Коментуючи звіт Спеціального доповідача ООН з питань внутрішньо переміщених осіб, архієпископ Іван Юрковіч вказав на труднощі, з якими зустрічаються ВПО з інвалідністю в доступі до інформації про переміщення та до гуманітарної допомоги.
Про це повідомляє Vatican News.В рамках 44-тої сесії Ради Безпеки ООН, що відбувається від 30 червня до 17 липня 2020 року, Постійний Спостерігач Апостольського Престолу при структурах ООН в Женеві архієпископ Іван Юрковіч взяв участь в Інтерактивному діалозі зі Спеціальним доповідачем ООН з питань внутрішньо переміщених осіб Сесілією Хіменес-Дамарі, яка, розповідаючи про свій офіційний візит до Іраку в лютому цього року, звернула особливу увагу на становище осіб з інвалідністю.
Апостольський Престол про ВПО
Коментуючи її звіт, Ватиканський дипломат підкреслив, що цьогорічне Послання Папи Франциска на Всесвітній день мігрантів та біженців було присвячене «драмі внутрішньо переміщених осіб, часто небаченій трагедії, яку посилила глобальна криза, спричинена пандемією COVID-19». Внутрішньо переміщені особи з інвалідністю часто натрапляють на додаткові перешкоди у доступі до інформації про переміщення і до гуманітарної допомоги. В цьому контексті архієпископ Юрковіч вказав на важливість враховувати різноманітні потреби ВПО, у тому числі людей з інвалідністю, аби вони могли отримати доступ до захисту та повністю інтегруватися в суспільство.
Він додав, що Відділ у справах мігрантів та біженців Дикастерії служіння цілісному людському розвитку Апостольського Престолу нещодавно опублікував документ під назвою «Душпастирські напрямні щодо внутрішньо переміщених осіб», в якому не тільки подаються пропозиції стосовно душпастирської діяльності Католицької Церкви та її установ, але містяться ширші вказівки щодо дій, заснованих на чотирьох принципах: приймати, захищати, підтримувати та інтегрувати. В одній з рекомендацій автори цього документа закликають уряди країн запроваджувати спеціалізовані заходи та захист для ВПО з інвалідністю, аби гарантувати їхню безпеку та сприяти їхній повній участі у приймаючих суспільствах.
Жертви «глобалізації байдужості»
«Так само, як мігранти, і біженці, – наголосив Представник Апостольського Престолу, – також і внутрішньо переміщені особи – це не прості цифри чи статистика: це люди, зі своїми особистими історіями, стражданнями та прагненнями. На жаль, ВПО дедалі частіше стають жертвами «глобалізації байдужості», яку неодноразово засуджував Папа Франциск».
Архієпископ Юрковіч підкреслив нагальну потребу в справжньому співробітництві міжнародного співтовариства щодо внутрішнього переміщення, закликаючи уряди країн створити чіткішу систему відповідальності за ВПО.
Такий підхід, за його словами, вимагає поєднання безпеки, пошани до гідності людини та прав людини, раннього попередження та запобігання. Це повинно включати більші механізми координації та чіткіші мандати, включаючи розробку правового інструменту та інституціональну підтримку, засновану на переконанні, що всі люди, незалежно від міграційного статусу, повинні мати змогу залишатися в себе вдома в мирі та безпеці.
В цьому контексті надзвичайно корисним може бути партнерство з релігійними організаціями та громадами, оскільки вони, як зауважив доповідач, часто перебувають на передовій у наданні допомоги вимушеним переселенцям, а також надають їм цінну психологічну та духовну підтримку.