Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » 8 жовтня Церква згадує Пелагею Антіохійську, мученицю
01:44 Вівторок 0 95
8-10-2019, 01:44

8 жовтня Церква згадує Пелагею Антіохійську, мученицю

Пелагея жила у ІІІ столітті й походила з язичницької родини. Почувши про Христа, охрестилася, чим викликала гостру реакцію батьків: через віру рідні видали її в руки переслідувачів. У день арешту, аби захистити цноту й не дозволити себе зґвалтувати, дівчина стрибнула з даху. Саме про неї згадують у проповідях святий Амвросій і Йоан Золотоустий. Її життєпис став основою для агіографії святої Пелагеї з Тарсу, існування якої сумнівне.
Є й інша історія так званої Пелагеї-покутниці, яка жила в V столітті в Антіохії. У ній ідеться про вродливу й розпусну жінку, яка походила з багатої язичницької родини, хизувалася красою й заможністю та робила все можливе, аби привертати до себе увагу. У той час єпископ Антіохії скликав синод, на який прибув, зокрема, святий єпископ Нонн, відомий аскетичним і глибоко духовним життям. Проповідуючи перед храмом, він побачив, як вулицею їде вишукана Пелагея, і заплакав. Єпископ звернувся до вірних, вказуючи на красуню й побиваючись, що християни не докладають навіть половити таких зусиль, аби прикрасити себе духовними оздобами. Уночі святий Нонн молився про навернення побаченої жінки й мав видіння: він тримав у руках чорного голуба, але занурив його в святу воду – і той побілів. Коли єпископ проповідував наступного разу, у святиню зайшла Пелагея. Почувши слова про Страшний суд, вона була вражена, з плачем упала до ніг святого та з його рук прийняла хрещення. Жінка зазнала нападів диявола, однак відповіла на них, віддавши все майно єпископові на милостиню для бідних. Сама ж вирушила до Єрусалима, оселилася в пустельні на Голготі й жила в покуті й аскезі. Хоча не відомо, чи справді була така особа, цей життєпис дуже поширений.

Зображають святу в темному вбранні, як світську жінку, як покутницю та в історичних сценах.

Залишити коментар

Клацніть на зображення щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Святі дня 08:02 Четвер 0 597 17 жовтня - обов'язковий спомин св. Ігнатія Антіохійського, єпископа і мученика
Легенда говорить, що Ігнатій був тією щасливою дитиною, яку колись Христос поставив перед своїми учнями і сказав: «Істинно кажу вам: якщо ви не навернетеся і не станете, як діти, не ввійдете в Царство Небесне. Хто, отже, стане малим, як ця дитина; той буде найбільший у Небеснім Царстві. Хто приймає дитину в моє ім’я, той мене приймає» (Мт 18, 1-5).