Про важливість усмішки як властивого людського способу вираження любові та усмішки Дитятка Ісуса як вираження любові Бога до людини говорив Святіший Отець, звертаючись до працівників Святого Престолу й Губернаторства Держави-Міста Ватикану з нагоди Христового Різдва.
Про це пише Vatican News.«Усмішка» – це слово було ключовим у промові Папи Франциска, яку він виголосив під час передріздвяної зустрічі з працівниками Святого Престолу й Губернаторства Держави-Міста Ватикану та їхніми родинами, що відбулася в суботу, 21 грудня 2019 року, в залі Павла VI.
Усмішка – людський спосіб вираження любові
Святіший Отець зазначив, що спонукою до роздумів над цим словом стала його нещодавня подорож до Таїланду, який називають «Країною усмішки», бо тамтешні мешканці часто усміхаються і відзначаються особливою ввічливістю й благородністю. «Цей досвід закарбувався в моїй пам’яті й змусив замислитися над усмішкою як вираженням любові, що є властивою для людини», – поділився він.
“Коли дивимося на новонароджену дитину, то нам хочеться усміхнутися їй, – вів далі Наступник святого Петра, – і коли на її маленькому обличчі розцвітає усмішка, в нас народжується чисте й щире почуття. Часто ми також пальцем торкаємося до її обличчя, аби вона усміхнулася. Дитина відповідає на наш погляд, але її усмішка набагато “могутніша” від нашої, бо вона – нова, чиста, як джерельна вода, і в нас, дорослих, викликає ностальгію за дитинством.”
Усмішка Христа приносить небесну радість
Папа підкреслив, що Матір Божа та її обручник Йосиф також викликали усмішку на обличчі новонародженого Дитятка, й ця усмішка наповнила їхні серця новою небесною радістю. Маленька вифлеємська стаєнка ніби наповнилася світлом.
“Христос – це Божа усмішка, – наголосив Єпископ Риму. – Він прийшов, аби об’явити нам любов Небесного Отця, Його доброту, і першим способом, яким він це зробив, була усмішка до Його батьків, подібно до кожної новонародженої дитини наших днів. І вони, Діва Марія і святий Йосиф, задля своєї великої віри зуміли прийняти це послання, розпізнали в усмішці Христа Боже милосердя до них і до всіх тих, які чекали на прихід Месії, Божого Сина, Царя Ізраїлю.”
Бог усміхається тим, хто потребує спасіння
Папа Франциск підкреслив, що стоячи перед вертепом, ми переживаємо той самий досвід: «дивимося на Дитятко Ісуса й відчуваємо, що Бог усміхається нам, усміхається усім бідним на землі, всім тим, які очікують спасіння, що надіються на більш братерський світ, де більше не буде воєн і насильства, де кожна людина зможе жити в своїй гідності Божих дітей».
Усмішка Христа оновляє й очищає
«Також тут, у Ватикані та в різних римських органах Святого Престолу, – зазначив він, – нам завжди потрібно дозволяти, аби нас оновляла усмішка Дитятка Ісуса. Дозволяти, аби Його смиренна доброта очищала нас від шлаків, що забруднюють наші серця й не дають нам проявляти все найкраще, що маємо».
Понтифік підкреслив, що більшу частину наших днів ми проводимо на робочому місці й якість праці залежить від якості стосунків, особливо для тих, що працюють для Церкви. «Іноді, задля різних причин, нам важко усміхатися, – додав він. – І тоді ми потребуємо Божої усмішки: тільки Він, Христос, тільки Він може нам допомогти. Тільки Він – Спаситель, й іноді ми у своєму житті переживаємо конкретний досвід цього».
За словами Папи, ми потребуємо Божої усмішки також тоді, коли в нас все добре й з’являється небезпека почуватися занадто безпечними, забуваючи про тих, кому важко.
На завершення Папа Франциск побажав працівникам Святого Престолу й Губернаторства Держави-Міста Ватикану чудуватися Божою усмішкою, яку нам приніс Христос, і Який Сам є тією усмішкою, приймати цю усмішку, подібно до Марії, Йосифа та пастухів, та нести її іншим, особливо хворим і людям похилого віку. «Усміхнутися – додав Папа, – означає приголубити, приголубити серцем, приголубити душею».