Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » 21 квітня – довільний спомин св. Ансельма Кентерберійського, єпископа і Вчителя Церкви
07:59 Середа 0 413
21-04-2021, 07:59

21 квітня – довільний спомин св. Ансельма Кентерберійського, єпископа і Вчителя Церкви

Ансельм Кентерберійський (1033-1109), народився в Аосте (П’ємонт, Італія) в знатній сім’ї. Про його виховання та освіту піклувалась мати і, саме, завдяки їй він був відданий на навчання у бенедиктинський монастир.
Так, у п’ятнадцятирічному віці, прагнув залишитись в стінах монастиря, вже як монах, але викликав незадоволення батька. Лише після смерті матері, коли стосунки з батьком зіпсувалися остаточно, йому вдалося виконати своє бажання – Ансельм пішов з дому і три роки поневірявся по Бургундії та Франції. Цей період був для Ансельма часом духовного зубожіння. Зацікавившись наукою, затримався на деякий час в Авранші, де почав вивчати вільні мистецтва. А у 1059 році захоплений мудрістю й побожністю бл. Ланфранка, який згодом став його наставником, Ансельм осів в бенедиктинському монастирі в Ле-Бек (нині Ле-Бек-Еллуен).

Вже через рік, у 1060 році, склав чернечі обіти і прийняв рукоположення. Ще з дитинства, сповнений монастирського духу, Ансельм швидко здобув повагу та шанобливе ставлення серед братів, і у 1063 році був вибраний наставником. У вихованні монахів керувався лагідністю та покорою, для їх напоумлення – використовував метод пояснення, був непохитний у виконанні статуту. У 1079 році був вибраний абатом монастиря, одночасно із цим, займався реформою та розвитком монастиря в Кентербері.

У 1093 році був висвячений на архієпископа Кентербері. Будучи єпископом, підтримував незалежність Церкви від світської влади. Так, через ці свої переконання часто конфліктував з правителями, і навіть декілька років був у вигнанні. Багатьох надихав своєю мудрістю до святого життя, був радником та наставником знаті.

В історію св. Ансельм ввійшов завдяки небагатьом, але змістовним своїм працям. Відомий, як отець схоластики та філософ Христа. У своїх роздумах спирався на авторитет св. Августина та св. Боеція. Ансельм Кентерберійський вдало поєднував дар розуму з вірою. Тобто він розумів віру, як передумову раціонального знання: «Не намагаюся зрозуміти, щоб увірувати, але вірую, щоб зрозуміти». Поєднання віри та розуму, його доказ буття Бога не посилаючись на авторитет Святого Письма – турбували багатьох філософів та теологів. Найвідомішими працями св. Ансельма є: Монологіон, Прослогіон, Граматика діалогу, Справа диявола та ін.

Канонізований у 1690 році, а у 1720 – був проголошений Вчителем Церкви.

Зображується в єпископських шатах. Атрибути: пасторал, книга, перо, заєць.

Уклала Юлія Бойко

Зображення: Stift Ossiach
Святі дня 08:00 Середа 0 831 11 травня Церква згадує святого Ігнатія з Лаконі, покровителя жебраків Вікентій Пейс (1701–1781) прийшов на світ у Лаконі (Італія), у багатодітній християнській сім’ї. Народженню передувала складна вагітність, тож мати зверталася по допомогу до святого Франциска та сподівалася, що дитина обере богопосвячене життя.
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.