Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Літургія на кожен день, 30 вересня, понеділок

Літургія на кожен день, 30 вересня, понеділок

На слова Йоана: “Нас­тавнику, бачили ми одного, хто Тво­їм Ім’ям виганяв бісів, а ми за­бо­ро­няли йому, бо він не ходить з нами” (Лк 9,49) – Ісус відповідає: “Не забо­роняй­те, бо хто не проти вас, той за вас” (Лк 9,50). Суттєвим є чинення добра, допомога людям в ім’я Ісуса.
Св. ЄРОНІМА, пресвітера і Вчителя Церкви (біл) Обов’язковий спомин
Святий Єронім народився в Далматії близько 340 року. Батьки послали його на навчання до Рима. Там його охрестив Папа Ліберій. Здійснив подорож до Галії, після чого поїхав до Сирії, де провадив пустельницьке життя, вивчаючи Святе Письмо та східні мови. В Антіохії прийняв рукоположення у пресвітери. У 382-384 роках був секретарем і радником Папи Дамазія. У 385 році Єронім виїхав до Вифлеєма і залишився там до смерті. Під його опікою у Вифлеємі створено 4 монастирі. Святий Єронім здійснив переклад Святого Письма на латину, який став еталонним для всієї Західної Церкви. Написав коментарі до багатьох книг Святого Письма, а також боровся з наявними в той час єресями. Помер у 420 році. Він є одним з чотирьох великих Вчителів Західної Церкви.


АНТИФОН НА ВХІД
Блажен муж, який розважатиме над Господнім законом день і ніч; * він принесе свій плід у властиву пору.

КОЛЕКТА
Боже, Ти дав святому Єроніму, пресвітеру, живу і палку любов до Святого Письма; † вчини, щоб Твій народ досита живився Твоїм словом * і знайшов у ньому джерело життя. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.

ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
Зах 8, 1-8
Читання з Книги пророка Захарії.
Надійшло таке слово Господа Воїнств: «Так каже Го­сподь Воїнств: Я ревную за Сіон великими ревнощами, з великим гнівом Я його ревную. Так каже Господь: Я повернусь до Сіону і житиму серед Єрусалима. Єрусалим назветься містом Істини, а гора Господа Воїнств – горою Святості. Так каже Господь Воїнств: Знову сидітимуть діди й баби на майданах єрусалим- ських, кожне з палицею у руці через довгий вік. І по майданах міських буде повно маленьких хлопців та дівчаток, які гратимуться по май­данах. Так каже Господь Воїнств: Як це здаватиметься не­можливим у ту пору в очах решти цього люду, то хіба ж воно буде неможливим і в Моїх очах? – говорить Господь Воїнств. Так каже Господь Воїнств: Ось Я спасу народ Мій з країни сходу й країни заходу сонця. Я приведу їх, і вони житимуть серед Єрусалима; вони будуть Моїм народом, а Я буду їхнім Богом в істині й справедливості». Слово Боже.

РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 102, 16-17. 18-19. 20-21. 29 і 22-23
Господь у славі Сіон відбудує.
І народи Господнього Імені боятися будуть, – *
усі царі землі – Твоєї слави.
Адже Господь Сіон збудує, *
Він з’явиться у своїй славі.
Він зглянувся на молитву нужденних *
і не погордував їхнім благанням.
Нехай це буде записано для наступного роду, *
і народ, який постане, Господа буде хвалити.
Бо Він поглянув з висоти святилища свого, – *
Господь поглянув з неба на землю,
аби почути стогін в’язнів, *
визволити синів, на яких тяжіє смертний вирок.
Сини Твоїх слуг жити будуть, *
і їхнє потомство утвердиться перед Тобою,
щоб вони сповіщали в Сіоні Ім’я Господнє †
і хвалу Його в Єрусалимі, *
коли народи і царства зберуться разом, †
щоби Господу служити.

СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Мк 10, 45
Алілуя, алілуя, алілуя.
Син Людський прийшов, щоби послужити
і душу свою як викуп за багатьох віддати!

ЄВАНГЕЛІЄ
Лк 9, 46-50
† Читання святого Євангелія від Луки.

Того часу спало учням на думку, хто з них був би най­більший. А Ісус, знаючи думку їхнього серця, взяв дитину, по­ставив її коло себе і сказав їм: «Хто прийме цю дитину в Моє Ім’я, той Мене приймає, а як хто Мене прийме, той приймає Того, хто Мене послав, бо хто найменший між усіма вами, той великий». У відповідь Йоан сказав: «Наставнику, бачили ми од­ного, який Твоїм Ім’ям виганяв бісів, а ми забороняли йому, бо він не ходить з нами». Та Ісус сказав йому: «Не забороняйте, бо хто не про­ти вас, той за вас». Слово Господнє.

