Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Свято, якого потребуємо. Церква готується відзначати День літніх людей

Свято, якого потребуємо. Церква готується відзначати День літніх людей

У Ватикані представлено перше відзначення Всесвітнього дня дідусів, бабусь і похилих віком, а також послання Папи Франциска з цієї нагоди.

Про це пише Vatican News.

«У Церкві дідусі, бабусі та похилі віком разом з Папою Франциском займають почесне місце, а День, який відзначатимемо, повинен наголосити на цьому», – сказав кардинал Кевін Фаррелл, Префект Дикастерії в справах мирян, сім’ї та захисту життя, виступаючи під час прес-конференції у Ватиканському прес-центрі, що відбулася 22 червня 2021 року з нагоди представлення послання Святішого Отця на перший Всесвітній день дідусів, бабусь і похилих віком, як також ініціатив, які організовуються в рамках цього відзначення.

Нагадаємо, що в останній день січня цього року Папа Франциск оголосив про встановлення Всесвітнього дня дідусів, бабусь і похилих віком, який відзначатиметься у неділю, найближчу до дня літургійного спогадування святих Йоакима й Анни, батьків Пречистої Діви Марії, дідуся і бабусі Ісуса. Пізніше було оголошено тему першого такого відзначення, яке відбудеться 25 липня: «Я з тобою по всі дні». Як зазначив кардинал Фаррелл, цей день є святом, якого ми потребуємо, бо після важкого періоду пандемії та обмежень «існує справжня потреба святкувати разом, дідусі й бабусі з внуками, літні разом з молодими».

Соціальний вимір ніжності

За словами Префекта Дикастерії, цей День також говорить нам про ніжність дідусів і бабусь щодо внуків і про надійний провід, який вони можуть надати молодим людям. Він підкреслив, що ніжність не є «лише приватним почуттям», але способом творити взаємини з іншими й може стати «способом буття». «Ніжність має також соціальну цінністю, яку відзначення цього Дня прагне підтвердити. Вона є бальзамом, якого всі ми потребуємо, й наші дідусі й бабусі можуть стати його роздавачами. У розтріпаному та зачерствілому суспільстві, що виходить із пандемії, потрібні не лише вакцини та економічне відновлення (хоч вони і є фундаментальними), але також відновлення мистецтва взаємин», – сказав кардинал Фаррелл, переконаний у тому, що похилі віком «можуть бути нашими вчителями в цьому».

Не лише адресати, але активні учасники

Отож, представлене послання не лише сповнене почуттями прихильності, але також є вимогливим до літних людей. Звертаючись до них сповненими любові словами, Святіший Отець звіщає їм «оновлене покликання в ключовий момент історії». «Господня близькість, – пише Папа, – дасть силу ступити на новий шлях також і найслабшим серед нас, на дороги мрії, пам’яті та молитви». Отож, як зауважив доповідач, наші громади в своїй душпастирській діяльності заохочувані не вважати літніх людей «лише клієнтами наших соціальних послуг», але сприймати їх як дійових осіб наших програм і цінувати їхню духовність. Зрештою, поставити їх у центрі збагнути цінність їхньої присутності є «єдиною справжньою альтернативою культурі відкинення немов непотребу».

Мудрість, що випливає з досвіду

Префект Дикастерії в справах мирян зупинився на темі, «дорогій для Святішого Отця», якою є «мудрість похилих віком». Його наполягання на цьому аспекті не пов’язане з ідеєю про те, що похилі віком, мовляв, «наділені більшою від інших мудрістю», але йдеться про мудрість, яка випливає з досвіду, з прожитих років. «У цьому сенсі літні люди є великим ресурсом для того, щоби вийти з кризи кращими, а не гіршими. Насамперед, аби допомогти нам зрозуміти, що та, яку переживаємо, не є першою кризою, ані не буде останньою, і що життя людей поміщене в історії, яка їх перевищує», – сказав він, додаючи, що цінувати літнє покоління означає «не залишатися розтоптаними теперішністю». Таким чином, досвід похилих віком може допомогти молоді дивитися на своє життя «в реалістичний спосіб».

Досвід Церкви, що виходить назовні

Вітторіо Шельцо, який у Дикастерії очолює департамент у справах душпастирства літніх людей, надав інформацію про відзначення першого Всесвітнього дня дідусів, бабусь і літніх людей. Він повідомив про те, що на сайті www.amorislaetitia.va можна буде знайти як текст послання Папи, так і відеоролик, в якому він особисто його начитав, а також спеціальну молитву, деякі душпастирські напрямні, літургійний посібник і добірку висловлювань Святішого Отця про роль похилих віком.

Доповідач зазначив, що від самого початку вони уявляли відзначення цього дня «якнайбільш децентралізованим», усвідомлюючи, що цього року чимало літніх людей не зможуть брати участь у прилюдних заходах через пов’язані з пандемією обмеження. Таким чином, цей день стане нагодою «пережити досвід Церкви, яка виходить». «Ми собі уявляємо, що цього дня внуки принесуть послання Святішого Отця своїм дідусям і бабусям, а молодь і підлітки з наших парафій та церковних спільнот підуть, щоб відвідати літніх людей у своєму районі», – сказав він, порівнявши ці візити з візитом ангела до Йоакима, який приніс тому втішення серед ситуації самотності та маргіналізації.

В лоні літургійної асамблеї

Вітторіо Шельцо повідомив, що у неділю, 25 липня, Папа Франциск відслужить Святу Месу з похилими віком Римської дієцезії, дотримуючись санітарних правил, які зобов’язуватимуть у зазначений період. Заохочується кожну дієцезію та кожну парафію одну з недільних служб присвятити літнім людям. Натомість, у днях, які випереджують чи слідують за 25 липня, радиться організувати євхаристійні богослужіння чи моління в лікарнях і геріатричних закладах. Кожна дієцезія чи спільнота вільна організувати ці заходи в найбільш придатний для обставин місця спосіб.

Представник дикастерії також розповів, що буде оприлюднено відеоролик, у якому Святіший Отець проказує молитву разом з похилими віком з різних частин світу, між якими найстарший у світі 101-річний єпископ. В рамках кампанії в соціальних мережах заохочується, аби молодь розповідала про відвідини похилих віком та різні ініціативи в цьому контексті, використовуючи хештеґ #IamWithYouAlways.
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.