29 жовтня, в урочистість Христа Царя, єпископ-сеньйор харківсько-запорізький Мар’ян Бучек на запрошення ординарія Мукачівської греко-католицької єпархії sui juris (свого права) єпископа Мілана Шашіка взяв участь в молитовних заходах з нагоди 70-ліття мученицької смерті бл. Теодора Ромжі, мукачівського греко-католицького єпископа, котрого в 2001 році у Львові під час візиту в Україну св. Йоан Павло ІІ проголосив блаженним.
На околиці села Іванівці Мукачівського району Закарпатської області, де 27 жовтня 1947 р. за наказом радянських репресивних органів було здійснено замах на владику Теодора Ромжу, Архієрейську св. Літургію очолив єпископ Мілан Шашік, з яким співслужили його єпископ-помічник Ніл Лущак, римсько-католицький архієпископ бухарестський Іоан Робу з Румунії, греко-католицький єпископ-сеньйор Сілард Керестеш з Угорщини і єпископ-сеньйор Мар’ян Бучек, котрий представляв РКЦ в Україні. Прибули духовенство з Італії та Словаччини й численні священики, монашество і вірники з усього Закарпаття.
«Наш блаженний Теодор був людиною, яка не роптала» - мовив у своїй проповіді владика Мілан Шашік. Зазначив, що в минулому столітті багато людей йшли на смерть за Христа і Його Церкву. Так було в Мексіці, так було в Іспанії і так було в інших місцях цього світу. «Наш бл. Теодор мав ту ласку, що постраждав після свята Христа Царя і віддав своє життя за те, щоб ми мали знову нашу Церкву, мали дорогу до спасіння, і ми сьогодні дякуємо за цей дар мучеництва, бо через його кров прийшло відродження нашої Церкви. Свідченням є також той факт, що ми нині тут стоїмо, незважаючи на сильний дощ і вітер» - підкреслив єпископ Мілан Шашік.
Під час Служби Божої звучали молитви церковнослов’янською, українською, угорською і румунською мовами, якими служать в Мукачівській греко-католицькій єпархії.
«Це була вражаюча подія – поділився своїми враженнями єпископ Мар’ян Бучек. – За дуже несприятливої погоди під голив небом у полі зібралося дуже багато людей. Хоч це була неділя, приїхало багато священиків зі своїми парафіянами. Богослужіння було добре підготовлено. Зримо, як прекрасно розвивається культ бл. Теодора Ромжі. Образки, спеціально написані пісні, які співали всі присутні. Під час нашої зустрічі в повернених і прекрасно відремонтованих приміщенням Курії владика Мілан розповів, що на Закарпатті зведено нові церкви на честь бл. Теодора і ще будують. Йому присвячені різноманітні молодіжні заходи, наукові конференції. Зокрема 31 жовтня в Ужгородській греко-католицькій Академії ім. бл. Теодора Ромжі відбудеться Міжнародна наукова конференція «Репресії тоталітарних режимів проти Церкви». Також з уст владики Мілана ми почули, що в Бразилії вже є чудесне зцілення завдяки молитві до бл. Теодора Ромжі. Потрібно тепер зібрати відповідні медичні документи і подати на затвердження до Ватикану. Чуда відбуваються там, де вірні ревно моляться до блаженного в різних намірах: духовних і матеріальних. І тут бачимо, що зпоміж 26 греко-католицьких мучеників, яких св. Йоан Павло ІІ виніс на вівтарі як блаженних в 2001 році у Львові під час візиту в Україну, найбільшим став культ бл. Теодора Ромжі. Навіть в порівнянні з блаженними Миколаєм Чарнецьким і Климентієм Шептицьким. Також у Польщі багато мовиться про бл. Омеляна Ковча, проте нема стільки молитов, образків в греко-католицьких церквах, як це має місце на Закарпатті. Якщо вже мова про бл. Теодора Ромжу, то Мукачівська греко-католицька єпархія є прикладом поширення культу блаженних. На мою думку, нам, римо-католикам, також є чому там навчитися, бо ми ще заслабо пропагуємо культ наших блаженних і святих у Римсько-Католицькій Церкві в Україні» - вважає єпископ Мар’ян Бучек.
Джерело: Львівська архідієцезія
По темі:
Із пастирським візитом Закарпаття відвідав Апостольський Нунцій Архієпископ Клаудіо ҐуджероттіМолитовний практикум. Мукачівська дієцезія
Міжнародна міжконфесійна екологічна конференція на Закарпатті