МОЛИТВА ВІРНИХ
Святий Єронім, якого сьогодні вшановуємо в Літургії, своєю мудрістю й знаннями служив Святішому Отцеві, єпископам та Божому люду; тож і ми прагнемо смиренною молитвою служити нашим братам:
1. Молімося  за  Святішого  Отця,  щоб Господь обдарував його здоров’ям і покликав багатьох ревних помічників у нелегкій праці.
2. Молімося за нашу Батьківщину, щоб вона розвивалася не тільки матеріально, але й духовно.
3. Молімося за працівників семінарій, щоб вони не тільки навчали семінаристів, але й виховували їх у вірі та любові до ближнього.
4. Молімося за тих, хто має слабку віру, щоб завдяки Христо­вій благодаті вони духовно укріпилися.
5. Молімося за наших померлих родичів і близьких, щоб Господь простив їм гріхи і обдарував вічним блаженством.
6. Молімося за нас самих, щоб ми любили та щоденно чита­ли Святе Письмо і постійно зростали у святості.
Боже, Ти явив нам себе в Ісусі Христі, своєму Синові, до­поможи нам дедалі краще Тебе пізнавати й дедалі палкіше Тебе любити. Котрий живеш і царюєш навіки вічні.

МОЛИТВА НАД ДАРАМИ

Господи, вчини, щоб ми за прикладом  святого  Єроніма роздумували над Твоїм Словом, * і з ще більшою ревністю приносили Твоїй величі спасенну жертву. Через Христа, Господа нашого.

Префація про святих, № 34-35

АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Господи, Боже, спожив я Твоє слово, яке прийшло до мене. * І стало слово Твоє радістю для мене й веселощами мого серця. (Пор. Єр 15, 16)

МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Господи, святі тайни, які ми прийняли, радісно святкуючи спомин святого Єроніма, нехай розбудять серця Твоїх вірних, † щоб, пізнаючи священні вчення, вони розуміли те, що наслідують, * а, наслідуючи, осягнули вічне життя. Через Христа, Господа нашого.
Літургія на кожен день, 1 жовтня, вівторок Ісус твердо постановив іти в Єрусалим. У грецькому тексті вживаються цікаві слова. Можна передати цей вірш так: Ісус вчинив твердим своє обличчя (мов камінь), щоб іти в Єрусалим. Цей зворот описує рішення, яке ніщо не може змінити. Ніщо, навіть брак людської гостинності, не відволікало Ісуса від тієї мети, яку визначив Йому Отець…
Сьогодні розпочинаємо в Церкві місяць посиленої молитви в намірі місій.

Св. ТЕРЕЗИ ВІД ДИТЯТИ ІСУСА, діви і Вчителя Церкви (біл) Обов’язковий спомин
(У Луцькій дієцезії – головної покровительки дієцезії, урочистість)

Марія Франциска Тереза Мартен народилася в Алансоні у 1873 році. Виховувалася у побожній християнській сім’ї та в інтернаті бенедиктинок у Лізьє. У віці 15 років вступила до монастиря кармеліток і отримала ім’я Тереза від Дитяти Ісуса. У чернечому житті намагалася з любові до Бога досконало виконувати всі, навіть найменші, обов’язки. Цю дорогу вона назвала “малою дорогою духовного дитинства”. Побачивши, як сильно занедбується Божа любов, вона пожертвувала себе Всевишньому заради спасіння світу. Своє духовне життя описала в книзі “Діяння душі”. Померла 30 вересня 1897 року, заповідаючи, що вона не припинить “чинити добро на землі”. Є покровителькою католицьких місій.


Літургійний зошит Літургія на кожен день, 26 вересня, четвер (зел) Четвер ХХV звичайного тижня
Ірод не знав, ким був Ісус, але особа Ісуса зацікавила Його. Він чув про чуда, які чинив Ісус, і хотів побачити Його. Але не для того, щоб послухати Його науку. Тільки з чистої цікавості шукав Бога. Поставмо сьогодні собі питання: якого Бога я шукаю? Яку роль Ісус відіграє в моєму житті? Коли до Ірода привели Ісуса, зв’язаного ланцюгами, Ірод розчарувався. І сьогодні багато людей розчаровуються в Ісусі. Чому? А тому, що наука Ісуса багатьом невигідна.
Або (черв) довільний спомин свв. КОСЬМИ і ДАМ’ЯНА, мучеників
Святі Косьма і Дам’ян, за переказами, були лікарями, які безкорисливо лікували бідних. Загинули мученицькою смертю у ІІІ столітті в Кирі. На їхніх могилах відбувалися численні зцілення, тому їхній культ швидко охопив християнський Схід і досяг Заходу. Вони є покровителями лікарів і аптекарів.
Спільні Меси: про багатьох мучеників  (стор. 120)