Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Літургія на кожен день, 18 листопада, понеділок

Літургія на кожен день, 18 листопада, понеділок

(зел) Понеділок ХХХІІІ звичайного тижня
Сліпий жебрак з-під Єрихона не міг сподіватися на те, що упродовж наступних століть і тисячоліть він стане для незліченного числа християн найкращим учителем молитви… Його багатократне, гаряче, сповнене довіри волання підхопили ті, хто хоче  тривати в неустанній молитві серця. Господь одразу сповнив прохання жебрака. Ісусе, Сину Давидів, помилуй мене!
Або: (біл) Річниця освячення РИМСЬКИХ БАЗИЛІК свв. Апостолів Петра і Павла (довільний спомин)
Базиліка св. Петра у Ватикані є символом Вселенської Церкви і верховності єпископа Рима. У ній відбуваються проголошення пап, а також беатифікації та канонізації святих. Первісну базиліку, що була побудована на пагорбі св. Петра імператором Костянтином, у ХVІІ столітті замінено величезною будівлею, яку Папа Урбан VIII освятив 18 листопада 1626 року. Базиліка св. Павла біля Віа Остія, що перший раз була освячена 18 листопада 990 року, була знищена пожежею у 1823 році. Піднесена з руїн і прекрасно оздоблена, вона була освячена 10 грудня 1854 року.
Меса на Річницю освяч. Римських базилік св. апостолів Петра і Павла

АНТИФОН НА ВХІД
Господь каже: * “Слово Господнє, – задум щастя, а не лиха. * І коли ви візвете до Мене, Я вислухаю вас * і позбираю вас з-помі ж усіх народів і з усіх околиць, куди вас був повиганяв”.

КОЛЕКТА
Господи, наш Боже, вчини, † щоб ми завжди знаходили радість у вірному служінні Тобі, Творцеві усякого блага, * бо  тільки у цьому ми можемо знайти нескінченне й повне щастя. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.
Або:
Господи, зберігай свою Церкву під апостольською опікою, † і вчини, щоб за заступництвом тих, від котрих вона отримала початок божественного пізнання, * аж до кінця світу вона зростала у небесній благодаті. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.

ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
1 Мак 1, 10-15. 41-43. 54-57. 62-64
Читання з Першої книги Макавеїв.
Тими днями вийшов грішний нащадок – Антіох Епі­фан, син царя Антіоха, що був заручником у Римі, і став царем у сто тридцять сьомому році грецького панування. Того часу з’явилися в Ізраїлі нечестиві люди, що зве­ли багатьох інших, казавши: «Ходімо та зробімо союз з народами, які навколо нас, бо з того часу, як ми відо­кремились від них, найшло на нас багато злиднів». Сподобалось їм це слово, і визначили деяких з наро­ду, і ті пішли до царя, і він дав їм повну владу прийняти язичницькі звичаї. От і збудували вони в Єрусалимі гімназію за язични­цькими законами, привернули собі необрізання, відпали від святого союзу, збраталися з язичниками та запрода­лися творити зло. Тоді цар написав до всього царства, щоб усі стали од­ним народом та щоб кожен покинув свої закони, і щоб усі народи прийняли царський наказ. Багато ізраїль­тян охоче прийняли його віру, стали жертвувати ідолам і оскверняти суботи. П’ятнадцятого дня місяця Каслев, сто сорок п’ятого року, цар Антіох звелів спорудити на жертовнику мерзо­ту запустіння, і по містах Юди навкруги споруджувалися вівтарі. При дверях домів та по майданах палилося кади­ло. Книги Закону, які знайдено, палили на вогні, порвавши їх спершу, а коли в кого знаходили книгу союзу або коли хто пильнував закон, то такого, згідно з царським наказом, засуджували на смерть. Однак численні в Ізраїлі залишилися сильними і по­становили твердо не їсти нічого нечистого. Вони були готові й умерти, аби лиш не осквернитися стравами та не опоганити святого союзу, і справді вмирали. Вельми великий гнів завис над Ізраїлем. Слово Боже.

РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 119, 53 і 61. 134 і 150. 155 і 158
Твої веління берегтиму, Боже.
Обурення мене охопило *
через нечестивих, які відступили від Твого закону.
Мене опутали грішників сіті, *
та я не забув Твого закону.
Визволи мене від гніту людини, *
і Твоїх заповідей я буду триматись.
Наблизилися до мене ті, які зло люблять, *
а від Твого закону вони віддалились.
Твої веління берегтиму, Боже.
Далеке від грішників спасіння, *
бо вони Твоїх настанов не шукають.
Дивлюся я на підступних і мені огидно,*
адже вони Твого слова не пильнують.

СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Йн 8, 12
Алілуя, алілуя, алілуя.
Я є світло для світу! – Господь говорить.
Хто піде за Мною, той світло життя буде мати.

ЄВАНГЕЛІЄ
Лк 18, 35-43
† Читання святого Євангелія від Луки.
Сталося, коли Ісус наближався до Єрихона, якийсь сліпий сиді в при дорозі й жебрав. Почувши юрбу, яка проходила, він запитав, що це таке. Йому сповістили, що проходить Ісус Назарянин. І він закричав, гукаючи: «Ісу­се, сину Давида, помилуй мене!» А ті, які  йшли попереду, суворо вимагали від нього, щоби замовк, та він ще дужче кричав: «Сину Давида, по­милуй мене!» Спинившись, Ісус наказав привести його до себе. Коли він наблизився, запитав його: «Що ти хочеш, щоб Я зробив для тебе?» Він же сказав: «Господи, щоб я прозрів». Ісус сказав йому: «Прозрій! Твоя віра спасла тебе». І він відразу прозрі в і пішов слідом за Ним, прослав­ляючи Бога. А весь народ, побачивши це, віддав хвалу Богові. Слово Господнє.


МОЛИТВА ВІРНИХ
Господа Христа, який, живучи на землі, у милосерді своєму похилявся над кожною слабкістю і людською неміччю, смиренно просімо вислухати наші молитви і прийти нам на допомогу:
1. Молімося за Святішого Отця, щоб його апостольські подорожі зміцнювали віру і наближали час з’єднання християн.
2. Молімося за священиків, монахів та монахинь, щоб вони, йдучи за Христом, зміцнювали віру людей.
3. Молімося за хворих і стражденних, щоб їх оточувала опіка та щирість, які так їм потрібні.
4. Молімося за сліпих, щоб вони знаходили розраду в молитві та святих таїнствах.
5. Молімося за померлих, які під час земного життя приймали Христа у євхаристійній трапезі, щоб Він прийняв їх до своєї трапези на небесах.
6. Молімося за нас, зібраних довкола Господнього вівтаря, щоб ми не покладалися на власні сили і завжди шукали поради й допомоги у Христа.
Боже, світло наших очей, вислухай наші молитви, освітлюй шляхи нашого життя і веди нас вірною дорогою євангельської любові до ближнього. Через Христа, Господа нашого.

МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Господи, вчини, щоб дари, які ми приносимо перед лик Твоє ї величі, обдарували нас благодаттю ревного служіння Тобі  * і допомогли нам осягнути вічне блаженство. Через Христа, Господа нашого.

Префація звичайна № 40-45

АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Мені благо – близько Бога бути * і покладати моє прибіжище в Господі Бозі.  (Пс 73 (72), 28)

МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Боже, Ти наситив нас дарами святих тайн, † смиренно благаємо Тебе, щоб таїнство, яке Твій Син наказав нам звершувати на свій спомин, * спричинилося до зростання нашої любові. Через Христа, Господа нашого.
Літургійний зошит Секвенції у Католицькій Церкві латинського обряду. Частина ІІ Тепер нарешті перейдемо до «Lauda Sion Salvatorem». У тридентському месалі вона обов’язково виконується в урочистість Тіла і Крові Христових та в октаву цієї урочистості, в третьому типовому виданні Месалу (який чинний зараз) секвенція має необов’язковий характер і виконується тільки в саму урочистість. Щоправда, вона збереглася і в сучасному Лекціонарії, і в Бревіарії.