Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
17:55 Четвер 0 706
20-01-2022, 17:55

Навіщо носити обручку?

«Немає нічого прекраснішого за життя, найпрекрасніше у житті – любов», – багато з нас, напевно, чули ці слова. Зовнішнім виразом подружньої любові та вірності є обручка. Вона символізує внутрішній зв'язок між дружиною та чоловіком.
Обручка: любов і вірність

Важко уявити гарніший образ людського щастя, ніж виражений перед вівтарем, де серця двох людей зв'язані любов'ю. Немає більшого блиску ніж той, що випромінюють обручки, посвячені священиком, які молодята вдягають одне одному в присутності весільних гостей.
Вони мають бути видимим символом укладеного подружжя та пригадувати про його тривалість.


Дружину/чоловіка «носиш» на руці

Пам'ятаю, як мій тато колись зняв обручку, бо під час праці з технікою вона могла бути пошкоджена. Тоді мама одразу це помітила і навіть трохи посперечалась з татом. Від того часу він завжди носив обручку. Був обережним аби її не пошкодити.

А я, слухаючи про це, уявляла собі як тато дбав, аби не пошкодити обручки – так ніби «носив» мою маму на руках. Коли я сама виходила заміж, не могло бути інакше.


Обручка: лише пам'ятка?

Маю таке враження, що зараз серед людей обручка вже не має великого значення. Часто чую від знайомих, що це лише символ або пам'ятка. Її часто ховають до шухляди або заміняють перснем. Іноді носіння обручки вважається старомодним або викликає сором.

Три роки тому під час проповіді у санктуарії в Лєшньовє я почула, як священик говорячи про Таїнство Шлюбу запитав людей чому обручка кругла? А не квадратна чи овальна?

Pixabay

Можна сказати, що це відповідає формі пальця, але ж пальці людей дещо відрізняються. Округлість означає лагідність, доброту, прагнення до примирення і такими ми повинні бути в подружжі. Це свого роду «абетка», яку носимо на пальці. Коли чоловік/дружина не є поруч, вона пригадує нам про зроблений вибір.

На правій чи лівій руці?

Звичай носити обручку сягає давніх часів. Хоч найдавніші обручки з заліза були у Єгипті, колискою вважається римська культура. Спочатку її носили на лівій руці на підмізинному пальці. Існувало переконання, що саме цей палець з'єднаний з серцем – viena amoris (жила любові).

Цей звичай зберігся у Великобританії, Сполучених Штатах Америки, Франції та Канаді. Тепер обручку зазвичай носять на примізинному пальці правої руки. Це стосується Німеччини, Австрії, Іспанії, Польщі та України. Поширений звичай, що на лівій руці обручку носять вдови чи вдівці.


Поцілуй обручку

Варто пригадати, що у Церкві звичай обміну обручками прийнятий у ХІІІ ст. До Першої світової війни було так, що обручки носили лише жінки. Коли чоловік йшов на війну, то обручку розрізали і давали йому з собою. Це мало пригадати про вартість даного слова і відповідальність за нього.

Сьогодні існує гарний звичай цілувати обручку перед тим, як її вдягнути, чи також гравірування на її внутрішній стороні крилатого вислову, імені чоловіка чи дружини або дати шлюбу.

У час, коли подружжя виявляються короткотривалими, зростає кількість розлучень та посилюється ліберальний підхід до подружньої вірності, обручка надалі пригадує про нерозривність зв'язку. Це символ з'єднаних доль двох людей, що люблять одне одного.

Анна Гембальська-Берекец

Переклад КМЦ за Rodzina Bogiem silna

Головне зображення: Melike Benli/Pexels

Сім'я, батьки й діти 15:01 Четвер 0 356 Заразна агресія. Як сцени насильства на телеекрані впливають на психіку Вплив перегляду сцен насильства на поведінку та психіку помітили у дитячих групах. Діти та дорослі гралися ляльками Бобо, схожими на неваляшок. У першій дорослі агресивно били іграшки. У другій – просто робили рольові ігри. Після заняття дітей залишили у окремому приміщенні без ляльок Бобо. Ті, що бачили сцени насильства почали бити одне одного та поводитися, як дикуни, натомість діти, які не бачили проявів агресії, поводилися цілком пристойно.
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.