Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » 15 відомих картин, що розповідають історію Різдва
13:00 Четвер 0 240
30-12-2021, 13:00

15 відомих картин, що розповідають історію Різдва

Різдво займає особливе місце в серцях тих, хто обрав шлях за Христом. Щобільше, ця історія не лише торкається нашого покоління, але й мільйонів людей до нас! І завдячуючи митцям різних віків ми можемо прослідкувати етапи різдвяної історії через призму їх бачення. То як бачили народження Ісуса у яслах, неймовірні пригоди волхвів, захват пастухів та втечу до Єгипту — Рембрандт, Гірландайо, Тіссо, Боттічеллі та інші?
Благовіщення про народження Йоана Хрестителя

«А весь народ під час кадіння молився знадвору. І з’явився йому Господній ангел, який стояв праворуч кадильного жертовника. Захарія, коли побачив, жахнувся, його охопив страх. Та ангел промовив до нього: Не бійся, Захаріє, тому що молитва твоя почута! Твоя дружина Єлизавета народить тобі сина, і даси йому ім’я Йоан. І буде тобі радість та потіха, і багато хто зрадіє з його народження». (Луки 1, 10-14)

Фреска «Благовіщення Ангела Захарії» (1490), Доменіко Гірландайо

Доменіко Гірландайо (1448/9-1494) був італійським художником, представником флорентійської школи. Народжений в родині ювеліра, Гірландайо мав смак до вишуканого мистецтва. Став знаним завдяки високим навичкам написання портретів, пристрастю до архітектури, зокрема створенню фресок. Його фреска «Благовіщення Ангела Захарії» (1490) прикрашає капелу Торнабуони церкви Санта Марія Новелла у Флоренції.

Благовіщення: зустріч Архангела Гавриїла з Йосифом та Марією

«А на шостому місяці посланий був ангел Гавриїл від Бога до галилейського міста, названого Назаретом, до діви, зарученої із чоловіком на ім’я Йосиф, із дому Давида, а ім’я діви — Марія. І, прийшовши до неї, сказав: Радій, сповнена благодаті! Господь з тобою, [благословенна ти між жінками]. Вона стривожилася від цих слів і міркувала, що означало б це привітання. Та ангел сказав їй: Не бійся, Маріє, бо ти знайшла благодать у Бога. І ось, ти зачнеш в утробі й народиш Сина, і даси Йому ім’я Ісус». (Луки 1,26-31)

«А Йосиф, її чоловік, будучи праведним і не бажаючи її ославити, вирішив таємно відпустити її. Щойно він про це подумав, як ось Господній ангел з’явився йому вві сні, кажучи: Йосифе, сину Давидів, не бійся прийняти Марію, дружину свою, бо зачате в ній є від Духа Святого. Вона ж народить Сина, і даси Йому ім’я Ісус, бо Він спасе Свій народ від його гріхів». (Матея 1,19-21)

«Благовіщення» (1690) Йоганн Крістіан Шрьодер (ліворуч);
«Сон Св. Йосифа» (1642-1643) Філіпп де Шампань (праворуч)

Йоганн Крістіан Шрьодер (1655-1702) — чеський живописець та керівник картинної галереї Празького Граду. Його картина «Благовіщення» є копією картини Рубенса. Філіпп де Шампань (1602-1674) — французький художник доби бароко. Малював релігійні композиції, натюрморти, був також декоратором. Став відомим завдяки реалістичному підходу до написання композицій та портретів людей.

Візит до Єлизавети

«Тими днями Марія, вставши, поспішно пішла в гірську місцевість, до міста Юдиного. Вона ввійшла в дім Захарії і привітала Єлизавету. Коли ж почула Єлизавета привітання Марії, заворушилося немовля в її утробі. Єлизавета сповнилася Святим Духом і вигукнула гучним голосом, промовляючи: Благословенна ти між жінками і благословенний плід твоєї утроби!». (Луки 1,39-42)

«Візит Єлизавети» (1434), Жак Даре

Жак Даре (1403/6-1468/70) був південноголандським художником, входив до цехової гільдії св. Луки. Тривалий час працював на Абатство Св. Вааса в місті Аррас. Абат монастиря Жан дю Клерка протягом тривалого часу був найважливішим замовником та покровителем Даре. Також митець займався декоративними роботами для урочистостей у зв’язку з одруженням короля Карла І.

