Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Апостольський Престол: автономна зброя не відповідає людяності і совісті
14:01 Понеділок 0 368
9-08-2021, 14:01

Апостольський Престол: автономна зброя не відповідає людяності і совісті

Місія Апостольського Престолу при структурах ООН в Женеві представила доповідь під час зустрічі експертної групи, що розглядає питання, пов’язані із застосуванням летальних автономних систем озброєнь.
Про це пише Vatican News.

«Від самого початку дискусії про летальні автоматичні системи озброєнь Апостольський Престол постійно наголошував на тому, що виклики, представлені новітніми технологіями в цій сфері, не обмежуються рамками міжнародного гуманітарного права, але підносять також потенційні серйозні наслідки для миру та стабільності», – наголосила місія Апостольського Престолу при структурах ООН в Женеві в заяві під час зустрічі урядових експертів щодо тем, пов’язаних із автономними летальними системами озброєнь в рамках Конвенції щодо деяких видів конвенційної зброї.

Незамінність людського судження

Ватиканські дипломати нагадують про те, що міжнародне гуманітарне право розвинуло власні роздуми щодо цього питання, які ґрунтуються на трьох основних точках. «Конвенції та трактати міжнародного гуманітарного права переповнені висловами, старанно підібраними, як “передбачається”, “можна сподіватися”, “надмірна шкода”, “непотрібні страждання”, які окреслюють фундаментальне посилання на інтерпретацію, на добру віру та розсудливе судження. Ці аспекти вимагають інформації та ґрунтуються на контексті розвитку операцій, для яких людська особа є незамінною», – зазначається в заяві, що підкреслює необхідність втручання людського розуму, наприклад, для оцінки пропорційності, необхідності та військової користі. Оцінка та застосування цих критеріїв вимагають «інтерпретації та точного розуміння контекстів і особливих ситуацій», що не є легко запрограмувати.

З огляду на це згадано також, що під час прийняття юридичних чи етичних рішень часто вимагається «інтерпретації правил задля збереження духа цих правил», і щодо цього автономні системи озброєнь, керовані штучним інтелектом і наділені здатністю самопрограмування, залишають певний простір непередбачливості, що може вилитися «у дії, скеровані проти невоюючих з метою посилення ефективності, порушуючи в такий спосіб принцип розрізнення».

Велика загроза для цивільних

Постійне представництво Апостольського Престолу при структурах ООН в Женеві наводить приклад застування роїв мінідронів-камікадзе, наділених автономністю. Використання такого озброєння у міській зоні може нести велику загрозу для цивільного населення. «Якщо вони діятимуть без жодного прямого людського нагляду, такі системи можуть скоїти помилку у визначенні заданих цілей», а стохастичний характер рою «може завдати надмірних ушкоджень і призвести до невибіркових наслідків, прямо суперечачи міжнародному гуманітарному праву».

Етична неприйнятність

Ватиканські дипломати вказують на поширення усвідомлення цієї проблеми серед видатних вчених, дослідників, військових, моралістів і значної частини громадянського суспільства. Зростає кількість випадків відмов з боку залучених осіб і підприємців, які з етичних мотивів виступають проти деяких проектів, які стосуються озброювання штучного інтелекту. І це зростаюче усвідомлення є разючою зміною громадського сприйняття, що є також локомотивом для застосування та подальшого розвитку міжнародного гуманітарного права.

«І хоч автономні системи озброєння можуть сприйматися “нормальними” в технічному значенні цього терміну та вважатися прийнятними, то навіть за відсутності виразної заборони, їх забороняють моральні спонуки, духовні цінності, досвід та воєнні чесноти», – підкреслюється в заяві.
Новини зі світу 14:30 П'ятниця 0 123 Італія: на Сицилію прибули сироти з Краматорська та Маріуполя Група дітей і підлітків віком від 4 до 17 років, що походять із сиротинців Маріуполя та Краматорська, знайшла тимчасовий притулок на півдні Італії. Гуманітарну операцію координувала Спільнота Папи Йоана ХХІІІ.
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.