15 жовтня відбулися «перші вільні й мирні вибори в країні», які ознаменували важливу віху для зміцнення концепції демократії в Центральній Азії. Так колишній президент країни Алмазбек Атамбаєв прокоментував голосування, за результатами якого, набравши 55% голосів, до влади прийшов його соратник Сооронбай Жеенбеков.
Щодо майбутніх перспектив отець Адам зауважує: «Важко сказати, що буде завтра. Кандитат, який переміг, був фаворитом колишнього президента і, можливо, продовжить його політичну лінію, гарантуючи Алмазбекові Атамбаєву та його послідовникам мирне життя».
Попри досягнуті успіхи, справді ліберальноу й демократичну систему в Киргизькій Республіці потрібно ще розбудовувати. У заяві ОБСЄ (Організації з безпеки та співробітництва в Європі), опублікованій незабаром після виборів, ідеться: «Киргизстан став позитивним прикладом проведення конкурентних виборів та мирної передачі влади, але ситуація залишається складною».
Позитивний аспект полягає в тому, що вперше від досягнення державою незалежності влада перейшла від попереднього лідера до його наступника в ненасильницький спосіб. Це були фактично перші вибори після бурхливих заворушень, які призвели до падіння Аскара Акаєва 2005 року й Курманбека Бакієва 2010 року: вони обидва прийшли до влади після виборів, які ОБСЄ визнала непрозорими, і були розкритиковані за корупцію й фальсифікацію голосування.
Крім того, раніше киргизи ще не мали змоги обирати серед такої значної кількості кандидатів: у цьогорічних виборах узяли участь одинадцять претендентів на пост глави держави.
Скепсис, із яким ОБСЄ дивиться на ситуацію в Киргизстані, пов'язаний зокрема з великим розривом, із яким переможець став лідером країни. Нафтовий підприємець Омурбек Бабанов, другий імовірний кандидат на президентське крісло, не раз засуджував «використання будь-яких засобів уряду для тиску на виборців». Згідно з остаточними результатами, Жеенбеков здобув 55% голосів, тоді як Бабанов – 34%. Розрив, який за прогнозами мав бути значно менший, змушує підозрювати одного з кандидатів у «торгівлі голосами», вказує ОБСЄ.
КМЦ нагадує, що 29 серпня 2017 року Папа Франциск призначив нового Апостольского Адмінітсратора в Киргизстані.
Джерело - Agenzia Fides
По темі:
Делегація Святого Престолу візьме участь у відкритті EXPO 2017 в Астані