Народження Христа у Вифлеємі

«І сталося тими днями, що вийшов указ кесаря Августа переписати всю землю. Цей перепис уперше відбувся, як Сирією володів Кириній. І йшли всі записатися, кожний до свого міста. Пішов і Йосиф з Галилеї, з міста Назарета, до Юдеї, до міста Давидового, що зветься Вифлеємом, — бо був він з дому та з роду Давидового, — записатися з Марією, зарученою з ним [жінкою], яка була вагітна. І сталося ж так, що коли вони були там, сповнилися дні, щоб їй народити. І вона народила свого Первістка — Сина, сповила Його й поклала в яслах, оскільки в гостиниці не було для них місця». (Луки 2,1-7)
«Різдво Ісуса» (1473–1475), Сандро Боттічеллі

Сандро Боттічеллі (1445-1510) — італійський живописець флорентійської школи. Народився в сім’ї ремісника, що обробляв шкіри. Навчався мистецтва у живописця Філіппо Ліппі, монаха-кармеліта. Створював картини як на біблійні сюжети, так і міфологічні, як-от відома картина Боттічеллі «Народження Венери».

Благовіщення пастухам

«А в тій місцевості були пастухи, які вночі перебували в полі та стерегли свою отару. Аж [ось] Господній ангел став між ними, і слава Господня осяяла їх, і вони були охоплені великим страхом. Та ангел сказав їм: Не бійтеся, бо я звіщаю вам велику радість, яка буде для всього народу: для вас сьогодні в місті Давида народився Спаситель, Який є Христос Господь. А ось вам ознака: знайдете сповите Немовля, Яке лежить у яслах. І раптом з’явилася біля ангела сила-силенна небесного війська; вони хвалили Бога і проголошували: Слава Богові на висоті, а на землі — мир у людях доброї волі!». (Луки 2,8-14)

«Благовіщення пастухам» (1600), Абрагам Блумарт

Абрагам Блумарт (1564-1651) був нідерландським митцем, народженим в родині Корнеліса Блумарта — скульптора та архітектора. Навчався спершу в батька, потім в Утрехті та Парижі. Об’єднавши у своїй творчості традиції голландської та фламандської школи, він писав полотна на історичні теми, жанрові сцени, пейзажі, портрети.

Пастухи поклоняються Христу

«І сталося, що коли ангели відійшли від них на небо, пастухи почали говорити один одному: Ходімо у Вифлеєм і погляньмо, що там сталося, про що Господь сповістив нам! Поспішаючи, вони прийшли та знайшли Марію, Йосифа й Немовля, Яке лежало в яслах. Побачивши, вони розповіли про те, що було сказано їм про цю Дитину. І всі ті, які чули, здивувалися зі сказаного їм пастухами. Марія ж зберігала всі ці слова, беручи до свого серця. А пастухи повернулися, славлячи й вихваляючи Бога за все, що чули та бачили, як їм було сказано». (Луки 2,15-20)

«Поклоніння пастухів» (1657), Бартоломе Естебан Мурільйо

Бартоломе Естебан Мурільйо (1618-1682) був іспанським художником доби бароко, співзасновником севільської академії малярства. Особливо він став знаний за поєднання у своїх композиціях жанру бодегон (натюрморт, з речами повсякденного побуту, іноді з людськими фігурами) та побутового жанру. В 1660 році він разом з однодумцями відкрив в Севільї Академію мистецтв, де передавав знання наступним поколінням митців.

