Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Папа: Лицеміри нездатні по-справжньому любити
11:05 Середа 0 433
25-08-2021, 11:05

Папа: Лицеміри нездатні по-справжньому любити

Остерігатися лицемірства, яке є боязню свідчити правду, закликав Папа Франциск, коментуючи розповідь святого Павла про те, як він суворо зганив святого Петра, коли той виявив непослідовність у поведінці та свідченні.
Про це повідомляє Vatican News.

«Коли я побачив, що вони не ходять право за євангельською правдою, то перед усіма сказав Кифі: Коли ти, бувши юдеєм, живеш по-поганському, а не по-юдейському, то як ти можеш силувати поган, щоб жили по-юдейському?» – писав святий Павло у Посланні до Галатів. Цьому «вражаючому фактові», тобто, прилюдному докорові Апостола Народів на адресу Симона-Петра Папа Франциск присвятив свої роздуми в рамках чергової катехизи з циклу повчань про Послання до Галатів. Під час загальної аудієнції в середу, 25 серпня 2021 р., він звернув увагу на черговий епізод, в якому йдеться про стосунки між свободою та Мойсеєвим законом.

Непослідовність Петра

Святіший Отець, насамперед, пояснив контекст. Апостол Народів, добровільно наводячи спогади про те, що трапилося кілька років тому в Антіохії, хоче нагадати християнам, що не слід прислухатися до тих, які проповідують обов’язковість обрізання, тобто, «підпадати під Закон» з усіма його приписами. Юдеєві закон забороняв сідати за стіл з язичниками. Свого часу, перебуваючи у Кесарії, Петро ввійшов до дому римського сотника Корнилія, отримавши перед тим видіння, про яке засвідчив: «Бог мені об'явив, що не слід уважати ніяку людину за погану чи за нечисту». А коли, повернувшись до Єрусалиму, відбивався від нападів християн з-поміж обрізаних, вірних Законові, сказав: «Коли, отже, Бог дав такий самий дар їм, як і нам, що увірили в Господа Ісуса Христа, то хто я такий, щоб міг був стати Богові на перешкоді?».
Згодом ситуація повторилася в Антіохії в присутності Павла. Спочатку Петро без жодних проблем сідав за стіл з християнами, що походили з язичництва, а коли прибули деякі обрізані з Єрусалиму, то почав уникати цього, щоб не наражатися на критику.

«Це серйозний проступок в очах Павла, – пояснив Папа, – також і тому, що Петра наслідували інші учні, перший з яких Варнава, який разом з Павлом євагелізував саме галатів. Не бажаючи цього, такою поведінкою, неясною та непрозорою, Петро породжував, у дійсності, несправедливі поділи в спільноті».

Страх перед істиною

Як зауважив Наступник святого Петра, Павло у своєму докорові використовує слово, яке допомагає зрозуміти його різку реакцію. Йдеться про «лицемірство». Дотримання Мойсеєвого закону християнами вело до лицемірної поведінки, яку Апостол народів прагнув викорінити рішуче та з переконанням.

«Що таке лицемірство? Можемо сказати, що йдеться про боязнь перед істиною. Лицемір боїться істини. Віддається перевагу тому, щоб вдавати, замість того, щоби бути собою самим», – сказав він, зазначивши, що вдавання «стає на заваді мужності відкрито говорити правду», й тоді «з легкістю звільняємо себе від обов’язку говорити її завжди, всюди й нінащо не зважаючи». Вдавання «веде до напівправди», у той час як правда «або є правдою, або її нема». «В середовищі, де міжособистісні стосунки позначені формалізмом, з легкістю поширюється вірус лицемірства», – додав Святіший Отець, звернувши увагу на те, що в Біблії знаходимо різні приклади боротьби проти лицемірства, а Ісус рішуче критикував тих, які ззовні здаються праведними, але всередині повні лицемірства й беззаконня.

Поширене, але недопустиме явище

Підсумовуючи, Папа заначив, що лицемір – це людина, яка вдає, хитрує, бо «живе з маскою на обличчі» й через це «нездатна по-справжньому любити», обмежуючись «життям у егоїзмі», не маючи сили «прозоро виявити своє серце». Існує чимало ситуацій, де можна зустріти це явище. Воно часто приховується на роботі, «де стараємося виглядати приятелями з колегами, в той час як суперництво спонукає встромити ножа в спину». Не є рідкістю лицемірство в політиці. «Але особливо огидним є лицемірство у Церкві», – сказав Святіший Отець, нагадуючи Христові слова: «Хай буде ваше слово: Так, так; Ні, ні, – а що більше цього, те від лихого». «Діяти по-іншому всупереч істині означає нести загрозу єдності Церкви, за яку молився Сам Господь», – наголосив він, закликавши слухачів не боятися бути правдомовними.
Новини з Ватикану 11:00 Середа 0 75 Папа: Ближні – не перешкода для свободи, але можливість її здійснити Продовжуючи роздуми над свободою в світлі Послання до Галатів, Папа Франциск ділився думками про спільнотний вимір свободи. Якщо свобода не служить добру, то ризикує залишитися безплідною, зазначив він.
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.