Нещодавно у рамках Великопісної екуменічної Школи духовності, яку «Духовна велич Львова» реалізує у співпраці із Інститутом екуменічних студій УКУ, відбулася зустріч із священиком РКЦ отцем Григорієм Драусом.
Настоятель парафії святого Йоана Павла ІІ розповів слухачам, якою має бути молитва, аби це був справді діалог із Богом, як молитися в умовах пандемії, коли ми часто позбавлені спільноти, а також поділився особистим досвідом молитви. Модератором бесіди була журналіст “Духовної велич Львова”, Христина Кутнів. Далі – пропонуємо до Вашої уваги найцікавіші акценти бесіди із отцем Григорієм.Отче, чим є молитва?
Молитва спирається на те, чим ти живеш. Коли молитва є справжньою, то іноді можуть закрастися сумніви, щодо того, чи все,що я роблю у своєму житті є цінним. Адже головною метою нашого життя є осягнути вічність. У молитві треба запитувати Бога, що Він хоче мені сказати. Саме молитва допомагає нам зрозуміти сенс подій нашого життя. У молитві ми зупиняємося. І у нашому житті неодмінно потрібен час на зупинку, щоб задуматися над тим, до чого Бог нас кличе. Також молитва надихає нас добре виконувати свою працю,бути відповідальними громадянами. Втім, до молитви потрібно себе примушувати.
Чи потрібно у часі Великого посту мирянам промовляти якісь спеціальні молитви, окрім звичних?
Так, Церква пропонує нам деякі молитви на час посту. Однак, важливо розуміти, що немає молитов кращих і гірших. Бо часто віряни запитують до кого краще молитися до Матері Божої,чи, наприклад, до святого Антонія, чи до святого Петра. Але всі молитви є вислухані Богом.
Є молитви у яких дякуємо Богові, у яких просимо, у яких Бога вихваляємо. Як знайти правильний молитовний баланс?
Має бути прославлення, подяка, прохання і перепрошення. Ці молитви можна порівняти з ніжками столу. Якщо вони будуть рівномірні, то і стіл буде добре стояти.
Через світову пандемію деякі люди переживають зневіру, через це стає важче молитися. Що робити у такій ситуації?
-Найціннішою молитва є у час, коли є дуже важко. У темноті ночі, коли ти перебуваєш наодинці, немовби покинутим всіма, молитва є особливою. Бо саме у таких моментах виявляємо найбільшу довіру Богові.
Ви зазначили, що до молитви потрібно себе змушувати. І буває так, що завчені молитви ми механічно промовляємо. Якою тоді повинна бути молитва?
Я б сильно не критикував завчених молитов. Бо навіть така молитва може іти від серця. Зрештою, ніякі слова не можуть виразити того, що відчуваємо до Бога. Справжня молитва є вищою за слова. Також дуже добре читати Псалми, бо вони кажуть про кожного з нас, про наше життя.
Часто можна почути про те, що я вірю у душі і до церкви не піду. У чому важливість спільної Літургійної молитви?
-Силу Літургійної молитви дуже добре розуміють і відчувають ті, які беруть участь у Богослужіннях. Людина істота суспільна і особливу силу молитви може відчути саме у спільноті. Можна постійно молитися наодинці, читати Псалми, чи Святе Письмо регулярно,але це не замінить нам молитви під час Божественної Літургії. І оцю потребу у присутності на Літургії людина дуже ясно почала відчувати саме під час карантину, коли ми не можемо численно збиратися разом.
А як молитися тим людям, які звикли насамперед до спільнотної молитви?
Людина починає цінувати те, що мала, коли втрачає. Це страждання, яке ми зараз відчуваємо під час світової пандемії є у певному сенсі корисним для нас, бо сприяє духовному зростанню. Тепер ми по-новому починаємо цінувати товариство наших ближніх, їхню присутність у нашому житті. Оця мрія, прагнення частіше відвідувати храм є дуже добрими.
Дуже часто,коли людина коли молиться, то прагне чогось. Наприклад, змінитися після молитви. Але часто так не стається і людина дещо зневірюється, бо їй здається, що вона невислухана, бо не бачить змін. Як у такому випадку бути?
Буває так,що ми просимо чогось, що не є добрим для нас. Якщо Бог мене любить, прагне мені добра, то Він дасть мені доброго для мене. Господь знає все, що нам потрібно, навіть без наших слів.
Наскільки важливе значення для людини має піст і як би мала сучасна молодь постити в умовах світу ХХІ століття?
Під час посту треба думати не лише про відмову від чогось. Нашим найбільшим відреченням у сьогоденні буде приймати нашу реальність такою як вона є. Зараз жити дуже нелегко і просто радіти кожному дню і дякувати Богу за все – це вже дуже важливо.
Нещодавно відомий блогер Падре Серж зауважив, що молитва і піст – це є два крила нашого змагання у вірі. Якою має бути наша молитва саме у час посту?
Раніше, у давній Церкві, піст був призначений для тих, хто лише готувався до Хрещення, а також для тих християн, які дуже серйозно згрішили.
Отче, чого Бог хоче нас навчити викликами пандемії?
Можливо, Бог посилає нам такі випробування, щоб ми якомога більше цінували те, що мали раніше, до карантину.
Джерело: Духовна велич Львова