Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Папа: Медіа мають боротися з «фейковими новинами» й шукати правди
09:04 Четвер 0 1 422
25-01-2018, 09:04

Папа: Медіа мають боротися з «фейковими новинами» й шукати правди

«"Правда визволить вас" (Йн 8, 32). Неправдиві новини й журналістика миру» – це тема Послання Папи Франциска на 52-й Усесвітній день суспільних комунікацій, який відзначатимуть у травні 2018 року. Текст послання оприлюднено 24 січня, у день святого Франциска Сальського, небесного покровителя журналістів.
Про це повідомляє Радіо Ватикану.

Святий Отець наголошує на тому, що журналістика покликана завжди шукати правду та пропонувати альтернативи «ескалації сенсаційності та словесного насильства». Він закликає працівників засобів масової інформації повернутись до основ своєї професії, а точніше, «місії» – бути «опікунами новин». Тема цьогорічного Всесвітнього дня суспільних комунікацій дуже актуальна, але Папа нагадує, що ще 1972 року Папа Павло VI у посланні з цієї нагоди писав про інформаційне служіння правді.

Аналізуючи явище «фейкових новин», Папа закликає протидіяти неправдивій інформації та наголошує на важливості «освітніх ініціатив», покликаних викривати її. Повертаючись до книги Буття, Понтифік зауважує, що в основі «фейків» лежить «логіка змія»: він спокушає, набуваючи достовірного вигляду. Цей біблійний уривок вказує на те, що будь-яка дезінформація шкідлива, а довіра їй може мати катастрофічні наслідки.

«Той, хто говорить собі неправду і прислуховується до своєї брехні, – пише далі Папа, цитуючи Достоєвського, – доходить до того, що вже не здатен розрізнити ніякої правди». І тому правда є найрадикальнішою протиотрутою проти «вірусу обману». Святий Отець підкреслює, що звільнення від обману та налагодження стосунків з іншими – це два компоненти, які можуть зробити «наші слова та жести правдивими, справжніми й надійними».

Папа зазначив також, що найкращим «антидотом проти брехні» є не стратегії, а люди, вільні від жадібності, готові слухати й прагнуть щирого діалогу. Понтифік вказав на відповідальність журналістів, які повинні бути «опікунами новин» і серед інформаційного вихору мусять пам'ятати, що в центрі новин мають бути люди, а не швидкість подавання новин і сенсаційність.

Послання Папи Франциска закінчується щирим закликом творити «журналістику миру». Святий Отець пояснює, що це не означає заперечувати наявність серйозних проблем, – йдеться радше про журналістику без лицемірства, таку, що не приймає неправду, галасливі заклики та гучні декларації, журналістику, «створену людьми для людей», журналістику як «служіння», що дає голос тим, хто його не має. Послання Папи на 52-ий Всесвітній день суспільних комунікацій завершується словами молитви святого Франциска з Асізі: «Дай нам розпізнати зло, яке просочується у спілкуванні й не веде до сопричастя», до яких Святіший Отець додав власні слова: «Там, де існує сенсаційність, дай нам застосовувати тверезість, щоб ми несли правду туди, де є обман».

Всесвітній день суспільних комунікацій був встановлений Другим Ватиканським собором і відзначається в неділю перед П'ятидесятницею. Наступний, 52-й Всесвітній день суспільних комунікацій, припадає на 13 травня 2018 року. Тему оголосять 29 вересня, коли Церква латинського обряду вшановує пам’ять святого Гавриїла, Небесного Покровителя телекомунікацій, а відповідне Папське послання оприлюднять 24 січня, у день літургійного спомину святого Франциска Сальського, Небесного Покровителя журналістів.

За темою:
Враження Папи від Апостольської подорожі до Чилі й Перу
Папа до Форуму в Давосі: У центрі прогресу має бути людина
Папа до журналістів: Віра народу в Чилі й Перу вражає
Новини з Ватикану 12:01 Вівторок 0 60 Папа народам ДР Конго та Південного Судану: не дайте викрасти у вас надію У день, коли повинна була розпочатися Апостольська подорож до Демократичної Республіки Конго та Південного Судану, відкладена на пізніше через стан здоров’я Папи Франциска, він вирішив звернутися до мешканців за посередництвом відеопослання.
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.