Сьогодні, після ознайомлення з тими, хто дав нам історичні відомості про Святу Землю, можемо розпочати перший крок у наших відвідинах. Це - Назарет.
Все почалося тут, у Назареті. Тут починається історія спасіння та наше паломництво слідами Господа Ісуса та Його Матері. Саме тут жила молода дівчина, Міріам, довгоочікувана і бажана дитина Йоакима та Анни, яку Бог вибрав і підготував перед віками на Матір Свого Сина.Санктуарій Благовіщення в Назареті існує з часів Христа. Археологічні знахідки в цьому місці чітко свідчать про те, що вже родичі та нащадки родини Марії у перші століття християнства перетворили її місце проживання на місце культу. У V столітті християни, які того часу прибули з різних куточків світу, збудували тут святиню у візантійському стилі - відразу після Ефеського собору в 431 р. Вони при цьому ретельно зберегли всі елементи, які були шановані раніше. Створену в той час споруду описують тодішні паломники: у 570 р. анонімний паломник з П’яченци, а потім у 670 р. Аркульф пише про храм, збудований над домом Пресвятої Богородиці та над будинком Святого Сімейства. У ХІ столітті князь Галілейський Танкред відновив зруйнований часом храм у романському стилі. У новій святині з північної нави сходилося до невеличкої печери, в якій вшановували спомин Благовіщення Пресвятій Богородиці та помешкання Святого Сімейства.
Під вівтарем гроти Благовіщення розміщена мармурова зірка, а на вівтарі напис:
VERBUM CARO HIC FACTUM EST
Слово ТУТ стало Тілом
Сходи, розташовані прямо біля головного входу нижнього храму, ведуть до верхньої частини, де відбуваються богослужіння. Кам’яні стіни базиліки прикрашені багатою колекцією мозаїк із різними зображеннями Марії з Дитям - подарунки християнських церков з усього світу. Ці мозаїки також зустрічаються на подвір’ї монастиря, що оточує базиліку. Серед них також можна знайти зображення Матері Божої Зарваницької в України.
Головний вівтар базиліки прикрашає чудова мозаїка, що представляє образ Церкви як спільноти, про що свідчить написаний латиною вислів з CREDO - UNAM SANCTAM CATHOLICAM APOSTOLICAM ECCLESIAM - вірую в Єдину Святу, Вселенську та Апостольську Церкву.
о. дк. др. Яцек Ян Павловіч