Посвята в храмі, зустріч з праведним Симеоном та пророчицею Анною

«І коли, згідно із Законом Мойсея, минули дні очищення, то принесли Його до Єрусалима, щоби поставити перед Господом. В Єрусалимі був один чоловік на ім’я Симеон, людина праведна й побожна, який очікував утіхи Ізраїля, і Святий Дух був на ньому. І було йому обіцяно Духом Святим, що він не побачить смерті, доки не побачить Христа Господнього. І привів його Дух до храму. Коли батьки внесли Немовля Ісуса, щоби зробити з Ним за законним звичаєм, він узяв Його на руки, віддав хвалу Богові, та й сказав: Нині відпускаєш Свого раба, Владико, згідно зі Своїм словом, у мирі, бо мої очі побачили Твоє Спасіння, яке Ти приготовив перед обличчям усіх народів: Світло відкриття для язичників і славу Твого народу Ізраїля!». (Луки 2,22, 25-32, 36-38)

«Симеон і Анна в храмі» (1627–1628), Рембрандт ван Рейн

Рембрандт ван Рейн (1606-1669) був нідерландським художником, представником золотого століття голландського живопису. Він шанував людину та через призму своїх картин показував її в різних проявах та емоціях. Рембрандт народився в багатодітній родині заможного власника млина Гармена Геррітсзона ван Рейна в Лейдені. З дитинства відвідував латинську школу при Лейденському університеті, де найбільше цікавився живописом. Пізніше вчився в історичного живописця Якоба ван Сваненбурха та Пітера Ластмана. Написав безліч картин на біблійні сюжети, як-от «Повернення блудного сина», «Покладання Христа в труну» чи «Артаксеркс, Аман і Есфір». Проте також він змальовував різні побутові сюжети і написав такі картини «Урок анатомії доктора Тюльпа», «Два павичі», «Нічна варта».

Мандрівка волхвів в пошуках Юдейського Царя

«Коли ж Ісус народився у Вифлеємі юдейському за днів царя Ірода, то до Єрусалима прийшли зі сходу мудреці, запитуючи: Де Цар юдейський, Який народився? Бо ми побачили Його зорю на сході й прийшли поклонитися Йому». (Матея 2,1-2)

«Мандрівка волхвів» (1894), Джеймс Тіссо

Жан-Жозеф (Джеймс) Тіссо (1836-1902) був французьким художником, знаним за свої карикатури та розмаїття біблійних картин. Навчався в паризькій Школі витончених мистецтв, а також у Домініка Енгра та Іпполіта Фландрена. Писав гравюри, карикатури, портрети та жанрові картини. Коли в 1885 році він став ревним католиком, почав створювати багато картин на біблійні наративи, що було сприйнято не без скепсису від людей його кола. Був членом приватного Мистецького Клубу (The Arts Club), куди також входив Чарльз Дікенс.

Втеча Йосифа та Марії від царя Ірода

«Коли вони відійшли, то Господній ангел з’явився вві сні Йосифові й сказав: Уставай, візьми Дитя та Його матір і втікай до Єгипту; будь там, доки я тобі не скажу, бо Ірод буде розшукувати Дитя, щоб убити Його. Тож, уставши, він взяв уночі Дитя та Його матір і вирушив до Єгипту». (Матея 2,13-14)

«Втеча в Єгипет» (1614), Пітер Пауль Рубенс

Пітер Пауль Рубенс (1577-1640) був фламандським живописцем та одним з найвизначніших представників епохи бароко. Він створював картини в історичному живописі, також змальовував біблійні та міфологічні наративи. За роки своєї праці створив понад 1 тисячу 400 робіт! Його батько був старшиною міста Антверпена, але у зв’язку з прихильністю до ідей Реформації був змушений тікати за кордон. Пізніше, після смерті батька, родина Рубенса повернулась до Антверпена. Він рано почав займатись мистецтвом і з часом, опанувавши це ремесло, став членом Антверпенської гільдії Святого Луки.

Винищення Іродом немовлят

«Тоді Ірод, побачивши, що мудреці поглузували з нього, дуже розлютився і послав повбивати всіх дітей, які були у Вифлеємі та в усіх його околицях, — від двох років і менше, — за часом, про який вивідав у мудреців. Таким чином збулося сказане пророком Єремією, який говорив: У Рамі чути крик, [плач і] ридання, і велике голосіння: це Рахиль оплакує своїх дітей і не хоче втішитися, бо їх немає». (Матея 2,16-18)

«Вбивство невинних» (1636–1638), Пітер Пауль Рубенс

Інформація про митця Пітера Пауль Рубенса є картиною вище.

