Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Серце відкрите на Бога робить життя гідним та прекрасним
09:00 Неділя 0 270
12-12-2021, 09:00

Серце відкрите на Бога робить життя гідним та прекрасним

Нам властива можливість ставати кращими та зростати, завжди маємо до цього нагоду. Бо є два хітона, які можна дати тому, хто не має; їжа, яку можемо розділити; бо можемо стати справедливими і милосердними, і задовільнятися тим, що маємо... Якщо відкриємо серце на голос Бога, можемо зробити наше життя гідним і прекрасним вже зараз.
Читання святого Євангелія від Луки (3, 10-18)

Того часу натовпи запитували Йоана, кажучи: «Що маємо робити?» У відповідь він сказав їм: «Хто має два хітона, нехай дасть тому, хто не має, а хто має їжу, так само нехай робить!» Прийшли й митники хреститися і запитують його: «Учителю, а що нам робити?» А він сказав їм: «Нічого більше від того, що встановлене вам, не вимагайте!» Питали його й воїни, кажучи: «А ми що маємо робити?» І він їм сказав: «Нікого не силуйте, не шантажуйте наклепом і задовольняйтеся своєю платнею». Коли народ чекав, і всі роздумували у своїх серцях про Йоана, чи він часом не Христос, Йоан відповідав усім, кажучи: «Я хрещу вас водою, але йде дужчий від мене, якому я не гідний розв’язати ремінці в Його сандалів; Він буде хрестити вас Духом Святим і вогнем. У Його руці  віяльна лопата, щоб очистити свій тік і зібрати пшеницю до засіків, а полову спалити вогнем невгасимим». Багато ще й іншого, потішаючи, він благовістив народові. 

Євангеліє від Луки знову переносить нас до пустелі, де Йоан Хреститель проповідує навернення та сповіщає про прихід Месії, про спасіння, що вже близько. Його слова знаходять відгук у багатьох людей: розгублені, приходять з питанням "Що маємо робити?" Євангеліст скрупульозно передає слова Йоана: натовпу він радить розділити з тими, які не мають, те, що в них є; митникам – підказує залишатися справедливими та не вимагати більше від того, що встановлене; воїнам – не вдаватися до насильства та задовільнитися своєю платнею.

Навернення не вимагає чогось, що було б поза щоденним життям людини. Тож, Йоан не наказує покутувань, аскетичних практик, особливих ритуалів. Не зобов’язує відмовитися від того, що в нас є, змінити професію чи рід занять... Має змінитися не це. Має переродитися серце людини. Саме людське серце потребує навернення: воно мусить припинити вдаватися до егоїзму як до критерію, що вирішує вибір, вчинки людини, і, замість того, щоб споглядати себе, має відкритися на Бога та ближніх.

Слова Йоана сприймаються як заклик перемінити власне життя перед обличчям скорого приходу Спасителя, але не тільки. Його слова передають також і надію, заохочують людину до пошуків добра. Нам властива можливість ставати кращими та зростати, завжди маємо до цього нагоду. Бо є два хітона, які можна дати тому, хто не має; їжа, яку можемо розділити; бо можемо стати справедливими і милосердними, і задовільнятися тим, що маємо... Якщо відкриємо серце на голос Бога, можемо зробити наше життя гідним і прекрасним вже зараз. Втім, це – лише початок. Говорить Йоан: "Я хрещу вас водою, але йде дужчий від мене, [...] Він буде хрестити вас Духом Святим і вогнем". Коли людина відкриває серце, тоді і Бог може діяти в ній в надзвичайний спосіб: даючи Духа Святого, який очищає нас від усього неавтентичного й огортає своїм світлом і силою, та звершуючи в нас свій чудовий задум.

Питання

В чому можу я ставати кращим і зростати? Від чого маю звільнити своє серце?

Які відчуття викликає в мені вість Йоана Хрестителя про скорий прихід Христа?


Зображення: Йоан Хреститель проповідує перед народом, авторства Пітера Брейгеля Молодшого
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.