначності чи обмеженості. Потребуємо бути бідними та слабкими, зазнавати поразок і втрат, щоб помітити прихід Господа і прийняти Його. Тільки в щирому житті, без прикрас, можна відчути справжню потребу Бога.

Йоан Хреститель закликає до навернення, але тільки Той, хто йде за ним і “буде хрестити Духом святим”, робить нас здатними до перемін. Що означає Дух святий? Це початок нового життя, початок Божого життя, життя Бога – це сам Бог, який наповнює наше існування. Він не тільки допомагає збагнути, що саме треба змінити (метанойя, “навернення”, дослівно означає “зміна мислення”), але й робить можливими ці зміни, дає сили перемінити наше життя. Той, хто на Хресті віддає Духа, Той хто після Воскресіння передає Духа учням – Він і є тим життям, яке робить можливим “народитися згори”.

*“Kнига Розради” – частина Книги Пророка Ісаї (рр. 40-55), що містить в собі слова розради, які Бог – через пророка – скеровує до народу Ізраїля в Вавилонському полоні.

Питання

Чи я сприймаю власне життя таким, яким воно є, без прикрас та ілюзій?

Пустеля – це місце, де мусимо приготувати дорогу Господню. Яка вона, моя пустеля? Чи я чую голос Бога, який до мене говорить?

Ісус приходить кожного дня – чи я помічаю Його прихід? Чи я приймаю Його?


Ірина Кладій для КМЦ
 

Зображення: Jacob Taylor

Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.