Перебування Йосифа, Марії та Немовляти в Єгипті

«І був там, поки не помер Ірод, аби збулося сказане Господом через пророка, який говорив: З Єгипту покликав Я Мого Сина». (Матея 2,15)

«Втеча в Єгипет» (1883), Едвін Лонг

Едвін Лонг (1829-1891) був англійським жанровим художником і портретистом. Народився в Баті графства Сомерсет в сім’ї перукаря. Опанувавши професію штукатура, переїхав до Лондона, де навчався в Британському музеї. Згодом він став учнем Джеймса Метьюза і почав писати портрети. Відвідавши Іспанію, Єгипет і Сирію був вражений цими країнами, та написав під впливом мандрів низку картин. Зацікавлений у східній культурі, Лонг навіть на біблійній картині «Втеча в Єгипет» додав різноманітні елементи єгипетської культури, флори та архітектури.

Повернення Месії до Ізраїлю

«Коли помер Ірод, Господній ангел з’явився вві сні Йосифові в Єгипті й промовив: Уставай, бери Дитя та Його матір і йди в землю Ізраїльську, бо повмирали ті, хто шукав душі Дитяти. І той, уставши, взяв Дитя і Його матір, та й прийшов до Ізраїльської землі. Та, почувши, що в Юдеї замість свого батька Ірода царює Архелай, побоявся туди йти. Отримавши вві сні застереження, він пішов у Галилейські околиці, а прибувши туди, поселився в місті, що має назву Назарет, аби збулося сказане пророками, що Він буде названий Назарянином». (Матея 2,19-23)

«Повернення з Єгипту» (між 1886 та 1894), Джеймс Тіссо

Інформація про митця Джеймс Тіссо є кількома картинами вище.

Підготовка Ісуса Христа до майбутнього служіння

«А Ісус набував мудрості, віку та благодаті — у Бога і в людей». (Луки 2,52)

«Дитинство Христа» (1620), Герріт ван Гонтгорст

Герріт ван Гонтгорст (1590-1656) був нідерландським художником, караваджистом. Малював офіційні портрети, релігійні композиції, побутові сюжети. Походив з мистецької родини, адже його дід був художником, а батько навіть став головою художньої гільдії міста Утрехт. Спершу навчався в батька, а потім у Абрахама Блумарта, представника нідерландського маньєризму.

У своїй книзі «Мистецтво і Біблія» Френсіс Шеффер писав: Християнин — це той, чия уява повинна літати за межі зірок. Мистецтво є невід’ємною частиною сприйняття створеного Богом світу. Сповнені подяки, ми віддаємо Йому хвалу в піснях, переживши чудеса в житті — описуємо це в художніх свідоцтвах і розповідях, а пізнаючи красу Його Творіння та Величі, ми створюємо картини, аби передати іншим свої відчуття. І живопис є неоціненним «листом з минулого» написаним християнами до нас. Завдяки ним ми можемо пройтись етапами різдвяної історії та подивитись на її героїв ширше та яскравіше. Адже актуальність цієї події не зникла і є не менш цінною для нас, українців, ніж була цінною для пастухів, волхвів, пророчиці Анни чи всього Ізраїлю. Ісус народився!

Дарина Ребро,
Християни для України
Культура 10:00 Середа 0 981 Таємниця «Київської мадонни» з метро Цей образ «Київської мадонни» став яскравим і зворушливим уособленням українських матерів, які змушені сьогодні ховатися у бомбосховищах від «визвольної» російської армії. Стрімке поширення цього малюнка часто супроводжується питанням: «Хто автор?». Справді, кому вдалося так тонко відчути і передати безневинність українських матерів із дітьми, які страждають від тотальної світової «стурбованності» і безглуздої жорстокості рашистів по відношенню до українців?
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.