Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Рафаель і дивовижна Сікстинська капела
17:31 Понеділок 0 1 527
9-03-2020, 17:31

Рафаель і дивовижна Сікстинська капела

Понеділок варто починати з чогось прекрасного, а що може бути прекрасніше за італійське Відродження? Саме тому читайте сьогодні від автора «Симболону», історика Ілля Левченко про Рим, Рафаеля та повернення творів мистецтва у рідні пенати!

Цього року світ відзначає 500 років від cмерті усім відомого митця Ренесансу Рафаеля Санті. У зв’язку з цим до Сікстинської капели «повернуть» арраси, до створення яких був причетних художник.


Капелу на замовлення папи Сикста IV розписували найвідоміші тогочасні художники П'єтро Перуджино (учитель Рафаеля), Доменіко Гірландайо (учитель Мікеланджело), Лука Сіньореллі та Сандро Боттічеллі. Папа Лев Х на поч. XVI ст. замовив Рафаелю створити арраси (вид стінного безворсового килиму), які б прикрасили капелу в особливі дні. Перед митцем постало дві проблеми: слід було «вписати» арраси в уже наявне оздоблення та створити дизайн, який можна було б перенести з картону на більш тонкий матеріал.


Арраси створили в майстерні Пітера ван Едінгена Альста у Брюсселі – тогочасному європейському центрі ткацтва.Сюжети, що їх мав реалізувати Рафаель, стосувався життя чи не найвідоміших апостолів та отців церкви – Петра і Павла: Христос вручає Павлові ключі; смерть Ананії, мучеництво Св. Стефана, ув'язнення Петра, Петро проповідує в Атенах, звернення проконсула, навернення Савла, зцілення кульгавого, жертвопринесення у Лістрі. Замовлення обійшлося Левові Х в 16 тисяч дукатів. Десять аррасів доставили у Ватикан між груднем 1519 р. і груднем 1521 р. Нині, однак, збереглося лише сім. За створеними Рафаелем замальовками було виготовлено ще 16 наборів аррасів, зокрема і для французького короля Франциска І. Однак «французькі» арраси були знищені під час Французької революції XVIII ст. У 1540 р. було створено набір для англійського короля Генріха VIII, а на початку 1550-х рр. – ще й короля Священної Римської Імперії Карла V.


Набір Генріха VIII був проданий для врегулювання боргів короля, а згодом знищений під час Другої світової війни. Однак такий же набір замовляв і англійський король Карл І Стюарт: частину аррасів було продано під час Протекторату Кромвеля, частину – надіслано французькому королю як дипломатичний подарунок. Згодом у Англії було створено серію гравюр, які відтворювали роботи Рафаеля.


Перші арраси, створені для Лева Х, зберігають у Ватиканській пінакотеці. Востаннє у Сікстинській капелі їх виставляли на декілька годин 14 липня 2010 року. Цьогорічна експозиція тривала цілий тиждень (із 17 лютого до 23 лютого). Побачити такі роботи в місці, для його вони були створені, - нагода унікальна. І варто хоч раз у житті собі її запланувати.


Symbolon
Культура 10:00 Середа 0 1 431 Таємниця «Київської мадонни» з метро Цей образ «Київської мадонни» став яскравим і зворушливим уособленням українських матерів, які змушені сьогодні ховатися у бомбосховищах від «визвольної» російської армії. Стрімке поширення цього малюнка часто супроводжується питанням: «Хто автор?». Справді, кому вдалося так тонко відчути і передати безневинність українських матерів із дітьми, які страждають від тотальної світової «стурбованності» і безглуздої жорстокості рашистів по відношенню до українців?
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.