Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Назарет - тут Слово стало Тілом
15:31 П'ятниця 0 944
25-12-2020, 15:31

Назарет - тут Слово стало Тілом

Сьогодні, після ознайомлення з тими, хто дав нам історичні відомості про Святу Землю, можемо розпочати перший крок у наших відвідинах. Це - Назарет. 
Все почалося тут, у Назареті. Тут починається історія спасіння та наше паломництво слідами Господа Ісуса та Його Матері. Саме тут жила молода дівчина, Міріам, довгоочікувана і бажана дитина Йоакима та Анни, яку Бог вибрав і підготував перед віками на Матір Свого Сина.


Санктуарій Благовіщення в Назареті існує з часів Христа. Археологічні знахідки в цьому місці чітко свідчать про те, що вже родичі та нащадки родини Марії у перші століття християнства перетворили її місце проживання на місце культу. У V столітті християни, які того часу прибули з різних куточків світу, збудували тут святиню у візантійському стилі - відразу після Ефеського собору в 431 р. Вони при цьому ретельно зберегли всі елементи, які були шановані раніше. Створену в той час споруду описують тодішні паломники: у 570 р. анонімний паломник з П’яченци, а потім у 670 р. Аркульф пише про храм, збудований над домом Пресвятої Богородиці та над будинком Святого Сімейства. У ХІ столітті князь Галілейський Танкред відновив зруйнований часом храм у романському стилі. У новій святині з північної нави сходилося до невеличкої печери, в якій вшановували спомин Благовіщення Пресвятій Богородиці та помешкання Святого Сімейства.

У 1263 році Бейбарс І на чолі арабських військ захопив Назарет і повністю знищив храм Благовіщення. Раніше хрестоносці перевезли до Європи т. зв. «Священне каміння» тобто три стіни будинку, які були добудовані до печери Благовіщення. Зараз це будинок у Лоретто в Італії. На щастя, грота Благовіщення збереглася в руїнах храму, який надалі відвідували місцеві християни та паломники. Лише у 1620 р. францисканець о. Тома з Наварри, гвардіан з гори Сіон в Єрусалимі, отримав дозвіл еміра Фахр-ад-Діна опікуватись цінними реліквіями. Група францисканців одразу оселилася в Назареті, щоб охороняти та стерегти святу гроту. Лише в 1730 році їм було дозволено збудувати храм на честь Благовіщення. У 1871 році цю святиню було розширено. Невелика будівля, позбавлена стилю, була недостойна такої важливої події.

Нинішня, п'ята по черзі, дворівнева святиня була побудована у 1955-69 роках. У центрі нижнього рівня базиліки - апсида візантійської церкви V ст, побудованої навколо грота Благовіщення. За нею, інтегровані у північну стіну базиліки, - залишки апсиди храму хрестоносців з XII століття.


Під вівтарем гроти Благовіщення розміщена мармурова зірка, а на вівтарі напис:

VERBUM CARO HIC FACTUM EST
Слово ТУТ стало Тілом


Сходи, розташовані прямо біля головного входу нижнього храму, ведуть до верхньої частини, де відбуваються богослужіння. Кам’яні стіни базиліки прикрашені багатою колекцією мозаїк із різними зображеннями Марії з Дитям - подарунки християнських церков з усього світу. Ці мозаїки також зустрічаються на подвір’ї монастиря, що оточує базиліку. Серед них також можна знайти зображення Матері Божої Зарваницької в України.


Головний вівтар базиліки прикрашає чудова мозаїка, що представляє образ Церкви як спільноти, про що свідчить написаний латиною вислів з CREDO - UNAM SANCTAM CATHOLICAM APOSTOLICAM ECCLESIAM - вірую в Єдину Святу, Вселенську та Апостольську Церкву.

Під дверима з північної сторони, якими виходиться з базиліки на подвір’я, археологи виявили залишки давнього Назарету. Нинішня базиліка Благовіщення височіє над містом. Це найбільша християнська святиня у всій Святій Землі. Її характерний купол у формі перевернутої чаши лілії видно здалека.

У 1964 році базиліку, ще незакінчену, відвідав святий Папа Павло VI, який тоді ж у Єрусалимі зустрівся з Константинопольським патріархом Афінагором І (з яким він особисто приятелював). Плодом цієї зустрічі було зняття анафем у 1965 році, які були накладені після Великої Східної схизми в 1054 році.


У 2000 році, під час Великого Ювілею, до Назарету прибув святий Йоан Павло ІІ, саме 25 березня в урочистість Благовіщення Господнього, а 14 травня 2009 року відвідав це місце Папа Бенедикт XVI.

Кінець І частини

о. дк. др. Яцек Ян Павловіч
Подорожі 13:42 П'ятниця 0 582 Храм св. Ольги і Єлизавети у Львові, або дивовижний архітектурний оркестр Не часто ми розглядаємо святині як символ і частину технологічного прогресу. Однак, храм св. Ольги і Єлизавети у Львові (раніше костел св. Єлизавети) – це саме така історія. Будували його поруч із головним вокзалом міста в час, коли павутина залізничних шляхів переплітала галицькі терени. Місце для зведення нового костелу обрали не випадково – це був район компактного проживання залізничників, досить шанованої й престижної у імперії Габсбургів професії. Не даремно саме залізничні вагони, колія та пара були чи не головним уособленням прогресу у той час. Відтак храм також будували для залізничників, хоч не лише для них. У цю технологічну симфонію пари, металу й шуму святиня мала вдихнути душу, спокій та гармонію. Так часто як залізниця у контексті сучасного храму Ольги і Єлизавети згадують хіба слова австрійський та Сісі. Чому так? Дивимось нижче!
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.