Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Папа, fake news і довіра до журналістів
15:44 Четвер 0 913
30-08-2018, 15:44

Папа, fake news і довіра до журналістів

Як вигуки вірних, що вітали свого єпископа, перетворилися на «протест проти Папи». Нова фейкова новина облетіла світ, знову нагадуючи про обов’язок журналістів шукати істину, а не фабрикувати її.
Про це повідомляють Новини з Ватикану.

Звична в середу картина: Папа завершив повчання, привітав паломників, помолився разом із ними «Отче наш» і уділив Апостольське благословення, а тепер особисто вітається з єпископами, що брали участь у загальній аудієнції. Присутні на площі вигукують імена тих, із ким прибули і хто тепер підходить до Його Святості. Ідеться про єпископа Італо Кастеллано з дієцезії Лукки, який разом із групою підлітків, що отримали миропомазання, прибув на прощу до Рима.

І все було б добре, якби декому замість «I-ta-lo!» не почулося «Vi-ga-no!» – тобто прізвище колишнього нунція у США архієпископа Віґано, який нещодавно оприлюднив відкритого листа зі звинуваченнями проти Папи Франциска. І от на перших сторінках ЗМІ з’явилася новина: вірні на площі Святого Петра протестують проти Папи. Щоб це спростувати, достатньо проглянути відео, доступне на сторінці «Новин з Ватикану», але новина швидко стала вірусною в соціальних мережах, а звідти, як це часто трапляється, перекочувала до інформаційних видань – і без фільтрів.

Спростування і справжня новина з’явилися швидко завдяки професійності тих, хто взяв на себе клопіт прослухати записи й дізнатися про присутність на площі групи вірних із Лукки, які на кілька годин прославилися на весь світ, самі того не бажаючи. Комічна, на перший погляд, подія – це насправді тривожний симптом системи медіа, яка в непогамованому пошуку сенсацій не аналізує фактів, а прямує за тим, чого, як здається, очікує публіка.

У посланні з нагоди Всесвітнього дня суспільних комунікацій Папа Франциск якраз пояснював динамізм, що призводить до поширення фейкових новин. За його словами, їхню ефективність пояснює насамперед «міметична природа», тобто здатність «виглядати правдоподібними»; крім того, вони привертають увагу адресатів, «спираючись на поширені в соціумі стереотипи й упередження й використовуючи емоції». Завдяки «маніпулятивному використанню соцмереж» фальшиві новини поширюються так, що навіть «авторитетні спростування навряд чи можуть виправити завдану шкоду».

Від початків свого понтифікату Папа Франциск виявляє велику довіру до працівників інформаційної галузі – довіру, яку потверджують численні інтерв’ю без уникання незручних запитань. Актом довіри стала й реакція на документ архієпископа Віґано: «Ви маєте достатньо журналістських вмінь, аби самим зробити висновки», – сказав Папа під час перельоту з Дубліна до Рима, відповідаючи на прохання журналістів прокоментувати цього листа.

Ідеться про довіру, яка посилається на суть журналістської професії: шукати істину, а не фабрикувати її.
Новини з Ватикану 11:02 Четвер 0 106 Ватикан: цьогорічні реколекції для Римської Курії у приватній формі В той час як пандемія унеможливила проведення спільних реколекцій, Святіший Отець закликав очільників дикастерій і відомств Апостольської Столиці усамітнитися для молитви на тиждень після першої неділі Великого Посту.
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.