Церква в Бангладеш розпочала акцію висадження дерев, що є відповіддю на енцикліку Папи Франциска «Laudato si’». Кардинал Патрік Д’Розаріо пояснює, що ця ініціатива спрямована на те, аби допомогти вірним зміцнити стосунки між творцем, творінням і людством.
Про це повідомляє
Vatican News.
Дерева є багатством з різних причин. Декому вони дарують тінь у спекотний день, іншим – поживу, а ще інші бачать в них вираження природної краси. У прекрасній південноазіатській країні Бангладеш католицькі єпископи розпочали кампанію з насадження 400 тисяч дерев з нагоди відзначення п’ятої річниці енцикліки
Laudato si’.
Ініціативу було розпочато у серпні минулого року в осідку Єпископської Конференції
Бангладеш, що в столиці Дацці. Архієпископ Дакки кардинал Патрік Д'Розаріо разом з іншими єпископами посадили три дерева, що символізують духовенство, мирян і самих єпископів. Єпископи закликали всіх зробити те саме у кожній з восьми дієцезій країни.
400 тисяч дерев
Пояснюючи своє рішення насадити саме 400 тисяч дерев, кардинал Д’Розаріо зазначив, що ця цифра приблизно відповідає кількості католиків у країні. Звідси гасло цієї кампанії: «Один католик – одне дерево». «Кожен католик, – зазначив ієрарх, – посадить одне дерево в Бангладеш на знак свого вірного громадянства у всьому світі, тому що ми повинні дбати про наш спільний дім, а також про свою країну».
Дерева будуть висаджувати при парафіях, монастирях, релігійних закладах та церковних школах. У сільській місцевості, де багато землі, людей заохочують садити дерева у своїх садах, у містах – на терасах.
Кардинал Д’Розаріо пояснив, що кожній з восьми дієцезій Бангладеш було призначено певну кількість дерев для посадки відповідно до чисельності населення. До цієї ініціативи долучилися також такі організації, як Бангладешський католицький студентський рух (BCSM), а також Об'єднаний Форум Церков зі своїми 200 000 християн інших конфесій.
Християнам рекомендують садити різні види фруктових дерев, «щоб вони могли їсти з власних садів». Єпископи закликають вірних садити тикове дерево, що має міцну деревину і може використовуватися для будівництва та виготовлення меблів. Насадження повинно відбуватись під час сезону мусонів, аби забезпечити виживання дерев.
Три ювілеї
Архієпископ Дакки розповів, що п’ятирічний ювілей енцикліки Laudato si’ збігся з відзначенням сторіччя від дня народження першого президента Бангладеш Муджибура Рахмана. А від 26 березня 2021 р. по 26 березня 2022 р. відзначатиметься також золотий ювілей незалежності Бангладеш, що здобув свободу від Пакистану 26 березня 1971 року. Річниця Laudato si', за словами кардинала, «може надати двом іншим ювілеям християнської та загальнолюдської перспективи».
Чому дерева?
У багатьох регіонах Бангладеш, де дерева були знищені внаслідок ерозії, циклонів та вирубки лісів, ініціатива єпископів долучається до вже існуючої програми з насадження дерев, що ставить собі за мету посадити мільйон дерев.
Вказуючи на надзвичайну користь дерев, кардинал Д’Розаріо зазначив, що вони вносять «рівновагу в екологічний дисбаланс», спричинений зміною клімату, захищають людей та їхнє майно від руйнувань, спричинених частими циклонами в Бангладеш, та сприяють дощам у посушливий сезон».
Ментальність Laudato si’
Однак ця ініціатива не є лише черговим сільськогосподарським проектом: вона спрямована на висвітлення сьогоднішньої екологічної кризи, про яку йде мова в енцикліці
Laudato si’.
З моменту публікації цього документа у травні 2015 р. Католицька Церква в Бангладеш зробила багато кроків для того, аби сприяти пошані до творіння. Було організовано низку семінарів, мітингів та симпозіумів, а також опубліковано багато книжок, спрямованих на підвищення обізнаності серед вірних. Бангладешські католики приєдналися до минулорічної всецерковної ініціативи Пора створіння (1 вересня - 4 жовтня 2020), беручи участь в молитвах, семінарах та освітніх програмах. Федерація азійських єпископських конференцій (FABC) опублікувала з цієї нагоди душпастирський лист до вірних, закликаючи їх зменшувати забруднення, а також дбати про чистоту навколо своїх помешкань.
Сіль землі
Кардинал Патрік Д’Розаріо сподівається, що ініціатива з насадження дерев підвищить рівень обізнаності та спонукатиме людей відповісти на волання землі, допомагаючи вірним зростати в любові до Бога, до ближніх і створіння.
Хоча католики становлять в Бангладеш лише 0,2% населення, ієрарх зазначає, що вплив Католицької Церкви є досить відчутним. Ця ініціатива сприяє національній програмі висадки дерев, надаючи їй богословське, християнське та церковне підґрунтя. «Церква – це ніби сіль землі, – сказав він на завершення. – Для тарілки рису не потрібно багато солі. Аби надати смак, досить лише кілька зерен».