Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » «Навчитись прощатися». Документ про зречення єпископів з огляду на граничний вік
10:38 П'ятниця 0 419
16-02-2018, 10:38

«Навчитись прощатися». Документ про зречення єпископів з огляду на граничний вік

У четвер, 15 лютого 2018 р., був опублікований Апостольський Лист Motu Proprio Папи Франциска «Навчитись прощатися», який вніс певні зміни до попередніх норм щодо зречення через вік з деяких урядів, що випливають з папського призначення.
Про це повідомляє Радіо Ватикану.

В одній зі своїх проповідей у домі святої Марти, виголошеній 30 травня 2017 р., Святий Отець наголосив на необхідності «навчитися прощатися», адже «закінчення церковного уряду повинно вважатись інтегральною частиною даного служіння, оскільки вимагає нової форми готовності». Ця внутрішня готовність необхідна як тоді, коли з огляду на вік особа має  залишити свій уряд, так і тоді, коли її просять на на певний час продовжити служіння, хоча вона вже досягла 75 років.

На думку Папи, той, хто готується до зречення з уряду, повинен спершу належно приготуватись перед Господом, позбушись бажання влади та переконання у своїй незамінності. «Це допоможе у мирі та з довірою пережити момент, який інакше може стати болючим і конфліктним», – наголосив Понтифік, додавши, що водночас той, хто приймає необхідність попрощатися, повинен у молитві розпізнати, як пережити цей етап свого життя й випрацювати новий життєвий проект, позначений поміркованістю, покорою, молитвою заступництва, часом, присвяченим читанню та готовністю до простих душпастирських служінь.

Проте, якщо когось винятково попросять продовжити служіння, то це вимагає великодушно облишити власний новий життєвий проект на деякий час. Однак, ця ситуація не повинна вважатись якимось привілеєм, особистим тріумфом, милістю за дружбу та близькість чи вдячністю за добре виконання служіння. Кожне можливе продовження треба вважати зробленим лишень завдяки церковній спільноті. Це папське рішення не є автоматичним актом, але актом управління, тому воно вимагає розсудливості, яка допоможе прийняти правильне рішення.

Папа Франциск назвав деякі причини, що можуть вплинути на рішення продовжити уряд: «важливість належно довершити якийсь дуже корисний для Церкви проект, необхідність забезпечити тривалість важливим справам, деякі труднощі, пов’язані зі складом Дикастерії в перехідний період, важливість внеску, який дана особа може зробити у впровадження нещодавно виданих Святим Престолом директив чи у прийняття нових орієнтирів Учительського уряду Церкви».

До приписів щодо зречення дієцезіяльних Єпископів чи носіїв урядів папського призначення, передбачених у Рескрипті від 3 листопада 2014 р., даному державному секретарю кардиналові Пієтро Паролінові, Святий Отець, беручи до уваги старання та цінний досвід, який вони здобули за роки відповідального служіння в місцевих храмах, в Римській Курії чи папських представництвах, забажав додати деякі канонічні уточнення та модифікувати приписи, які стосуються часу й способу подання зречення у зв’язку із віком.  

Отож, цим Motu Proprio Папа Франциск доповнює артикули 2-ий і 3-ій «Rescriptum ex audientia» від 3 листопада 2014 р.: при досягненні 75-ти років дієцезіальних і єпархіальних Єпископів та тих, які до них прирівняні, як-от Єпископів-коад’юторів та Єпископів-помічників чи титулярних Єпископів зі спеціальними душпастирськими завданнями, заохочувано представити Святому Отцеві зречення зі свого уряду. Те саме стосується голів Дикастерій Римської Курії, які не є кардиналами, вищих прелатів Римської Курії, Єпископів, які з доручення Апостольської Столиці здійснюють якесь інше служіння, та папських представників, які, однак, не втрачають свій уряд автоматично (ipso facto). Аби набрати чинності, зречення повинно бути прийнятим Святим Отцем, який зважить конкретні обставини та прийме рішення.

Доки Понтифік цього не зробить, уряд триває аж доти, коли зацікавлену особу повідомлять про те, що її зречення прийнято або, навпаки, її уряд продовжено на визначений чи невизначений час. Таким чином дане Motu Proprio модифікує кан. 189 §3 ККП та 970 §1 ККСЦ, де сказано, що якщо зречення не прийняте впродовж 3-ох місяців, то воно втрачає силу.

Апостольський Лист Motu Proprio Папи Франциска «Навчитись прощатися» стає чинним із моменту його публікації в щоденному виданні Апостольського Престолу «L’Osservatore Romano».

За темою:
Монсеньйор Шуереб: Зречення Бенедикта XVI – героїчний акт любові до Церкви
Папа: щоб прийняти скарб Божого царства, потрібні пошук та жертва
Кардинал Паролін: 2018 рік Папи Франциска – під знаком молоді і сім’ї

Залишити коментар

Клацніть на зображення щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Новини з Ватикану 13:45 Неділя 0 109 Папа Франциск: Спів – це мова, яка веде до спільності сердець Музика та спів – це мова, якою у свідченні Євангелія можна досягти сердець усіх людей, навіть тих, які далекі від Церкви та віри. Думками про це Папа Франциск поділився з членами асоціації «Вихованці неба» – молодіжною організацією, що від 1968 року звіщає Євангеліє за допомогою музики та співу, організовуючи концерти по всій Італії та Європі. Його Святість зустрівся з ними в контексті 50-річчя від заснування та 10-річчя з дня відходу до вічності засновника – отця Джузеппе Аріоне SJ.